Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zmianach w energetyce mogą też zyskać pracownicy tej branży

(mu)
Zdaniem prezesa Kurpa, lepiej się dzieje, gdy pracownicy dostają akcje prywatyzowanej firmy, a nie od razu gotówkę za nie.
Zdaniem prezesa Kurpa, lepiej się dzieje, gdy pracownicy dostają akcje prywatyzowanej firmy, a nie od razu gotówkę za nie.
Wczoraj wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak zaprezentował program dla elektroenergetyki. Głównymi jego założeniami jest obniżenie kosztów wytwarzania i dystrybucji energii.

Wczoraj wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak zaprezentował program dla elektroenergetyki. Głównymi jego założeniami jest obniżenie kosztów wytwarzania i dystrybucji energii. Ale na zmianach mogą też zyskać same firmy energetyczne i ich pracownicy.

W przyszłym roku mają powstać cztery duże koncerny energetyczne - w tym jeden utworzony na bazie działającego w naszym regionie Południowego Koncernu Energetycznego.

Wszystko w jednym koncernie

W nowym koncernie znajdą się obok producentów energii, również firmy dystrybucyjne. - Uważamy, że to krok w dobrym kierunku, bo stworzenie większej struktury, w skład której wejdą producenci energii, górnictwo i dystrybucja energii, jest korzystniejszym rozwiązaniem, także dla właściciela - twierdzi Jan Kurp, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA.

- Przykład czeskiego CEZ pokazał, że po skonsolidowaniu wytwórców z dystrybutorami akcje przedsiębiorstwa podrożały dwukrotnie. Podobnie może być w naszym przypadku. W Europie od lat w rękach jednego właściciela jest z reguły cały ciąg technologiczny - od pozyskania paliwa, przez wytwarzanie energii, po sprzedaż - dodaje.

Gotówka zamiast akcji

Zyski mogą też odnieść pracownicy firm, które wejdą w skład koncernu. Zwłaszcza, że w myśl nowych przepisów, które obowiązują od 28 lipca br., załogom państwowych firm, które Skarb Państwa wniesie do innej, należącej do niego spółki, ma przysługiwać ekwiwalent pieniężny za przysługujące im akcje. Do tej pory pracownicy mogli otrzymać bezpłatnie nawet 15 proc. akcji prywatyzowanych firm. Problem w tym, że jeśli taka firma nie weszła na giełdę, trudno było akcje zamienić na gotówkę. Teraz to się może zmienić. - Nie jesteśmy zwolennikami tego rozwiązania, ponieważ wypłata ekwiwalentów oznacza znaczny wypływ środków pieniężnych ze spółki - twierdzi Kurp. - Lepiej, gdy pracownicy stają się właścicielami akcji, bo to mocniej wiąże ich z firmą i daje im wpływ na jej funkcjonowanie.

Wypadek i co dalej?**
Pan Jerzy Z. z Katowic pyta, czy w związku ze zderzeniem prowadzonego przez niego pojazdu z przebiegającym bezpańskim psem należy mu się odszkodowanie.


Wyjaśnia
Marek Szewczyk
z Kancelarii Odszkodowań Komunikacyjnych "Cordex"

W tym przypadku uzyskanie odszkodowania możliwe jest tylko wówczas, gdy właściciel samochodu posiadał ubezpieczenie AC. Akurat Pan Jerzy K. takie ubezpieczenie posiadał.

Jednak Pan Jerzy wnosi uwagi co do zakresu szkód, uznanych przez ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że zawsze przed rozpoczęciem naprawy uszkodzonego pojazdu musimy uzyskać wiarygodne decyzje rzeczoznawców oraz decyzje zakładu ubezpieczeniowego. Stąd bardzo często musimy uzbroić się w cierpliwość i do każdej stwierdzonej w trakcie naprawy kolejnej usterki wzywać rzeczoznawcę, by ten stwierdził fakt zaistnienia usterki i jej związek ze zdarzeniem. W przeciwnym przypadku ubezpieczyciel może nam nie uznać tej usterki jako usterki związanej przyczynowo z zaistniałym zdarzeniem. Należy pamiętać, że to na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia poniesionych w trakcie zdarzenia komunikacyjnego szkód i wskazania przyczyn ich powstania - bezpośrednio lub pośrednio w związku z danym zdarzeniem.

Notowała: maria klimczyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto