Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości w Zawierciu i powiecie. Wspólnie uczcijmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - zapowiedź

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. www.sejm.gov.pl
Wspólnie uczcijmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To radosne święto narodowe, podczas którego warto, szczególnie młodemu pokoleniu przypominać o symbolach narodowych naszej historii i wielkich bohaterach. Szczegóły obchodzonych uroczystości w Zawierciu i powiecie, związanych z 104. rocznicą odzyskania niepodległości znajdziecie w GALERII.

Geneza Święta

11 listopada, na pamiątkę odrodzenia się Polski w 1918 r. po 123 latach niewoli, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ono formalnie ustanowione w ostatnich latach II RP na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r. jako Święto Niepodległości, zniesione 22 lipca 1945 r. przez władze komunistyczne, a następnie przywrócone w okresie transformacji ustrojowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą funkcjonującą obecnie.

Rys historii

Odzyskanie niepodległości przez Polskę było wynikiem splotu różnych działań – procesu, który rozpoczął się wcześniej. Niepodległość Polski ogłosiła już 7 października 1918 r. Rada Regencyjna. 11 listopada po kapitulacji Niemiec zakończyła się I wojna światowa. Wojska niemieckie rozbrojono i usunięto z Warszawy. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu - został on Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 14 listopada Rada powierzyła mu także władzę cywilną. 16 listopada Józef Piłsudski w nocie telegraficznej zawiadomił państwa zachodnie o powstaniu niepodległej Polski, a 18 listopada powołał pierwszy rząd z premierem Jędrzejem Moraczewskim na czele.

Wśród propozycji święta upamiętniającego odrodzenie państwa polskiego, oprócz 11 listopada, w II RP i okresie późniejszym pojawiało się także wiele innych symbolicznych dat, np. 7 listopada (tego dnia w 1918 r. w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej), 14 listopada (w 1918 r. w tym dniu doszło do przekazania pełni władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną) czy 10 lutego (na pamiątkę otwarcia Sejmu Ustawodawczego tego dnia w 1919 r.).

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone w całym kraju, głównie w formie uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowanych jest także wiele innych imprez, m.in. kulturalnych, naukowych i sportowych. Centralne obchody państwowe odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto