Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nic tak nie jednoczy, jak wspólne gotowanie! Przekonali się o tym w Zawierciu

OPRAC.: PAS
Śląska Akademia Kompetencji Społecznych w Zawierciu, czyli dobry projekt z ciekawym, kulinarnym finałem

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Śląska Akademia Kompetencji Społecznych w Zawierciu, czyli dobry projekt z ciekawym, kulinarnym finałem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. organizatorów
Akceptacja, zrozumienie, wspólnie spędzony czas, a przede wszystkim rozmowa twarzą w twarz. To kilka najważniejszych czynników, na których powinna opierać się komunikacja międzypokoleniowa. Przekonali się o tym qw Zawierciu.

Umiejętność porozumiewania się jest jedną z pożądanych kompetencji społecznych każdego człowieka. Podobnie zresztą jak asertywne wyrażanie swojego zdania, argumentowanie własnych racji, czy rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Tego typu zdolności stanowią solidny, niezbędny zasób do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Jak się okazuje ich kształcenie bywa jednak nie lada wyzwaniem. 

W szczególności, choć nie tylko, problem ten był efektem pandemii COVID-19. Jak wynika z badań, wywarła ona istotny wpływ na wiele aspektów życia społecznego. Jej negatywne konsekwencje dotykały głównie młodzieży w wieku szkolnym, która większość czasu spędzała w domu, przed ekranem komputera. Na początku było to przymusem i niezbędnym elementem prowadzenia dalszej edukacji, później jednak wynikało już głównie z przyzwyczajenia. Podobnie sprawa wyglądała w przypadku seniorów, którzy często unikali kontaktów społecznych z obawy przed zakażeniem. 
 
W ramach inicjatywy Śląskiej Akademii Kompetencji Społecznych dziewczyny z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu przeprowadziły badanie sondażowe, dotyczące nastrojów społeczeństw po pandemii i tego, jaki wpływ ta sytuacja miała na nasze życie. Na podstawie jego wyników udało się skonstruować plan działania. Nowoczesne metody, takie jak design thinking, były niezwykle pomocne w opracowaniu kolejnych jego etapów. 

Uczestniczki podczas pięciu spotkań warsztatowych nauczyły się także tego, jak rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne. Szczególną uwagę poświęcono wartości dialogu międzypokoleniowego. Narodził się pomysł, w jaki sposób zintegrować obie te grupy społeczne. Młodzi ludzie powinni bowiem mieć świadomość tego, z czym zmagają się seniorzy ale i odwrotnie. Dla osób starszych często świat ich wnucząt wydaje się już odległą inną galaktyką. Warto więc temu zaradzić. 
 
Na jednych z zajęć odbywających się w ramach wspomnianej inicjatywy postanowiły zorganizować dla seniorek dzień spa. W ten sposób miały również okazję wykorzystać nabyte podczas specjalistycznych kursów umiejętności. Przeprowadziły zabiegi regulacji oraz henny brwi, na twarze nałożyły maseczki, a następnie wykonały makijaż. Seniorki mogły poczuć się jak w prawdziwym salonie piękności.

Druga z grup, kształcąca się w zawodzie kucharza, postanowiła zorganizować warsztaty cukiernicze. Nie były to jednak zwykłe warsztaty. Wypieki powstać miały dla grupy seniorek, które z racji wieku obciążone były wieloma przewlekłymi chorobami. 

- Dziewczyny sprostały temu zadaniu i wykazały się olbrzymią kreatywnością. Przygotowane zostały m.in. dwa rodzaje babeczek - marchewkowe oraz szpinakowe. Podczas sporządzania masy i odmierzania składników uczestniczki chętnie korzystały także z wiedzy i porad swoich gości. Panie z KGW  - doświadczone gospodynie domowe, podzieliły się też swoimi najbardziej sprawdzonymi przepisami - mówi mentorka tej inicjatywy, Daria Dygas

Podczas prowadzonych działań szczególnie mocno wykreowało się także to, że oprócz prowadzenia rozmowy bardzo ważne jest nabycie umiejętności słuchania. Tylko w ten sposób bowiem wystosowany komunikat może osiągnąć swój cel. 
 
- Seniorki z Koła Gospodyń Wiejskich były pod wrażeniem pracy dziewczyn, śmiały się, że przebywając w ich gronie od razu czują się młodziej. Chcąc zrewanżować się za wykonaną pracę, zaprosiły je na najbliższy występ pieśni i tańca, w którym biorą udział - dodaje Daria Dygas. 

Jak szybko udało się przekonać, praca w kuchni wymaga przede wszystkim dobrej komunikacji wszystkich zaangażowanych. To niezwykle ważne również w perspektywie rozpoczęcia przyszłej pracy zawodowej. Bardzo często przecież w zespole pracowniczym przychodzi konieczność porozumiewania się z osobami w różnym wieku.  Teraz, po takim doświadczeniu, nie powinno to stanowić aż takiego wyzwania dla uczestniczek omawianego przedsięwzięcia. 
 
Projekt „Śląska Akademia Kompetencji Społecznych” – projekt rozwoju aktywności społecznej 120 osób w wieku 14-17 lat, realizowany w ramach Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto