Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowa obwodnica w powiecie zawierciańskim. Ruszył przetarg na na obwodnicę Kroczyc. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Katowicki oddział GDDKiA ogłosił przetarg na budowę obwodnicy Kroczyc w ciągu DK 78. Nowa droga będzie mieć długość ponad 9 km i będzie kontynuacją budowanej obecnie obwodnicy Poręby i Zawiercia. Nowa obwodnica, która ma być oddana w 2026 roku, ma być oparciem nie tylko dla mieszkańców i tranzytu, ale także dla ruchu turystycznego. Jakie obiekty inżynieryjne znajdą się na trasie obwodnicy? Jakie rozwiązania środowiskowe na niej się znajdą? Jak wiadomość o przetargu przyjęła gmina Kroczyce? Zobaczcie wideo i zdjęcia.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę obwodnicy Kroczyc o długości ponad 9 km. Ma być oddana do użytku w 2026 roku

Nowa obwodnica przebiegać będzie po nowym śladzie, po terenie, na którym aktualnie znajdują się głównie tereny rolne. Później połączy się ona z budowaną w następnej kolejności obwodnicą Pradeł. W ramach inwestycji planowana jest budowa skrzyżowań dwóch rond, w tym w miejscowości Żerkowice w miejscu istniejącego skrzyżowania drogi krajowej nr 78 z drogą powiatową nr 1773S , przy stacji paliw Orlen. Powstaną tam także obiekty inżynierskie.

-Do najważniejszych z nich należą przejście dla zwierząt nad szlakiem ich migracji oraz drogą dojazdową, wiadukt drogowy nad przejazdem gospodarczym oraz szlakiem migracji zwierząt, wiadukt drogowy nad drogą gminną nr 674017S, czy wiadukt drogowy nad szlakiem migracji zwierząt. Powstaną także drogi dojazdowe, ciągi piesze, pieszo-rowerowe, zjazdy, kanały technologiczne, oświetlenia drogowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi Marek Prusak, rzecznik GDDKiA.

Zobaczcie plan nowej obwodnicy

Normy i standardy środowiskowe zostaną zapewnione dzięki wybudowaniu urządzeń ochrony środowiska.

- Będą one zachowane dzięki przejściom dla zwierząt dużych i średnich, a także przepustom ramowym, pełniących funkcję przejść dla zwierząt małych. Powstaną również ekrany akustyczne, przeciwolśnieniowe, ogrodzenia ochronno-naprowadzające dla płazów, system odwodnienia drogi krajowej i jezdni dodatkowych wraz ze zbiornikami retencyjnymi i urządzeniami podczyszczającymi wody opadowe i roztopowe przejmowane z pasa drogowego. Całość zwieńczy nasadzenie zieleni ochronnej i naprowadzającej - mówi Marek Prusak, rzecznik GDDKiA.

Turystyczna gmina Kroczyce z obwodnicą w ciągu DK 78

Gmina Kroczyce znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, co stanowi o jej turystycznym charakterze. To tutaj przyjeżdżają turyści na słynne skałki wapienne, do jaskiń, Górę Zborów, czy na Okiennik Wielki. Ogłoszony przetarg daję dużą nutę optymizmu.

- Przyjęliśmy tę informację z dużą dozą optymizmu. Wielu mieszkańców gminy Kroczyce oczekiwało na tę inwestycję przez wiele lat, myślę że ponad 20. Mam głębokie przekonanie, że wyrażę tutaj opinię większości mieszkańców gminy, że jest to inwestycja pożądana, związana także z obsługą ruchu turystycznego, ponieważ Kroczyce są gminą turystyczną - mówi Ewa Kaziród-Kula, sekretarz gminy Kroczyce.

Termin składania ofert mija 29 grudnia 2023 r., a o wyborze najkorzystniejszej zadecyduje cena. Planowany czas oddania do użytku to III kwartał 2026 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto