Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe komputery trafią do najbiedniejszych dzieci, które uczą się zdalnie

PM
Pixabay
Do 26 kwietnia na pewno nie będą działać przedszkola oraz szkoły. Uczniowie muszą odbywać zajęcia zdalnie. Problem w tym, że nie wszystkie dzieci posiadają komputery. Wykluczeniu ma przeciwdziałać ministerialny program, dzięki którym gminy mogły zakupić dodatkowy sprzęt komputerowy.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia na wznowienie tradycyjnego roku szkolnego musimy jeszcze poczekać. Przedszkola oraz szkoły zostaną zamknięte co najmniej do 26 kwietnia. Uczniowie w dalszym ciągu będą musieli korzystać z nauczania zdalnego. Problem w tym, że nie wszystkie dzieci posiadały dostęp do komputera lub internetu. Władze wszystkich gmin z powiatu zawierciańskiego zwracały uwagę, że w rodzinie często jest jeden komputer na 2-3 dzieci. Pogodzenie grafików zajęć jest wtedy dość trudnym zadaniem. Jedną z pierwszych gmin, które mówiły o tym głośno była gmina Ogrodzieniec. Zorganizowano w niej zbiórkę nieużywanych komputerów, które miały trafić do potrzebujących dzieci.

- Po rozmowach z dyrekcją szkół z terenu naszej gminy mamy informację, że bez sprzętu do nauki zdalnej jest około 100 dzieci - mówiła wtedy Anna Pilarczyk-Sprycha, burmistrz Ogrodzieńca.

Gmina Ogrodzieniec skorzystała z programu "Zdalna Szkoła", który jest realizowany ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Gmina zakupiła 29 laptopów, które za pośrednictwem szkół trafią do najbardziej potrzebujących dzieci z gminy. Problem braku komputerów dotyczył także mieszkańców gminy Kroczyce. Władze od początku starały się rozpoznać problemy związane z brakiem sprzętu i znaleźć rozwiązanie. Potrzebującym rodzinom przekazano prywatne komputery. W ramach programu "Zdalna Szkoła" gmina dokupiła teraz kolejne 20 komputerów. Wartość projektu to prawie 60 tys. złotych. Komputery zostaną rozdysponowane przez szkoły. Z ministerialnego programu skorzystała także gmina Zawiercie, która zakupiła 34 komputery.

- Na każdą szkołę przypadają po trzy laptopy. Szkoła Podstawowa nr 6 dostanie jeden więcej ze względu na największą liczbę uczniów. Dyrektorzy będą decydować, którym uczniom laptopy są najbardziej potrzebne - przekazał Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Zawierciu.

W przypadku gminy Irządze problem występował u 4 dzieci, ale szybko został rozwiązany. Na ten moment wszystkie dzieci mają dostęp do komputera. Gmina Szczekociny złożyła wniosek na doposażenie dzieci w sprzęt komputerowy.

- U nas nie było większych problemów. Przynajmniej o nich nie słyszałem. Złożyliśmy jednak wniosek o doposażenie gminy w sprzęt komputerowy. Pozyskaliśmy sprzęt o wartości prawie 60 tys. złotych. Trafi do potrzebujących dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki oraz nauczycieli. W ramach dobrych praktyk zdecydowałem o użyczeniu 6 komputerów również szkołom prowadzonym przez stowarzyszenia - mówi Jacek Lipa, burmistrz Szczekocin.

Nauczanie zdalne to nie tylko problem z brakiem sprzętu komputerowego, ale także problem z dostępem do internetu. Tu niewiele zależy od możliwości finansowych rodzin. Problemem jest brak zasięgu w niektórych miejscowościach. Burmistrz Ogrodzieńca ciągle szuka możliwości rozwiązania tego problemu.

- Problem z dostępem do internetu mamy m.in. w miejscowości Żelazko. To jedna z kilku miejscowości bez zasięgu. Problem próbuję rozwiązać od początku kadencji, bo nasi mieszkańcy chcieliby móc spokojnie i bez problemu móc zadzwonić. Nie musieć szukać zasięgu w domu lub w innej części miejscowości. To jednak trudne zadanie. Postawienie masztu telekomunikacyjnego związane jest ze sporą ilością biurokracji. M.in. trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Na razie jesteśmy na etapie przygotowania studium uwarunkowań. Przygotowałam kilka propozycji lokalizacji, z czego możliwa do wykonania jest tylko jedna. - mówi Anna Pilarczyk-Sprycha. - W najlepszym wypadku maszt powstałby za półtora roku. W obecnej sytuacji związanej z koronawirusem to zbyt późno. Dzieci przecież nie mają jak uczyć się zdalnie. To powinno zostać rozwiązane systemowo. Zgłosiliśmy się do Ministerstwa Cyfryzacji, co mamy zrobić w tej sprawie. Przecież nie wszystkie dzieci mieszkają w dużych miastach i mają dostęp do internetu - dodaje.

Problemów z zasięgiem nie ma w innych gminach. Burmistrz Pilicy problemy zauważa jedynie w okolicach Złożeńca. Przyznaje jednak, że zazwyczaj zgłoszenia dotyczyły problemu z zasięgiem telefonicznym. Problemów na terenie gminy raczej nie ma. Kłopoty z internetem nie dotyczą także pozostałych gmin. Przynajmniej tak uważają ich włodarze. O problemach mówi jedynie wójt gminy Kroczyce.

- U nas jest ten problem. Mamy takie białe plamy, gdzie jest problem z internetem. W naszej gminie większość mieszkańców korzysta z internetu radiowego. Brakuje jeszcze światłowodów. W niektórych miejscowościach z tym zasięgiem jest zatem różnie - mówi Stefan Pantak.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto