Dziennie przez Zawiercie przejeżdża około 20 tysięcy aut
Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby ma swoje uzasadnienie. To ciągle rosnąca liczba pojazdów korzystających z istniejących obecnie dróg. Największe natężenie w powiecie zawierciańskim ma oczywiście droga krajowa nr 78. Jeszcze w 2015 roku według ówczesnego Generalnego Pomiaru Ruchu przejeżdżało tędy w niektórych miejscach 17 291 różnego rodzaju aut i jednośladów. Gdy opublikowano wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu z lat 2020/2021 okazało się, że w tym samym miejscu średnie dobowe natężenie ruchu wynosi już dużo więcej, bo 19 703 pojazdów. Tyle przejeżdża zawierciańską DK 78 w ciągu doby.
INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE
- Wiosna na budowie ekspresowej S1 w Beskidach: Ciężki sprzęt działa na placu budowy
- Autostrada A4: Od dziś nie zjedziecie na S1 na węźle w Brzęczkowicach. Zamkną zjazd
- Dziennie autostradą A4 przejeżdża prawie 47 tysięcy aut. Są z tego spore zyski
- To ostatnie cztery lata płatnej A4 z Katowic do Krakowa, ale najpierw podwyżka opłat
- Zaczęli remont wiaduktu na A4 w Mysłowicach. To miejsce, gdzie krzyżują się A4 i S1
- Śląskie. Za trzy lata gierkówka ma być jak nowa. Szykuje się przetarg za przetargiem
W punkcie pomiarowym w Kromołowie zanotowano 11 521 aut, na trasie od obwodnicy Siewierza do Zawiercia w ciągu doby przejeżdża prawie 20 tysięcy aut, dokładnie 19,6 tys. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu, czyli w 2015 roku było to 17 375 pojazdów.
To sporo, biorąc pod uwagę, że na niecałe 20 tysięcy aut przejeżdżających przez DK 78 w Zawierciu – tylko nieco ponad 15 tysięcy to auta osobowe, prawie cztery tysiące to auta ciężarowe, dostawcze, z przyczepami, tiry. Cztery tysiące takich aut w ciągu doby na głównych ulicach Zawiercia i Poręby to naprawdę sporo. Nic dziwnego, że trasa ta na tym odcinku w godzinach szczytu notorycznie się korkuje.
Obwodnica Zawiercia zmieni wszystko. Ludzie odetchną
Obwodnica Zawiercia ma to zmienić. Dzięki dwom węzłom, siedmiu wiaduktom, czterem mostom, przejściu dla zwierząt będzie się dało ominąć centra miast w kilka minut. Jak już informowaliśmy termin oddania obwodnicy do użytku uległ już zmianie. Obiekt ma około roczne opóźnienie. Budowa obwodnicy to inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
- Obecnie przewidujemy termin zakończenia tej inwestycji na 30 lipca 2024 roku – powiedział nam Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.
To będzie jednak dopiero połowa sukcesu, bo obwodnica skończy się na węźle Kromołów, a dalej wszystkie auta znowu będą musiały wjechać z wygodniej dwupasmówki na jednojezdniową ulicę w Kromołowie.
Druga część obwodnicy Zawiercia czeka na pozwolenie na budowę
Druga część obwodnicy, czyli od węzła Kromołów do ronda w Żerkowicach jest już zaplanowana. W październiku 2021 r. ukończony został projekt budowlany. W listopadzie zostało przeprowadzane posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę złożono 27 września 2022 r.
- Realizację zadania zaplanowaliśmy w formule tradycyjnej w latach 2023-2025. Inwestycja przewidziana jest w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych – informował nas kilka tygodni temu Marek Prusak z GDDKiA.
Niewykluczone, że przetarg na budowę drugiej części obwodnicy zostanie ogłoszony pod koniec tego roku. Cała nieco ponad 24-kilometrowa obwodnica Zawiercia i Poręby ma być gotowa w 2025 roku. Druga cześć tej trasy także będzie dwupasmówką.
Jednojezdniowe będą natomiast planowane w następnej kolejności obwodnice Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów. Wszystkie te obwodnice będą częścią drogi krajowej nr 78, która obecnie biegnie przez środek wszystkich tych miejscowości.
Jeśli chcą państwo zobaczyć i dowiedzieć się więcej na temat obiektów inżynierskich, jakie powstają obecnie na obwodnicy Zawiercia i Poręby zapraszamy do naszej galerii. Każdy obiekt ma opis. Przejdź do galerii.
Nie przeocz
- Ogrodowe trendy w sezonie 2023. Zobacz najmodniejsze aranżacje!
- Najlepsze zbiorniki do łowienia ryb w woj. śląskim. Tu warto wybrać się na ryby
- Śląska Atlantyda. 70 lat temu na dnie Jeziora Goczałkowickiego toczyło się życie
- Pałacyk Mottego w Częstochowie. Jedna z najbardziej klimatycznych kamienic w mieście
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?