Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Zawiercia mieści się w budżecie GDDKiA, ale...

AD
Obwodnica Zawiercia i Poręby. Są pieniądze i oferty na projekt jednej części
Obwodnica Zawiercia i Poręby. Są pieniądze i oferty na projekt jednej części GDDKiA
Są chętni na wykonie projektu drugiej części obwodnicy Poręby i Zawiercia. Chodzi o drogę krajową 78. GDDKiA właśnie otworzyła oferty wykonawców. O dziwo, są wśród nich także takie, które mieszczą się w budżecie. Chodzi o projekt II odcinka obwodnicy Kromołów-Żerkowice o długości ok. 7,7 km. To część drogi, która będzie realizowana w systemie „buduj”, jako kolejny etap powstawania obwodnicy.

W przetargu złożono 11 ofert. Najtańszą ofertę złożyła GRAMAR Sp. z o.o. z Lublińca (2,4 mln zł). GDDKiA miała na ten cel przeznaczone nieco ponad 4 miliony złotych.

- Po zbadaniu i weryfikacji dokumentów będzie można dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty. W przypadku braku odwołań przewidujemy, że podpisanie umowy może nastąpić w listopadzie tego roku – informują urzędnicy GDDKiA w Katowicach.

Plany budowy obwodnicy Zawiercia ma już ponad dwudziestoletnią historię, która, jak się wydawało, w tym roku miała się wreszcie zakończyć happy endem. Tak się nie stało.

Pierwszy przetarg unieważniony

Przypomnijmy. 22 maja katowicki oddział GDDKiA unieważnił oficjalnie przetarg na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia.

Ten nieco ponad 24-kilometrowy odcinek, planowanej obwodnicy okazał się być wyjątkowo drogi. Gdyby wybrano tylko najniższe oferty, do sfinansowania budowy dwóch części obwodnicy zabrakłoby co najmniej dwustu milionów złotych, a w budżecie tylu pieniędzy na tę inwestycje nie było. Dlatego też przetarg trzeba było unieważnić.

-Nie ma zagrożenia, że obwodnica Zawiercia nie powstanie – mówił nam w maju w programie @Zachodni Gości - Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

.

– Wiemy, że to bardzo ważna droga, dlatego robimy wszystko, by wciągu najbliższych tygodni ogłosić kolejny przetarg na wykonanie tej inwestycji – mówił Krynicki.

Obwodnica Zawiercia miała być gotowa do 2022 roku. Takie były założenia dla tej inwestycji, wpisanej do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023. Przetarg na projekt i budowę, podzielonej na II części inwestycji, ogłoszono w listopadzie 2018 roku. Miał formułę „projektuj i buduj”. W przetargu uwzględniono cały odcinek obwodnicy.

Po jego unieważnieniu, GDDKiA „zoptymalizowała” swoje zamówienie i oddzielnie ogłosiła przetarg na projekt i budowę pierwszego, blisko 17-km odcinka. Zgłosiło się 6 firm, jednak najtańsza oferta przekracza budżet o ponad 125 mln zł. Wciąż nie wiadomo, czy GDDKiA dołoży pieniędzy do tej inwestycji, czy też ponownie unieważni przetarg. Kilka dni temu otwarto oferty na projekt pierwszego ponad siedmiokilometrowego odcinka.

Obwodnica to tranzyt do Kielc

Obwodnica Zawiercia i Poręby to bardzo ważna droga. Zawiercie i Poręba przecina bowiem dziś DK 78, droga, którą codziennie w kierunku Kielc przemierzają tysiące tirów.

Obwodnica pozwoli jadącym w kierunku Kielc ciężkim tirom i ciężarówkom ominąć centrum Poręby i Zawiercia. Czekają na nią zarówno mieszkańcy powiatu zawierciańskiego jak i kierowcy. Obwodnica Zawiercia ułatwi życie wszystkim. Obecnie ruch tranzytowy odbywa się przez centrum tych miast.

[g]7354519[[/g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto