Odkrycie w Pilicy podczas rewitalizacji rynku
Archeolodzy nadzorują przebudowę rynku w Pilicy, która rozpoczęła się na początku wakacji.
- Skupiliśmy się na ratuszu, który stał tutaj co najmniej od końca XV wieku i został zniszczony w połowie XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego. Przegłębiamy i uczytelniamy wszystkie fundamenty, ponieważ koło nich ma powstać nowy ratusz - tłumaczy Błażej Muzolf, który prowadzi badania z ramienia zespołu badań archeologicznych i konserwatorskich z Lutomierska.
W czasie badań odnaleziono sporo materiałów, od monet z XVI, XVII i XVIII wieku, po naczynia i kafle piecowe z pieców stojących w ratuszu. Najnowszym odkryciem jest dzwon z 1597 roku, który wisiał na wieży ratusza.
Prawdopodobnie podczas pożaru, który wybuchł w czasie najazdu Szwedów w 1655 roku, dzwon spadł do piwnicy o głębokości ponad 2 metrów.
- Został całkowicie zachowany i widać na nim napis Michaelis Otto i datę 1597. Znajdują się na nim jeszcze łacińskie inskrypcje, które dopiero będziemy rozszyfrowywać - zaznacza Błażej Muzolf.
Dzwon został wstępnie oczyszczony, a w przyszłym tygodniu trafi do pracowni konserwatorskiej na Uniwersytecie Toruńskim. Po konserwacji, która potrwa kilka miesięcy, dzwon wróci do Pilicy.
Odkrycie w Pilicy jest przełomowe, ponieważ być może zweryfikuje informacje dotyczące daty powstania Pilicy
Dodajmy jeszcze, że na dnie piwnicy znaleziono także m.in. fragmenty naczyń ceramicznych z XVII wieku. Archeolodzy trafili również na starsze materiały z samych początków miejscowości Pilica.
Odkrycie w Pilicy: Tak remontują rynek
Co ciekawe, na podstawie badań archeologicznych przeprowadzonych na rynku w Pilicy w 2001 roku przedstawiono nieco inne informacje dotyczące ratusza. Okazało się, że obiekt był większy i stał na innym planie. Prawdopodobnie powstał wcześniej, niż wcześniej sądzono.
Odkrycie w Pilicy przełomowe?
- Spodziewaliśmy się, że prace archeologiczne potrwają krótko i tylko potwierdzą to, co zostało ustalone ponad 10 lat temu. Okazało się jednak, że pojawiły się nowe odkrycia i badania potrwają kilkanaście dni dłużej. Trzeba będzie zabezpieczyć i skatalogować znaleziska - zaznacza Michał Otrębski, burmistrz Pilicy. - Na pewno nastąpi drobny poślizg w związku z przebudową rynku, ale dla nas te badania są o tyle istotne, że być może zweryfikują informacje dotyczące daty powstania Pilicy. Może się okazać, że zalążki miasta powstały wcześniej niż w okolicach 1390 roku - dodaje Michał Otrębski.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?