Odkrycie w Pilicy: Podczas rewitalizacji rynku znaleziono dzwon z ratusza

P. Drabek
Odkrycie w Pilicy: Podczas rewitalizacji rynku znaleziono dzwon z ratusza spalonego w czasie potopu szwedzkiego. Znalezisko ma około 40 centymetrów wysokości oraz średnicę około 30 centymetrów.

Odkrycie w Pilicy podczas rewitalizacji rynku

Archeolodzy nadzorują przebudowę rynku w Pilicy, która rozpoczęła się na początku wakacji.
- Skupiliśmy się na ratuszu, który stał tutaj co najmniej od końca XV wieku i został zniszczony w połowie XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego. Przegłębiamy i uczytelniamy wszystkie fundamenty, ponieważ koło nich ma powstać nowy ratusz - tłumaczy Błażej Muzolf, który prowadzi badania z ramienia zespołu badań archeologicznych i konserwatorskich z Lutomierska.

W czasie badań odnaleziono sporo materiałów, od monet z XVI, XVII i XVIII wieku, po naczynia i kafle piecowe z pieców stojących w ratuszu. Najnowszym odkryciem jest dzwon z 1597 roku, który wisiał na wieży ratusza.

Prawdopodobnie podczas pożaru, który wybuchł w czasie najazdu Szwedów w 1655 roku, dzwon spadł do piwnicy o głębokości ponad 2 metrów.

- Został całkowicie zachowany i widać na nim napis Michaelis Otto i datę 1597. Znajdują się na nim jeszcze łacińskie inskrypcje, które dopiero będziemy rozszyfrowywać - zaznacza Błażej Muzolf.

Dzwon został wstępnie oczyszczony, a w przyszłym tygodniu trafi do pracowni konserwatorskiej na Uniwersytecie Toruńskim. Po konserwacji, która potrwa kilka miesięcy, dzwon wróci do Pilicy.

Odkrycie w Pilicy jest przełomowe, ponieważ być może zweryfikuje informacje dotyczące daty powstania Pilicy

Dodajmy jeszcze, że na dnie piwnicy znaleziono także m.in. fragmenty naczyń ceramicznych z XVII wieku. Archeolodzy trafili również na starsze materiały z samych początków miejscowości Pilica.

Odkrycie w Pilicy: Tak remontują rynek

Co ciekawe, na podstawie badań archeologicznych przeprowadzonych na rynku w Pilicy w 2001 roku przedstawiono nieco inne informacje dotyczące ratusza. Okazało się, że obiekt był większy i stał na innym planie. Prawdopodobnie powstał wcześniej, niż wcześniej sądzono.

Odkrycie w Pilicy przełomowe?

- Spodziewaliśmy się, że prace archeologiczne potrwają krótko i tylko potwierdzą to, co zostało ustalone ponad 10 lat temu. Okazało się jednak, że pojawiły się nowe odkrycia i badania potrwają kilkanaście dni dłużej. Trzeba będzie zabezpieczyć i skatalogować znaleziska - zaznacza Michał Otrębski, burmistrz Pilicy. - Na pewno nastąpi drobny poślizg w związku z przebudową rynku, ale dla nas te badania są o tyle istotne, że być może zweryfikują informacje dotyczące daty powstania Pilicy. Może się okazać, że zalążki miasta powstały wcześniej niż w okolicach 1390 roku - dodaje Michał Otrębski.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie