Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwo w Porębie. Senior stracił 100 tysięcy złotych

PM
Oszuści nie próżnują i ciągle wymyślają nowe metody, aby wyłudzić pieniądze. Ich ofiarami najczęściej padają seniorzy. W powiecie zawierciańskim ponownie doszło do oszustwa. Tym razem oszuści okradli seniora z Poręby. Mężczyzna stracił wszystkie swoje oszczędności.

Kreatywność oszustów nie zna granic. Ciągle wymyślają nowe sposoby, dzięki którym mogą w łatwy sposób wyłudzić pieniądze. Ich ofiarami zazwyczaj padają seniorzy oraz osoby samotne. To właśnie u nich łatwiej wzbudzić zaufanie, aby z powodzeniem móc wdrożyć swoje plany w życie. Chociaż od lat policjanci we współpracy z mediami prowadzą akcje profilaktyczne, to oszustom ciągle udaje się wyłudzać pieniądze. Do kolejnego takie przypadku doszło w lutym w Porębie.

Oszustwo w Porębie. Senior stracił swoje oszczędności

Tym razem oszust podszył się pod osobę, która miała przeprowadzić modernizację pieca do ogrzewania domu. Zapukał do drzwi 82-latka z Poręby. Namówił go na skorzystanie z fałszywej oferty instalacji urządzenia usprawniającego spalanie. Wyłudził w ten sposób 800 złotych i zapewnił sobie możliwość dostania się do wnętrza mieszkania seniora. Wykorzystując jego nieuwagę przywłaszczył sobie oszczędności życia porębianina. Łącznie była to kwota około 100 tysięcy złotych. Następnie oszust opuścił niepostrzeżenie mieszkanie i odjechał niebieskim oplem vivaro.

Senior z Poręby sprawę zgłosił na policję. Chociaż w takich sytuacjach ciężko jest namierzyć sprawcę, to zawierciańskim policjantom udało się to zadanie. W ciągu dwóch tygodni namierzyli i zatrzymali oszusta podszywającego się pod montera instalacji grzewczych. To 37-letni mieszkaniec województwa opolskiego. Usłyszał już zarzuty. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dwumiesięcznego aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma jednak charakter rozwojowy. Policjanci poszukują osób, które zostały oszukane lub które próbował oszukać sprawca poruszający się niebieskim oplem vivaro. Informacje na ten temat można przekazać dzwoniąc na numer 47 853 52 55. Policja gwarantuje anominowość.

Oszuści próbują zarabiać na koronawirusie

Najnowszą metodą wyłudzania pieniędzy jest natomiast podszywanie się pod organizacje i instytucje, które mają walczyć z koronawirusem. Nie brakuje także ofert "cudownych" specyfików, które mają nas uchronić przed zakażeniem lub spowodować, że szybciej pokonamy chorobę. Możemy kupić herbatki, proszki oraz amulety ochronne. Oszuści próbują wykorzystać fakt, że wiele osób panicznie boi się zakażenia koronawirusem. Wśród nich sporą grupę stanowią seniorzy, którzy uznawani są za grupę najbardziej podatną na zachorowanie.

- Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nie tylko w Internecie nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa - czytamy w komunikacie polskiej policji.

Jak uchronić się przed oszustami?

Warto dodać, że z roku na rok rośnie ilość przestępstw dokonywanych przez internet. To właśnie do sieci przenieśli się m.in. sprawcy włamań i kradzieży, czyli sprawców tzw. przestępczości szczególnie uciążliwej. Ich wykrywanie to jeden z priorytetów policji.

- Tej przestępczości szczególnie uciążliwej jest o mniej. Zanotowaliśmy spadek tam gdzie były kradzieże, pobicia i rozboje. Gdzie teraz przenieśli się ci przestępcy? Przenieśli się w inną sferę. Działają w internecie. Tam zdobywa się obecnie ogromne pieniądze. Naszą rolą jest zaistnienie w tej sferze i rozpoczęcie tam działalności - podkreślał podczas odprawy rocznej zawierciańskiej policji insp. Artur Bednarek, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Policjanci podkreślają, że nie mamy obowiązku wpuszczenia do domu nieznanych nam osób. Jeśli mamy wątpliwości, czy dana osoba nie jest oszustem, to możemy poprosić ją o wylegitymowanie się. Możemy także zadzwonić do spółdzielni, organizacji lub instytucji w celu potwierdzenia tożsamości naszego rozmówcy.

W przypadku oszustwa metodą "na policjanta" należy pamiętać, że policja nigdy nie prosi obywateli o pomoc w akcji. Nie wymaga także przekazywania gotówki. Nie umawia się także z nimi w nieznanych i mało uczęszczanych miejscach. Pamiętajmy, że podjęcie przez nas takich działań może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Jeśli zorientujemy się, że mamy do czynienia z oszustem, należy bezzwłocznie zawiadomić policję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto