Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Muzeum Śląskiego. Od 26 maja działa taras na wieży szybu Warszawa II, od 2 czerwca dostępne będą wystawy.

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie LOTA
Otwarcie Muzeum Śląskiego. Od 26 maja działa taras na wieży szybu Warszawa II, ruszają też wycieczki po terenie dawnej kopalni Katowice, czyli „Byzuch u Ferdynanda”. Na otwarcie muzealnych wystaw trzeba jeszcze poczekać: te w gmachu głównym zostaną udostępnione od 2 czerwca.

Ponowne otwarcie Muzeum Śląskiego. Wystawy będą dostępne od 2 czerwca

Muzeum Śląskie po niemal trzymiesięcznym zamknięciu, spowodowanym przez pandemię koronawirusa, ponownie otwiera się dla zwiedzających. W pierwszej kolejności udostępniona zostanie przestrzeń zewnętrzna MŚ, a dopiero tydzień później – wystawy, choć wciąż nie wszystkie.

Od wtorku, 26 maja, dostępny jest taras widokowy na szczycie wieży szybu Warszawa II (oczywiście w zależności od warunków atmosferycznych, sprawdzić czy taras jest czynny można pod nr 32 213 08 70), wracają wycieczki po terenie dawnej kopalni Katowice, czyli „Byzuch u Ferdynanda”(oferta dla osób indywidualnych do 4 osób), otwarty w godzinach od 10. do 20. jest również ogród społeczny. Muzealnicy przygotowali też dodatkową atrakcję - zabawę pod tytułem „Industrialna Podróż – quest”, czyli aktywne zwiedzanie terenu zewnętrznego Muzeum Śląskiego (oferta bezpłatna, trasa trwa około 45 minut).

Muzealne wystawy, zarówno stałe, jak i czasowe znajdujące się w gmachu głównym będzie można zwiedzać od 2 czerwca (od wtorku do niedzieli w tymczasowo skróconych godzinach, tj. od 12.00 do 18.00).

Wciąż niedostępne będą m.in. czytelnia, restauracja i wystawa na "Tropie Tomka"

Niestety nie wszystkie przestrzenie MŚ uda się otworzyć dla zwiedzających. Nadal niedostępne pozostają m.in. szatnie, restauracja, czytelnia, a także popularna wśród dzieci wystawa "Na tropie Tomka" w budynku dawnej stolarni. Zamknięty będzie też parking podziemny pod gmachem głównym, natomiast otwarty zostanie ten naziemny od strony ulicy Dobrowolskiego.

- Czasowo nieczynne pozostają: parking podziemny, szatnie, przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”, czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego, restauracja „Moodro” oraz strefa dla dzieci znajdująca się na poziomie -4 – podsumowują przedstawiciele Muzeum Śląskiego.

Warto pamiętać, że w związku z obecną sytuacją, w Muzeum wprowadzono specjalne procedury sanitarne. Najważniejsze to pomiar temperatury na wejściu, obowiązkowe maseczki dla zwiedzających i konieczność zachowania dystansu, nie będzie też możliwości korzystania z multimediów i ekranów dotykowych. Zarówno przy wejściu, jak i w punktach kasowych pojawią się dozowniki ze środkami do dezynfekcji rąk.

Dodajmy, że bilety do MŚ dostępne będą w cenie biletów ulgowych.

Przypomnijmy, że wcześniej, również po przerwie spowodowanej pandemią, otwarte zostało Muzeum Historii Katowic. Od 12 maja dostępne dla zwiedzających są budynek główny MHK przy ulicy Szafranka 9 w centrum oraz oddział w Nikiszowcu, czyli Dział Etnologii Miasta przy Rymarskiej 4. Natomiast od 26 maja uruchomione zostały następne dwa oddziały przy ul. Kościuszki 47 (Dział Grafiki im. Pawła Stellera) i ul. Kopernika 11 (Dział Teatralno – Filmowy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto