Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Dembińskich w Szczekocinach mógłby być perłą Jury. Obiekt otrzymał duże dofinansowanie. Byliśmy tam. Zobaczcie WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Pałac Dembińskich w Szczekocinach od wielu lat stoi zaniedbany i pozostawiony sam sobie. Gmina Szczekociny latami próbuje rozwiązać problem obiektu. Obiekt wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych, a jego odbudowa wymaga etapowania zadań i pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania. Gmina Szczekociny w ramach Programu Odbudowy Zabytków otrzyma aż 3,4 mln zł na przebudowę oficyny północnej wchodzącej w skład zespołu pałacowo-parkowego w Szczekocinach. Byliśmy w środku pałacu, zobaczcie wideo.

Zobacz te zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Pałac Dembińskich w Szczekocinach

Pałac Dembińskich to biekt z niesamowitą historią oraz walorami, które stanowią o jego ponadczasowości. Niestety pałac od lat stoi "osamotniony" i marnieje. Obiekt wymaga natychmiastowych zabezpieczeń i prac. Gmina rozważa różne scenariusze rozwiązania jego problemu.

-Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze m.in. rewitalizację obiektu pod funkcje kulturalne czy jego zbycie. To proces, który wymaga czasu i pieniędzy. Niestety realia samorządów w Polsce są takie, że nie dysponujemy takimi środkami, aby ratować nawet tak unikalne zabytki jak ten w Szczekocinach. Zadań jest za dużo a środków za mało - komentuje Jacek Lipa, burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny.

Zobaczcie, jak pałac wygląda w środku WIDEO:

od 16 lat

Zobaczcie zdjęcia pałacu w Szczekocinach

Pomysł powstania muzeum im. Urszuli Dembińskiej w pałacu w Szczekocinach

Gmina, aby zagospodarować część pałacu, chce otworzyć tam muzeum im. Urszuli Dembińskiej, która była inicjatorką powstania pałacu. Bazą dla tego pomysłu są już dziś dostępne dla ogółu społeczeństwa zasoby Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic, które możemy podziwiać w siedzibie Biblioteki przy ul. Spacerowej 12.

- To jest mój pomysł na rozpoczęcie procesu odbudowy pałacu. Chciałbym połączyć jednostki kulturalne funkcjonujące w mojej gminie (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach i Bibliotekę), wykorzystać potencjał zatrudnionych w nich pracowników i sam obiekt pałacowy, aby w jednym z jego pawilonów (tych też są dwa) po wykonaniu prac zabezpieczających, remontowych utworzyć muzeum regionalne - komentuje Jacek Lipa, burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny.

Są środki z MKiDN na prace remontowe przy zabytkach

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera właścicieli lub posiadaczy zabytku wpisanego do rejestru lub posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie w ramach programu "Ochrona zabytków".

- Właściciele zabytków – co roku – mogą wnioskować do MKiDN o wsparcie prac remontowych. Wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Ochrona zabytków” mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i jednostki samorządu terytorialnego lub inne jednostki organizacyjne, będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie - komentuje Anna Turowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gmina Szczekociny w ramach tego Programu otrzyma aż 3,4 mln zł na przebudowę oficyny północnej wchodzącej w skład zespołu pałacowo-parkowego w Szczekocinach.

Założenie parkowo – pałacowe w Szczekocinach, wybudowane przez Urszule i Franciszka Dembińskich, było jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w XVIII wieku, aż do czasów II Wojny Światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto