MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pasjonaci rękodzieła tworzą Centrum Twórczości Ludowej

(zm)
Jolanta Czernek (z lewej) z członkami Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych spotyka się w każdy czwartek.
Jolanta Czernek (z lewej) z członkami Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych spotyka się w każdy czwartek.
Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych to instytucja, która skupia nie tylko twórców ludowych i pasjonatów rękodzieła artystycznego z powiatu zawierciańskiego.

Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych to instytucja, która skupia nie tylko twórców ludowych i pasjonatów rękodzieła artystycznego z powiatu zawierciańskiego. To także zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i ludzi starszych, gdzie oprócz sztuki ludowej można także, rozwijać swoje zdolności plastyczne.

- Nasz klub powstał pięć lat temu w Pałacyku nad Wartą w Kromołowie, kiedy to po raz pierwszy organizowaliśmy "Jarmark Kromołowski" - opowiada Jolanta Czernek, instruktorka i założycielka grupy. - Początkowo członków szukaliśmy wśród swoich znajomych, którzy interesowali się twórczością ludową i swój wolny czas wypełniali rękodziełem artystycznym. Z dnia na dzień udało nam się stworzyć centrum twórczości ludowej i pozyskać nowych członków. Dziś mamy 12 aktywnie działających twórców z terenu powiatu zawierciańskiego oraz ponad 20 zaprzyjaźnionych członków z województw śląskiego oraz małopolskiego, z którymi chętnie się spotykamy i dzielimy swoimi osiągnięciami.

Zawierciański Klub Ludzi Twórczo Zakręconych jest pierwszym klubem w powiecie, który kultywuje ludową tradycję artystyczną. To tu lokalni artyści i twórcy prezentują patchworki, rzeźby, pisanki oraz obrazy.

- Do klubu trafiłam całkiem niedawno i bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tych wszystkich spotkaniach - mówi Anna Włodarczyk. - Wreszcie mam możliwość realizowania swojej pasji a zajmuje się haftowaniem. Obrusy, serwetki, kartki okolicznościowe robię od lat a teraz należąc do klubu mogę się nimi pochwalić.

Wśród członków nie brakuje dyplomowanych plastyków. Należą tu również ludzie, którzy zdolności i pasje odziedziczyli po dziadkach i rodzicach.

- Spotkania w klubie dają nam wiele. Możemy podzielić się doświadczeniami, uzyskać fachowych porad, a przede wszystkim poczuć spełnienie w tym, co robimy - mówi Beata Jankowiak. - Ja szyję patchworki, zabawki ze skrawków materiału, robię obrusy i serwetki.

Klub to nie tylko spotkania i prezentacja osiągnięć jego członków. To także organizacja i obsługa corocznych kiermaszy, jarmarków ludowych czy dożynek.

- Dwa razy do roku organizujemy kiermasze przedświąteczne i konkursy rękodzieła artystycznego - dodaje Jolanta Czernek. - Pierwszy pod nazwą "Impresje świąteczne" odbywa się na wiosnę, a drugi "Zawitały anioły" w grudniu. Wyjeżdżamy na jarmarki, gdzie spotykamy się z twórcami z całego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto