Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piętnastu chętnych do budowy obwodnicy Kroczyc w ciągu DK 78. W budżecie 178 mln złotych mieści się ośmiu. Szczegóły i MAPA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Obwodnica Kroczyc będzie jednojezdniową drogą o długości ok. 9,1 km. Przebiegać będzie po nowym śladzie, po terenie, na którym aktualnie znajdują się głównie pola uprawne.
Obwodnica Kroczyc będzie jednojezdniową drogą o długości ok. 9,1 km. Przebiegać będzie po nowym śladzie, po terenie, na którym aktualnie znajdują się głównie pola uprawne. GDDKiA ; Bartosz Żołnierczyk DZ
Piętnastu chętnych zgłosiło się do budowy obwodnicy Kroczyc w ciągu DK 78. Wśród nich ośmiu mieści się w kwocie prawie 178 mln zł, jaką GDDKiA zamierza przeznaczyć na jej realizację. Najtańszą, w wysokości ponad 162 mln zł, złożyła Firma NDI z Sopotu. Obwodnica Kroczyc w ciągu DK78, o długości ok. 9,1 km, będzie pierwszą, jaka powstanie w woj. śląskim w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic oraz będzie kontynuacją powstającej już obwodnicy Poręby i Zawiercia. Jakie są szczegóły tej inwestycji?

Piętnastu chętnych do budowy obwodnicy Kroczyc w ciągu DK 78

Przetarg w systemie buduj, na realizację budowy obwodnicy Kroczyc, został ogłoszony 24 listopada 2023 roku. Teraz po jego zakończeniu o wyborze najkorzystniejszej oferty, zadecyduje cena.

Roboty budowalne od momentu podpisania umowy, wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie, powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 21 miesięcy, nie licząc okresów zimowych.

Pełną listę chętnych do budowy obwodnicy Kroczyc, znajdziecie kliknij TUTAJ.

Budowa obwodnicy Kroczyc na DK 78

Obwodnica Kroczyc będzie jednojezdniową drogą o długości ok. 9,1 km. Przebiegać będzie po nowym śladzie, po terenie, na którym aktualnie znajdują się głównie pola uprawne. Jej realizacja wynika między innymi z konieczności dostosowania całego ciągu DK 78 do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Wraz z jezdnią główną powstanie infrastruktura towarzysząca drodze, w tym dwa skrzyżowania typu rondo, a także obiekty inżynieryjne.

-Do najważniejszych obiektów inżynieryjnych, które powstaną w ramach budowy obwodnicy to: przejście dla zwierząt nad szlakiem ich migracji, cztery wiadukty drogowe. Powstaną także drogi dojazdowe, ciągi piesze, pieszo-rowerowe, zjazdy, kanały technologiczne, oświetlenia drogowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego - przekazuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

Zobacz mapę i zdjęcia z budowy ob. Poręby i Zawiercia

Normy i standardy środowiskowe zostaną zapewnione dzięki wybudowaniu urządzeń ochrony środowiska, wspomnianych wcześniej przejść dla zwierząt dużych i średnich, a także przepustów ramowych pełniących funkcję przejść dla zwierząt małych.

-Powstaną również ekrany akustyczne, przeciwolśnieniowe, ogrodzenia ochronno-naprowadzające dla płazów, system odwodnienia drogi krajowej i jezdni dodatkowych wraz ze zbiornikami retencyjnymi i urządzeniami podczyszczającymi wody opadowe i roztopowe przejmowane z pasa drogowego. Całość zwieńczy nasadzenie zieleni ochronnej i naprowadzającej - przekazuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

Budowa obwodnicy Pradeł na DK 78

Koniec obwodnicy Kroczyc będzie łączył się z obwodnicą Pradeł.

-Przetarg na realizację obwodnicy Pradeł ogłosimy niezwłocznie po wcześniejszym uzyskaniu aneksu do Programu Inwestycji. Pozostałe trzy obwodnice są jeszcze w fazie przygotowania. Ogłoszenie przetargu dla budowy obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu DK78 zaplanowano w II kwartale 2024 r., a jej realizację w latach 2025-2027 - przekazuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto