Wybierz region

Wybierz miasto

  Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

  3Miejsce 17825 głosów Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

  Stowarzyszenia regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego powstało w 2007 roku i od tego czasu realizuje liczne projekty na rzecz regionu i jego mieszkańców. Poniżej przedstawiona jest tylko część z tych projektów:
  1.   Projekt „Zwiedzaj Zagłębie” - FdZD jako pierwsze zaczęło organizować wycieczki po naszym regionie, po naszych miastach, które do tego momentu były zasadniczo turystycznymi pustyniami. W kilkudziesięciu wycieczkach wzięło udział grubo ponad 2.000 osób. W ten sposób wykreowano pewną modę którą obecnie kontynuują liczni naśladowcy. 
  2.  FdZD od 6 lat organizuje i realizuje Mistrzostwa Zagłębia gimnazjalistów w piłkę nożną halową, które zdobyły wysokie uznanie w środowisku szkolnym wpisując się na stałe w kalendarz roczny 
  3.   FdZD realizowało projekt „Zagłębiowskie Dni Krwiodawstwa” w którym podczas kilku akcji zebrano wiele litrów krwi. Według opinii Rejonowego Centrum Krwiodawstwa to podczas tych akcji padły rekordy ilości zebranej krwi w takich miastach jak Będzin czy Czeladź. 
  4.   FdZD od samego początku działalności prowadzi w szkołach i przedszkolach lekcje regionalizmu skierowane do dzieci i młodzieży i jest to wysoko oceniane przez nauczycieli w tych placówkach.
  5.   FdZD od kilku lat współpracuje z „Domem Polskim” w wiosce Wierszyna na Syberii, koło Irkucka, wiosce założonej przez emigrantów z Zagłębia Dąbrowskiego przed ponad 100 laty. Już dwukrotnie dostarczyło tam duże ilości darów. W 2013 roku członkowie FdZD zrobili to osobiście, pokonując trudy ponad 19.000 km (w obie strony) podróży autobusem.
  6.   FdZD jako pierwsze, bo już w 2008 roku wpadło na pomysł ustanowienia symboli Zagłębia Dąbrowskiego a ich społeczny herb regionu pojawił się na tzw. „witaczach” Sosnowca, jest używany i stosowany przez różne instytucje, stowarzyszenia i środowiska. Jest także jedynym symbolem regionu który jest używany równocześnie przez członków różnych opcji politycznych, a więc jest ważnym symbolem Zagłębia łączącym ten region ponad politycznymi podziałami. Miarą sukcesu na tym polu jest pojawienie się naśladowców, którzy próbują na pomyśle FdZD wypromować się prezentując alternatywne i konkurencyjne symbole.
  7.   FdZD opracowało, wytyczyło i oznakowało ponad 150 km odcinek szlaku VIA REGIA biegnący od Krakowa przez Zagłębie, który jestem elementem Drogi św. Jakuba, najważniejszego kulturowego szlaku europejskiego, będącego pod patronatem Rady Europy. Patronami honorowymi tego projektu są biskup sosnowiecki ks. Grzegorz Kaszak (a był nim także jego poprzednik; śp. Adam Śmigielski) i marszałkowie województw małopolskiego i śląskiego. Po szlaku tym, do którego także FdZD napisało 112 stronicowy przewodnik wędrują liczni, z każdym rokiem coraz liczniejsi turyści i pielgrzymi, polscy i zagraniczni. Przy parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie zorganizowano Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino, będący sekcją stowarzyszenia, która w sposób szczególny ma dalej rozwijać ten projekt. Od 2013 roku w Sączowie przy w/w parafii funkcjonuje schronisko dla osób wędrujących naszym szlakiem, które powstało dzięki wielkiemu zaangażowaniu gospodarza tego miejsca, ks. Marka Sendala.
  8.   FdZD opracowało i wydało publikacje na temat naszego regionu; książki i foldery, te drugie w łącznym nakładzie kilkudziesięciu tysięcy sztuk.
  9.   FdZD już w 2011 roku, a więc na dwa lata przed terminem rozpoczęło przygotowania do obchodów 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tym celu przygotowało okolicznościowe wydawnictwo oraz nakręciło film dokumentalny o tym powstaniu narodowym i jego związkach z Zagłębiem Dąbrowskim. W 2013 roku ta skromna produkcja wykonana siłami społecznymi zrobiła prawdziwą furorę. Film pokazywany był w zagłębiowskich muzeach, bibliotekach i szkołach. Jak się także okazało opracowanie FdZD na temat Powstania Styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim przyczyniło się w decydującym stopniu do tego że wielki, rocznicowy koncert, pokazywany także przez TVP 1 odbył się w Sosnowcu a nie w innym mieście jak to było początkowo w planie. Taką jednoznaczną opinię na ten temat wyrazili członkowie stowarzyszenia „Pokolenie”, które było głównym organizatorem tego koncertu. Opracowanie to było także kolportowane w okolicznościowym dodatku Dziennika Zachodniego oraz w specjalnym wydawnictwie przygotowanym specjalnie na koncert. FdZD uczestniczyło także w wiele spotkaniach, z prezentacjami filmu i z prelekcjami na temat wyjątkowej roli Zagłębia Dąbrowskiego w tym zrywie narodowym.
  10.        FdZD było współpomysłodawcą i współrealizatorem Zagłębiowskiej Giełdy Birofiliów, na której z wielkim sukcesem miała miejsce premiera regionalnej marki piwa; „Zagłębiowskiego Pilsa”, produkowanego przez browar w Zawierciu. 
  11.        FdZD było pomysłodawcą i realizatorem ustanowienia odznak krajoznawczych: „Jan Kiepura-Chłopak z Sosnowca, „Na szlaku VIA REGIA”, „Na powstańczym szlaku – Zagłębie Dąbrowskiego 1863” które propagowane są wspólnie z sosnowieckim oddziałem PTTK w środowisku turystycznym. Odznaki zdobywane są przez turystów z całej Polski a to oznacza że przybywają do Zagłębia i poznają ten region osobiście.
  12.        FdZD w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizuje projekt Wiki Zagłębie mający na celu stworzenie Internetowej Encyklopedii Zagłębia Dąbrowskiego. Wsparcia dla tego projektu udzieliły FdZD takie instytucje jak; Muzeum Historii Polski, Narodowe Archiwum Cyfrowe, muzea w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu oraz wiele osób prywatnych pełniących w tym projekcie funkcje redaktorów-wolontariuszy. Wiki Zagłębie z każdym dniem zwiększa swoją objętość i gromadzi rozproszone dotąd informacje na temat naszego regionu. FdZD zaprasza wszystkich do korzystania z zasobów tej encyklopedii ale także i do jej współtworzenia.
   
  Powyższy wykaz nie wyczerpuje listy działań FdZD a ma na celu jedynie w pigułce pokazać zaangażowanie stowarzyszenia i jego różnorodne działania na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego i jego mieszkańców, działania w zdecydowanej części osób młodych i wykonywane całkowicie społecznie, z poświęceniem własnego wolnego czasu.

  Ostatnie plebiscyty

  Plebiscyt wygrany przez

  Inne kandydatury

  zobacz wszystkie »