Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżka opłat za śmieci w Zawierciu. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Planuje się sporą podwyżkę opłat za wywóz śmieci.
Planuje się sporą podwyżkę opłat za wywóz śmieci. Pixabay
Opłaty za wywóz śmieci to od dawna temat bardzo kontrowersyjny. Największym niezadowoleniem "cieszą" się zawsze informacje o konieczności podwyżki tej stawki. Czeka to prawdopodobnie także mieszkańców Zawiercia. Ile teraz płacimy za śmieci, a ile możemy zapłacić po podwyżce? Właśnie wystartowały konsultacje społeczne w tej sprawie.

Podwyżka opłat za śmieci w Zawierciu

Temat opłat za śmieci jest od zawsze kontrowersyjny i możliwe, że takim już pozostanie. Obecnie jest to jeden z ważniejszych tematów dla mieszkańców Zawiercia, bo okazuje się, że czeka ich nieunikniona podwyżka. Obecnie, mieszkańcy Zawiercia za odpady segregowane płacą 19,50 złotych, a w przypadku niesegregowanych odpadów 58,50 złotych. Prezydent Łukasz Konarski poinformował, iż konieczna jest podwyżka tej stawki. W projekcie uchwały czytamy, że stawki miałyby wynosić 36 złotych za odpady segregowane oraz 72 złote za odpady niesegregowane.

- Obecna stawka (19,50 zł za odpady segregowane) jest jedną z najniższych w regionie i wiemy już, że nie pokryje kosztów całego systemu gospodarki odpadami w Zawierciu - poinformował Łukasz Konarski.

W sprawie podwyżki tej opłaty właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie na temat tej podwyżki, a także zaproponować własne rozwiązanie tego problemu. Wielu mieszkańców zwraca uwagę na fakt, że to właśnie w Zawierciu znajduje się ZGK, a więc powinni płacić mniej. Prezydent wyjaśnia jednak, że nie jest to tak proste. Największym problemem w wielu gminach jest po prostu brak konkurencyjności na rynku. W większości przetargów startuje jedna firma.

- ZGK, jak każda inna firma, musi startować w przetargu. Zgodnie z sugestiami radnych Rady Miejskiej, ogłosiliśmy przetarg na 3 lata, ponieważ miało to przyciągnąć konkurencję. Efekt? Jedynym oferentem było ZGK - dodaje prezydent Zawiercia.

Dlaczego śmieci wszędzie drożeją?

Na początku 2021 roku informowaliśmy o podwyżce opłat za śmieci w Szczekocinach. Pisaliśmy także o bardzo wysokich opłatach, najwyższych w regionie, w gminie Włodowice. Z czego to wynika? Samorządowcy zwracają uwagę przede wszystkim na fakt, iż z roku na rok produkujemy więcej odpadów. Zwiększa się ich ilość, co za tym idzie, także koszty ich transportu, utylizacji. Drugim, równie ważnym problemem jest właściwie nieistniejąca w tym obszarze rynku konkurencyjność. W większości przetargów w powiecie zawierciańskim, startuje do nich tylko jedna firma. W przypadku wielu miejscowości, na wysokość tej opłaty wpływa także duża odległość od składowiska odpadów. Prezydent Łukasz Konarski, wśród powodów podwyżki, wymienia:

  • Wzrost ilości wytwarzanych odpadów przez mieszkańców. Faktem jest, że dotyczy to nas wszystkich. Według GUS, mieszkaniec województwa śląskiego wytwarza ich średnio 376 kg rocznie. W Zawierciu na jednego mieszkańca przypada natomiast (średnio) 441 kg. Jeszcze w 2019 roku były to 392 kg.
  • Wzrost kosztów związanych z transportem i zagospodarowaniem odebranych odpadów.
  • Zwiększone ilości odpadów przyjmowanych w PSZOK.
  • Spadek liczby mieszkańców objętych systemem gospodarowania odpadami komunalnymi (zgony, zmiany miejsca zamieszkania, migracja poza granice kraju)
  • Częste zmiany przepisów i wprowadzanie nowych obowiązków związanych z systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.
  • Inne czynniki wpływające na koszt funkcjonowania systemu m.in. wzrost cen paliw, wzrost płacy minimalnej, inflacja.

Jak wyglądają ceny za odpady w powiecie zawierciańskim?

Aktualnie, w powiecie zawierciańskim najniższą stawkę za wywóz śmieci płacą mieszkańcy gminy Żarnowiec, Irządze, oraz Zawiercie. Za odpady segregowane, stawka w Żarnowcu to 14 złotych, w Irządzach 19 złotych, a w Zawierciu 19,50 złotych. Najwyższe stawki obowiązują mieszkańców Włodowice, którzy za odpady segregowane płacą 32,30zł, a za niesegregowane aż 96,90 zł. Druga najwyższa stawka obowiązuje w gminie Poręba, to 29 złotych za wywóz odpadów segregowanych. Mieszkańcy pozostałych gmin płacą 25 złotych za wywóz odpadów segregowanych oraz 50 lub 75 złotych w przypadku odpadów niesegregowanych. Jeśli w Zawierciu stawka zostanie podniesiona do 36 złotych, będzie ona najwyższą stawką w powiecie zawierciańskim.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto