Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Południe Wrocławia bez węgla? Niedaleko miasta powstaje nowa elektrociepłownia

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Nowa EC Czechnica powstanie już w 2024 roku i zastąpi elektrociepłownię węglową.
Nowa EC Czechnica powstanie już w 2024 roku i zastąpi elektrociepłownię węglową. Kogeneracja SA
W podwrocławskich Siechnicach trwa właśnie budowa nowej elektrociepłowni, która ma strategiczne znaczenie dla zaopatrywania w ciepło mieszkańców południowej części Wrocławia i gminy Siechnice. Zastąpienie elektrociepłowni węglowej ma nastąpić już w 2024 roku.

W połowie października minął rok od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej elektrociepłowni w Siechnicach. 12-hektarowy teren między linią kolejową a ulicami Kościuszki i Stawową znacznie się zmienił. Pojawiła się już stalowa konstrukcja budynków i pokrycia dachu.

Z węgla na gaz

Budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach jest priorytetową inwestycją zespołu KOGENERACJA należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Na placu budowy pojawiły się kotły szczytowo-rezerwowe, turbiny gazowe i generatory. Równolegle prowadzona jest instalacja urządzeń technologicznych z budową konstrukcji.

–Nowa elektrociepłownia jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego dla Wrocławia i okolicznych gmin. Zwiększymy zdolności produkcyjne, wyprodukujemy więcej ciepła i energii elektrycznej dla większej liczby odbiorców. Dzięki zastosowaniu niskoemisyjnego paliwa gazowego przewidujemy całkowitą redukcję emisji tlenków siarki i pyłów oraz znaczne ograniczenie emisji tlenków azotu – mówi Andrzej Jedut, prezes zarządu Kogeneracji.

Dostarczone do budowy EC Czechnica kotły i turbiny gazowe zostały wyprodukowane w Szwecji. Pod Wrocław trafiły drogą morską do Gdańska, a następnie specjalną dostawą. Teraz odpowiednio zabezpieczone czekają na kolejne operacje montażu technologicznego.

Źródłem energii nowej elektrociepłowni nie będzie już węgiel, a gaz ziemny. Został już zainstalowany gazociąg przyłączeniowy wysokiego ciśnienia, którego długość wynosi aż 11 kilometrów. Jego trasa przebiega przez Oławę, Domaniów i Siechnice. Już w listopadzie rozpocznie się napełnianie tej infrastruktury.

Bez przerw w dostawach ciepła

Funkcjonująca obecnie elektrociepłownia nie zostanie zamknięta z dnia na dzień. Mieszkańcy otrzymają ciepło z południowo-zachodniej części przedmieść. Zmiana źródła energii będzie zachodzić stopniowo.

-Istniejąca EC Czechnica pracuje normalnie, dostarczając ciepło i energię elektryczną do odbiorców w Siechnicach i we Wrocławiu. Planujemy tak skoordynować prace, aby zagwarantować dostawy ciepła teraz i w trakcie uruchamiania nowej elektrociepłowni – podkreśla prezes Jedut.

Elektrociepłownia węglowa ma być zastępowana od pierwszej połowy 2024 roku. Wtedy to nastąpi uruchomienie bloku gazowo-parowego. Nowoczesna technologia i niskoemisyjne paliwo ma mieć znacznie mniejszy stopień oddziaływania na środowisko. Produkcja ciepła i energii elektrycznej będzie odbywać się w sposób przyjazny dla natury.

Projekt jest realizowany w ramach dekarbonizacji ciepłownictwa przez Grupę PGE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Południe Wrocławia bez węgla? Niedaleko miasta powstaje nowa elektrociepłownia - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto