Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poręba. Wzmożone kontrole prawidłowości szamb przydomowych. Posypały się wnioski do sądu

Gmina Poręba
Pixabay
Urząd Miasta w Porębie prowadzi systematyczne kontrole w zakresie sposobu postępowania z nieczystościami ciekłymi, wytwarzanym w gospodarstwach domowych, a ściśle rzecz ujmując - w domach jednorodzinnych. Jak wygląda taka kontrola?

Do drzwi zapuka urząd i spółka wodociągowa

Przedmiotem kontroli na danej nieruchomości jest przede wszystkim ustalenie sposobu pozbywania się nieczystości tzn. czy są one: gromadzone w zbiorniku bezodpływowym (szambie), odprowadzane do kanalizacji sanitarnej czy też do przydomowej oczyszczalni ścieków - mówi Renata Otręba, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poręba.

To jednak nie wszystko. Kontrolujący sprawdzają również częstotliwość opróżniania szamba oraz dokumenty potwierdzające prawidłowe postępowanie z nieczystościami płynnymi, które powstają na nieruchomości. Kontrole przeprowadza upoważniony przez Burmistrza Miasta Poręba pracownik urzędu - podinspektor Referatu Ochrony Środowiska, wspólnie z przedstawicielem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. Niestety, ostatnie kontrole nie wyszły zbyt pomyślnie.

55 nieprawidłowości na 86 przypadków

Na koniec sierpnia tego roku Urząd Miasta w Porębie przeprowadził 86 kontroli szamb. Nieprawidłowości było sporo. W 55 przypadkach stwierdzono zbyt małą częstotliwość opróżniania szamba, co stanowi naruszenie obowiązującego na terenie naszego miasta regulaminu utrzymania czystości i porządku. W 14 przypadkach stwierdzono nielegalne odprowadzenie nieczystości ciekłych do kanalizacji deszczowej, w 5 przypadkach nielegalny przelew z szamba, zaś w jednym przypadku stwierdzono brak wyposażenia nieruchomości w urządzenie służące do gromadzenia nieczystości ciekłych (brak szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków). To jednak nie koniec. Jedno z kontrolowanych szamb było nieszczelne, w jednym przypadku mieszkaniec Poręby ścieki z szamba odprowadzał do studni.

Jakie konsekwencje?

Co dzieje się w przypadku, gdyby kontrolerzy stwierdzą takie nieprawidłowości? W razie stwierdzenia nielegalnego przyłącza jest ono likwidowane, a w stosunku do sprawcy takiego działania sporządzany jest wniosek do sądu o ukaranie. Taki wniosek sporządzany jest również wtedy, gdy szambo nie jest opróżnianie zgodnie z wymaganą częstotliwością.

Nawet 5 tysięcy złotych kary

Łamanie prawa w zakresie obsługi szamba, może mieć konsekwencje nie tylko dla kieszeni mieszkańców. Należy mieć świadomość, że ścieki wypływające z nieszczelnego szamba stanowią poważne zagrożenie dla środowiska (w tym wód podziemnych) a także dla zdrowia ludzi. Zawierają zarówno zanieczyszczenia bakteriologiczne (wirusy, bakterie, pasożyty) jak i chemiczne (np. detergenty, metale ciężkie) i mogą przemieszczać się na odległość kilku kilometrów!

- To prawdziwa bomba ekologiczna. Musimy mieć na uwadze dobro nasze i naszych sąsiadów. Zbiornik na nieczystości ciekłe musi być bezwzględnie szczelny, nie posiadać odpływu i co z tym związane musi być regularnie opróżniany - apeluje burmistrz Poręby.

Mieszkańcy, który łamią prawo dotyczące odprowadzania ścieków muszą liczyć się z konsekwencjami. Grzywna w takich przypadkach może wynieść nawet 5 tysięcy złotych!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto