Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Potężna burza w woj. śląskim. Wiatr uszkodził dachy i powalił drzewa. Ewakuowano obóz harcerski

JAK
Burze w Śląskiem. Potężna nawałnica przechodzi dzisiaj 14 lipca po południu przez powiaty zawierciański i częstochowski, powodując liczne szkody. Uszkodzone zostały dachy w kilkunastu budynkach, zalane zostały piwnice, powalone zostały drzewa. Interwencji jest tak dużo, że na razie trudno dokładnie oszacować ich liczbę. Strażacy mają pełne ręce roboty. Dwoją się i troją, żeby pomóc poszkodowanym.

AKTUALIZACJA, GODZ. 23.07

W związku z wichurami w województwie wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał sztab kryzysowy w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

- Żołnierze WOT transportują śpiwory, łóżka i materace z magazynów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego do gminy Kroczyce, która zabezpiecza ewakuowaną młodzież z obozu harcerskiego w Kostkowicach. W związku z burzą, która przeszła nad miejscowością Kostkowice, ewakuowano 284 uczestników obozu. Poszkodowana została jedna osoba. Działania służb kryzysowych wojewody w toku - informują służby wojewody śląskiego.

Według meldunku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach z godz. 21.30 w związku z burzami i silnym wiatrem straż pożarna w województwie śląskim odnotowała ponad 750 zgłoszeń. Najwięcej interwencji strażacy prowadzą w pow. zawierciańskim, częstochowskim i myszkowskim.

Nawałnice w woj. śląskim

- Z powodu nawałnicy, która przechodzi nad powiatem zawierciańskim, odnotowaliśmy kilkadziesiąt interwencji, ale to nie koniec, bo dochodzą kolejne zdarzenia - poinformował DZ asp. Grzegorz Nowak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu.

Do tej pory nawałnica wyrządziła największe szkody m.in. w miejscowościach Łazy, Ogrodzieniec, Kroczyce. Uszkodzone zostały dachy w około 10 budynkach, zalane zostały piwnice, powalone drzewa. Nawałnica daje się we znaki mieszkańcom kolejnych miejscowości.

Nawałnica nad Koniecpolem. Wichura zerwała dachy z kilkunast...

Asp. Grzegorz Nowak podkreślił, że w pomoc poszkodowanym i usuwanie skutków nawałnicy zaangażowani są strażacy z całego powiatu zawierciańskiego. - W pomoc zaangażowane są bardzo duże siły i środki - powiedział asp. Nowak. Ocenił, że na 100 jednostek PSP i OSP, w terenie jest około 80 procent strażaków.

Portal Zawiercie112 poinformował, że w miejscowości Kostkowice (gm. Kroczyce) z obozu harcerskiego ewakuowanych zostało 60 osób. - Są osoby poszkodowane. Na miejsce udają się służby ratunkowe - donosi Zawiercie112. I dodaje, że w hurtowni na ul. Paderewskiego w Zawierciu zalane zostały piwnice, w środku są uwięzione osoby.

Nawałnica nie oszczędza także mieszkańców powiatu częstochowskiego. Mł. bryg. Kamil Dzwonnik, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, powiedział, że potężna nawałnica rozpoczęła się po godz. 18.00. Uderzyła m.in. w Lelów i Koniecpol.

- Do tej pory mamy 150 zgłoszeń o uszkodzonych dachach, podtopionych piwnicach i powalonych drzewach - powiedział Mł. bryg. Kamil Dzwonnik. Dodał, że na ten moment trudno oszacować straty, bo nawałnica trwa, dochodzą kolejne zgłoszenia.

Edyta Kubiak, zastępca oficera prasowego PSP w Zawierciu potwierdziła, że faktycznie doszło do ewakuacji obozu harcerskiego w Kostkowicach - bazy ZHP z Zawierciu.

Nawałnice nad pow. zawierciańskim. Ewakuowano blisko 300 osó...

- Cztery osoby zostały poszkodowane, doznały lekkich obrażeń. Uszkodzone zostały namioty. Ewakuowane zostaną 284 osoby. Wydział Zarządzania Kryzysowego miał załatwić autobusy, które przewiozą osoby ewakuowane do szkoły w Kroczycach. Na ten moment nie wiem czy dotarły one na miejsce - dodała Edyta Kubiak.

Z kolei w Imielinie przy ul. Podmiejskiej w wyniku uderzenia pioruna doszło do pożaru domu. Interweniowały JRG Tychy, a także , OSP Chełm Śląski, OSP Imielin, OSP Bieruń Stary. - Nikomu nic się nie stało. Strażacy właśnie rozbierają dach - poinformował nas oficer dyżurny KM PSP w Tychach.

Potężna burza w woj. śląskim. Wiatr uszkodził dachy i powali...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto