Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat zawierciański w programie "Czyste Powietrze". Na czym polega program?

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Powiat zawierciański przystąpił do rządowego programu Czyste Powietrze.
Powiat zawierciański przystąpił do rządowego programu Czyste Powietrze. Wiktoria Żesławska
Jednym z największych problemów środowiskowych właściwie w całym kraju jest zanieczyszczone powietrze oraz smog. Problem jest niestety wręcz nieunikniony, lecz gminy podejmują wszelkie możliwe kroki, by przeciwdziałać temu i poprawiać komfort życia mieszkańców. Gminy powiatu zawierciańskiego zostały ujęte w rządowym programie Czyste Powietrze. Dziś, 5 marca, pełnomocnik rządu ds programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł spotkał się w Zawierciu z przedstawicielami powiatu.

Program odpowiedzią na potrzeby mieszkańców

5 marca w Zawierciu odbyło się spotkanie dotyczące wdrażania programu Czyste Powietrze na terenie powiatu zawierciańskiego. Z przedstawicielami miasta Zawiercie oraz powiatu zawierciańskiego spotkał się Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik rządu ds programu Czyste Powietrze. Program ma na celu przede wszystkim informowanie społeczeństwa o tym, co wpływa na pogarszanie się jakości powietrza oraz jak sami mogą temu zapobiegać - starając się na przykład o wymianę starych pieców z pomocą rządowych dofinansowań. Problem jest także znany w powiecie zawierciańskim, gdzie gminy często zmagają się z uciążliwym smogiem. Zaledwie dwa dni temu, wydano ostrzeżenie dla całego powiatu o możliwości znacznego przekroczenia poziomu pyłów zawieszonych PM10 w powietrzu.

- Cały czas monitorujemy stan powietrza na terenie miasta Zawiercie. Zamontowanych zostało 17 specjalnych czujników. Wiemy, że z powietrzem wcale nie jest dobrze. Smog istnieje i wiemy o tym zarówno my, jak i mieszkańcy. Prowadzimy wiele działań, by temu przeciwdziałać, jednym z nich jest właśnie udział w programie Czyste Powietrze - mówił podczas specjalnej konferencji Łukasz Konarski, prezydent miasta Zawiercie.

Na czym polega "Czyste Powietrze"?

Program rządowy "Czyste Powietrze" ma przede wszystkim na celu szerokie informowanie społeczeństwa polskiego o stanie powietrza, o tym jak mogą o nie dbać. W ramach programu w całej Polsce powstają punkty konsultacyjne, gdzie mieszkańcy mogą dowiedzieć się, jakie mają możliwości, by na przykład starać się o dofinansowanie na wymianę starego pieca. To właśnie tzw. kopciuchy emitują dużą ilość zanieczyszczeń do powietrza. Jak mówił dziś Bartłomiej Orzeł, zainteresowanie programem jest ogromne - z godziny na godzinę zwiększa się ilość chętnych gmin. Stąd przedłużono termin składania wniosków. W ramach programu bardzo ważnym jest, by dotrzeć do mieszkańców niewielkich miejscowości, czy wsi, gdzie przekazanie szczegółowych informacji jest znacznie trudniejsze.

- Gminy do końca marca mogą zgłaszać swoją chęć do przyłączenia się do promocji programu "Czyste Powietrze". Liczymy, że wszystkie gminy w Polsce uda nam się namówić do przyłączenia się do programu. Są już takie województwa, w których 100% gmin zadeklarowało już taką chęć. Jest to program podnoszenia efektywności energetycznej budynków i wymiany źródeł pieca. W ramach programu można nie tylko wymienić swój piec tzw. kopciucha, ale i dokonać termomodernizacji budynków, wymiany stolarki drzwiowej, czy okiennej - mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik rządu ds programu Czyste Powietrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto