Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał nowy herb gminy Ogrodzieniec - poprzedni nie odnosił się do historii gminy

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Gmina Ogrodzieniec
Komisja Heraldyczna pozytywnie zaopiniowała projekt nowego herbu gminy Ogrodzieniec. Przygotował go Urząd Gminy. Poprzedni herb nie odnosił się do historii Ogrodzieńca. 9 lutego, Rada Miasta uchwaliła nowy herb gminy.

Poprzedni herb do wymiany

Dotychczasowy herb gminy Ogrodzieniec nie spełniał warunków Komisji Heraldycznej - nie nawiązywał odpowiednio do historii tego miejsca. Na zielonym tle został umieszczony orzeł ziemi śląskiej. Gmina Ogrodzieniec postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i opracować projekt nowego herbu, który będzie odpowiednio przedstawiał jej historię. Gmina zleciła przeprowadzenie tzw. kwarendy źródłowej dotyczącej Miasta i Gminy Ogrodzieniec , a także sporządzenie ekspertyzy heraldyczno-historycznej wraz z projektami herbu.

- 9 lutego br. odbyła się Sesja Rady Miejskiej online w trybie zdalnym, na której radni podjęli decyzję w sprawie ustanowienia flagi i herbu Gminy Ogrodzieniec. Dotychczasowy herb nie posiadał pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej i nie miał odniesienia do historii Ogrodzieńca- m.in. błędnie umieszczono w nim orła ziemi śląskiej, dlatego też Gmina została zobligowana do przygotowania prawidłowego projektu herbu. Zleciliśmy przeprowadzenie kwerendy źródłowej dotyczącej Miasta i Gminy Ogrodzieniec i sporządzenie ekspertyzy heraldyczno-historycznej wraz z projektami herbu. Autorem opracowania historyczno-heraldycznego jest Włodzimierz Chorązki (medioznawca, historyk, heraldyk, publicysta) z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nowy herb Gminy Ogrodzieniec jest zgodny z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscowej tradycji historycznej. Znany nam herb zastąpi biała Bonarowa lilia – na czarnym tle – przepasana potrójną złotą przepaską - opowiada burmistrz Anna Pilarczyk.

Jak herb podnosi historię Ogrodzieńca?

Symbol, widoczny na czarnym tle nawiązuje do pieczęci, jakiej używała rada miejska w Ogrodzieńcu najprawdopodobniej w latach 1779-90. Została ona wykonana między 1 poł. XVI wieku, a 1 poł. XVII wieku, a używano jej do 1795 roku, bądź dłużej. Symbol był także opisywany przez ks. Jana Wiśniewskiego., który dokument z tą pieczęcią miał w rękach jeszcze w 1927 roku, niestety, nie przetrwał od II Wojny Światowej.

Dlaczego wybrano takie kolory?

Na nowym herbie gminy widoczne są cztery kolory - złoty, czarny, czerwony oraz biały. Kolor złoty nawiązuje do Boskiego majestatu i kwestii duchowości oraz religijności. Srebro, czyli biel to symbol czystości oraz uczciwości. Kolor czarny ma symbolizować pokorę, Ziemię, lecz także śmierć i żałoba. Czerwień jest barwą krwi, odkupiciela oraz Syna Bożego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto