MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar traw w Brześciu Kujawskim. Pijany podpalacz zatrzymany

Paweł Czarniak
Paweł Czarniak
Zdjęcie ilustracyjne z pożaru traw w gminie Brześć Kujawski
Zdjęcie ilustracyjne z pożaru traw w gminie Brześć Kujawski OSP Brześc Kujawski
Kolejny pożar traw w powiecie włocławskim. Podpalacz zatrzymany. Był pijany.

Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Do pożaru trawy w Brześciu Kujawskim przy ulicy Rybaki doszło w poniedziałek 28 marca około godziny 17:30. Na miejsce wysłano strażaków OSP Brześć Kujawski oraz policję.

Strażacy ugasili pożar, a policjanci zatrzymali pijanego mężczyznę, który podpalił trawę.

Funkcjonariusze zatrzymali do wyjaśnienia 65-latka od którego wyczuwalna była silna woń alkoholu. W poniedziałek 29 marca po wytrzeźwieniu mężczyzna został ukarany mandatem karnym za wypalanie trawy.

Stop Pożarom Traw Sezon 2022

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

  • wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza,
  • do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt,
  • wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych,
  • w przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania,
  • wypalanie nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone

Policja przypomina, że za wypalanie traw przewidziane są sankcje karne:

  • Zgodnie z art. 82 § 4 kodeksu wykroczeń „kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu do 30 dni, grzywny do 5 000 złotych albo karze nagany”.
  • Zgodnie z art. 131 pkt 12 ustawy o ochronie przyrody „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu do 30 dni albo grzywny do 5 000 złotych”.

Dlatego policja apeluje o rozsądek i zaprzestanie wypalania traw i nieużytków rolnych!

Pożary traw we Włocławku i powiecie włocławskim

Pożary traw we Włocławku i powiecie włocławskim. Straż pożar...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto