Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary traw w powiecie zawierciańskim: od początku miesiąca straż pożarna interweniowała już wiele razy

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Od początku kwietnia straż pożarna już kilkadziesiąt razy wyjeżdżała do pożaru trawy.
Od początku kwietnia straż pożarna już kilkadziesiąt razy wyjeżdżała do pożaru trawy. OSP Kroczyce
Od początku kwietnia na terenie powiatu, straż interweniowała kilkadziesiąt razy gasząc płonące trawy. Większość przypadków to prawdopodobnie celowe podpalenia. Mimo wielu kampanii społecznych i apeli strażaków, wciąż pokutuje u nas niczym nie uzasadniona "tradycja" wypalania traw po zimie.

Ogromna ilość pożaru traw w tym miesiącu

Co roku, przełom zimy i wiosny to bardzo ciężki okres dla straży pożarnej. Praktycznie codziennie wyjeżdżają do kolejnych pożarów traw. Wiele z nich jest naprawdę niebezpiecznych. Niekontrolowane wypalanie traw prowadzi często do pożaru, który rozprzestrzenić się może na bardzo dużym obszarze. Na terenie powiatu zawierciańskiego, od początku tego miesiąca, straż interweniowała już blisko 30 razy w związku z pożarami traw.

- Od 1 kwietnia tego roku do dnia dzisiejszego mieliśmy 28 pożarów traw na terenie całego powiatu. Głównie dochodziło do nich oczywiście przy okazji cieplejszych dni i lepszej pogody. Zdecydowana większość pożarów powstała w wyniku celowego działania - mówi asp. Grzegorz Nowak, rzecznik prasowy PSP w Zawierciu.

Dlaczego pożary traw są niebezpieczne?

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach prowadzi w tym roku specjalną kampanię informacyjną, mającą uświadomić dlaczego wypalanie traw jest tak niebezpieczne. Ludzie dokonują tego przede wszystkim z przekonania, że wypalenie zeszłorocznej trawy i roślinności użyźni glebę, dzięki czemu wszystko będzie rosło szybciej. Niestety, większość takich incydentów kończy się groźnym pożarem, który zagraża lasom.

- Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat. Podczas pożaru powstaje także duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych - informuje straż pożarna.

Za wypalanie traw grozi także kara. Można otrzymać obowiązek zapłacenia kary w wysokości od 20 złotych do nawet 5000 złotych. Grozi także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto