18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajemy smaki regionów. Bożonarodzeniowe przepisy z Kujaw i Pomorza

Stanisław Gazda
Na Kujawach do przygotowywania wieczerzy wykorzystywano kaszę jaglaną, groch, kapustę, fasolę, grzyby, śledzie, jabłka, orzechy i mak. Podawano zupę z suszonych owoców, barszcz lub zupę grzybową. Ryby najczęściej smażono, a kaszę jaglaną podawano ze śliwkami i cynamonem. Dodatkowo można było skosztować klusek z makiem, ciasta drożdżowego, strucli z makiem, pierniczków i ciasteczek na amoniaku.

ŚWIĄTECZNE PRZEPISY:

Kujawski barszcz czerwony
Składniki: 2 l wody, kg buraków czerwonych, kg kwaśnych jabłek, 3 cebule, 2 ząbki czosnku, 4 suszone grzyby, kwas buraczany, cukier, sól, pieprz do smaku.
Wykonanie: buraki obrać i ugotować do miękkości. Wyjąć, zetrzeć na tarce i ponownie włożyć do wywaru. Oddzielnie ugotować grzyby, cebulę i jabłka. Połączyć z wywarem buraczanym, posolić, zagotować, odstawić na 1 godzinę. Następnie podgrzać, doprawić do smaku kwasem buraczanym roztartym z solą, czosnkiem i pozostałymi przyprawami. Przecedzić.

Zupa owocowa z kluskami
Składniki: garść suszonych owoców (śli-wek, gruszek, jabłek), 1 słoik kompotu ze śliwek, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, kilka gożdzików, cukier, sól, szklanka śmietany.
Wykonanie: w garnku zagotować 2 l wody ze szczyptą soli. Owoce suszone namoczyć, wrzucić do wrzątku, gotować, aż będą miękkie, dolać kompot ze śliwkami pogotować ok. 15 min. Zagęścić mąką ziemniaczaną lub zabielić śmietaną i posłodzić. Z mąki i wody zagnieść ścisłe ciasto. Urywać małe kawałeczki i wrzucać na wrzącą, osoloną wodę. Po ugotowaniu dodać do zupy.

Kluski z makiem
Składniki: 30 dag makaronu "krajanki", "łazanek" lub innego, 25 dag maku, szkl. miodu, 1 i szkl. bakalii (rodzynki, orzechy, migdały), 1 łyżka masła.
Wykonanie: mak zalać wrzątkiem i gotować na bardzo małym ogniu. Odcedzić, przepuścić przez maszynkę, następnie wymieszać z miodem i bakaliami. Ugotowane, gorące kluski wymieszać z masłem.

Śledzie po kujawsku
Składniki: ok. 0,5 kg solonych śledzi, 1 szkl. mleka, 30 dag winnych jabłek, 2 łyżki przecieru pomidorowego, sok z 3 cytryn, paczki majeranku, 1 paczka papryki mielonej, 1 pęczek zielonej pietruszki, sól, pieprz, cukier.
Wykonanie: umyte śledzie zalać zimną wodą, zostawić na noc. Następnego dnia obrać ze skóry i ości, zalać mlekiem na 2 godz. Jabłka obrać, usunąć gniazda pokroić w plasterki i wrzucić do rondelka na rozgrzany tłuszcz, dodać przyprawy, wymieszać, poddusić wszystko, ostudzić. Śledzie pokrojone w cząstki układać na półmisku, przykryć dekoracyjnie musem jabłkowym, a następnie folią i wstawić na kilka godzin do lodówki.

Pasztet
Składniki: 30 dag wątroby (wołowa lub wieprzowa), 1 kg podgardla lub tłustego boczku, 30 dag karczku, ło-patki lub cielęciny, 4 średnie cebule, liść laurowy, ziele angielskie, 1 średnia marchew, 1 pietruszka, kawałek selera, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, kilka suszonych grzybów, 3 jajka, 2 bułki.
Wykonanie: Mięso ugotować z włoszczyzną, liściem laurowym, zielem angielskim do miękkości. Przestudzić i zmielić. Wątrobę sparzyć w wywarze i zmielić. Namoczyć bułki i grzyby zmielić razem z cebulą. Zmieloną masę wymieszać z jajkami, solą, pieprzem i gałką. Blaszkę wysmarować smalcem i wysypać tartą bułką. Masę włożyć do blaszki tak, aby nie było powietrza. Piec w tem. 170°C około godziny, aż wierzch się zarumieni.

Ryba po kujawsku
Składniki: 1 kg filetów z dorsza, 1 szklanka ciemnego piwa, 5 dag masła, 4 cebule, 2 marchwie, 10 dag pierników, sok z cytryny, cukier, goździki, pieprz, sól.
Wykonanie: marchew i cebulę pokroić w plasterki, obrumienić na maśle, zalać piwem, przyprawić i poddusić. Filety podzielone na porcje włożyć do warzyw i dusić razem około 10 min. Następnie rybę wyjąć, a do warzyw dodać pokruszony piernik, wlać trochę wody i zagotować. Wywar przecedzić, dodać przetarte warzywa i piernik, doprawić sos do smaku sokiem z cytryny, cukrem, solą i pieprzem. Włożyć rybę do sosu i chwilę dusić.

Kompot z suszu
Składniki: 30 dag suszu owoców (śliwki, gruszki, jabłka), 10 dag cukru, skórka z 1 cytryny, 1 l wody.
Wykonanie: owoce umyć, zalać zimną wodą, odstawić na kilka godzin. Dodać skórkę z cytryny, cukier i zagotować. Do kompotu można dodać również suszone morele, rodzynki i kawałek laski cynamonu.

Rolada makowa z biszkoptem
Ciasto: 4 jajka, 4 łyżki z "czubkiem" mąki, szkl. cukru, łyżeczki proszku do pieczenia.
Wykonanie: białka ubić na sztywno, ubijając dodawać cukier, żółtka, mąkę i proszek. Blaszkę wyłożyć posmarowanym papierem i wylać ciasto, piec na złoty kolor 25 min. w tem. 180°C.
Masa: 1 szkl. maku, 2 łyżki masła, 1 łyżka miodu, 3 łyżki cukru, 3 łyżki powideł śliwkowych, 2 jajka, bakalie.
Wykonanie: mak sparzyć, odsączyć, zmielić 2 razy. Włożyć do garnka wszystkie składniki masy, rozmieszać, gotować na małym ogniu 15 min. ciągle mieszając. Po ostudzeniu nałożyć na ciasto i zwinąć w rulon.

Makowiec topiony
Ciasto: 2 i 1/4 szkl. mąki, 5 dag droż-dży, szkl. mleka (może być trochę więcej), 1 całe jajko, kostki mar-garyny, szkl. cukru.
Masa makowa: 1 i szkl. maku, spa-rzyć i 2 razy zmielić, szkl. cukru, 1 całe jajko, kostki margaryny, olejek migdałowy, bakalie.
Wykonanie: wszystkie składniki masy makowej wymieszać. Drożdże rozrobić w letnim mleku. Mąkę przesiać i dodać drożdże, margarynę, jajko, zarobić. Ciasto owinąć ściereczką i włożyć do zimnej wody, gdy ciasto wypłynie na wierzch wyłożyć na stolnicę posypaną mąką, dodać cukier, aromat, zagnieść i podzielić na dwie części. Każdą część wałkować formując placki. Posmarować placki masą makową, zwinąć rulony, owinąć papierem i bez wyrośnięcia piec 40 min. 150°C, potem około 10 min. w temp. 180°C.

Orzechowiec
Ciasto: 50 dag maki poznańskiej, 20 dag cukru, 20 dag masła, 2 całe jaja, 2 łyżki miodu, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki letniego mleka.
Wykonanie: miód rozpuścić, sodę rozmieszać z mlekiem, dodać wszystkie składniki do mąki i wyrobić ciasto. Podzielić na dwie części. Blaszkę wysmarować lub wyłożyć papierem do pieczenia ciasta, natłuścić papier i rozłożyć cienko część ciasta, piec na złoty kolor ok. 15 min. w dobrze rozgrzanym piekarniku.
Masa orzechowa: 30 dag orzechów -połówki, 10 dag cukru, 12 dag masła, 2 łyżki miodu.
Wykonanie: wszystkie składniki usmażyć nie dopuszczając do zbrązowienia. Ciepłą masę wyłożyć na drugą część surowego ciasta, położonego na papierze, upiec podobnie jak pierwszą część. Gdy ciasto wystygnie przełożyć masą kawową. Ciasto z masą orzechową położyć na wierzchu.
Masa kawowa: 1 budyń śmietankowy ugotować w ok. litra mleka, ostudzić i dodać do utartego masła (25 dag) dodać 10 dag cukru pudru, wszystko dobrze zmiksować, dodać 3 łyżki kawy.

Czytaj dalej >>>>

Piernik świąteczny
Składniki: 75 dag mąki, 25 dag mar-garyny, 1 szkl. miodu, 1 szkl. cukru, 1 szkl. gęstej śmietany 22%, 6 jajek, 4 łyżeczki przyprawy do piernika, 1 ły-żeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody, 10 dag bakalii.
Wykonanie: mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i z sodą przesiać. Miód podgrzać z przyprawą do piernika. Margaryną utrzeć z cukrem na puszysta masę, a następnie dodawać kolejno żółtka i po łyżce mąkę. Wlać śmietanę i przestudzony miód, bardzo dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do ciasta. Delikatnie wymieszać. Na końcu dodać oprószone mąką bakalie. Ciasto przelać do wąskiej formy posmarowanej margaryną i wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok. 1 godziny 190°C.

Ciasto miodowe
Składniki: 1 szkl. mąki, 1 szkl. jogurtu naturalnego, 1 szkl. płynnego miodu, 2/3 szkl. cukru, 4 żółtka, 2 łyżeczki skórki otartej z pomarańczy, 5 dag rodzynek, 1 łyżeczka proszku do pie-czenia, szczypta soli.
Wykonanie: mąkę zmieszać z proszkiem i solą, przesiać. Żółtka utrzeć z cukrem, wymieszać ze skórką pomarańczową i dodać do mąki. Wlać jogurt i wyrobić ciasto. Dodać rodzynki. Formę posmarować margaryną, posypać mąką i napełnić ciastem. Wstawić do nagrzanego piekarnika - 180°C i piec ok. 30 min. Ciasto wyjąć z formy i jeszcze ciepłe polać miodem. Odstawić na 2-3 godziny.

Tort makowy ze śmietaną cynamonową
Ciasto: 12 dag mąki, 5 jajek, 16 dag maku, 10 dag cukru, 7 g proszku do pieczenia, 1 łyżka otartej skórki z cytryny, 2 łyżki wody.
Masa: 10 dag płatków migdałowych, 75 dag bitej śmietany, 1 łyżeczka cynamonu, 2 opakowania cukru wani-liowego (16 g).
Wykonanie: mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać. Żółtka z połową cukru, otartą skórką z cytryny i 2 łyżkami ciepłej wody ubić na gęstą, puszystą masę. Białka z resztą cukru pudru ubić na sztywną pianę i dodać do masy jajecznej. Dodać oczyszczony mak wymieszany z mąką i wszystko razem połączyć. Ciasto przelać do tortownicy o średnicy 22 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175°C i piec ok. 45 min. Uważać, aby ciasto zbytnio się nie zarumieniło. Ostudzić. Podstawę przekroić na 3 krążki. Migdały uprażyć na blasze na złocisty kolor (5-8 min. w temperaturze ok. 100°C). Śmietanę ubić z cynamonem i cukrem waniliowym. Połową ubitej śmietany przełożyć krążki tortu, pozostałą śmietaną posmarować brzegi i wierzch tortu, następnie posypać płatkami migdałowymi.

Więcej w serwisie Bożonarodzeniowe smaki i przysmaki w Kujawsko-Pomorskiem


Zachęcamy do samodzielnego dodawania materiałów na naszej stronie.

Sam/a opublikuj swój przepis, zdjęcie swojego przepisu.

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Masz problemy z dodaniem tekstu? Pisz do nas, pomożemy. Adres redakcji:[email protected] lub [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto