Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Szpitala w Zawierciu walczą z pandemią koronawirusa. Na tę chwilę zajęte są wszystkie miejsca na oddziale covidowym.

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Pracownicy szpitala codziennie ciężko pracują, by walczyć z pandemią koronawirusa.
Pracownicy szpitala codziennie ciężko pracują, by walczyć z pandemią koronawirusa. Szpital Powiatowy w Zawierciu
Lekarze, pomoc medyczna, pielęgniarki, czy salowe ciężko walczą z drugą falą pandemii koronawirusa. Wiele mówi się o tym, jak ciężko wygląda teraz ich praca. Podobnie jest w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu - na oddziale przeznaczonym dla pacjentów chorych na COVID-19, wszystkie miejsca są zajęte.

Szpital Powiatowy w Zawierciu działa na pełnych obrotach, jak i wszyscy jego pracownicy. Szpital jest placówką zaszeregowaną do II poziomu zabezpieczenia - do do leczenia pacjentów z rozpoznanym COVID-19 w zakresie udzielania świadczeń o profilu zakaźnym. Sytuacja w szpitalu nie jest prosta, a lekarze i wszyscy pracownicy szpitala pracują, by zadbać o pomoc dla każdego pacjenta.

Nie ma wolnych miejsc dla pacjentów z Covid-19

- W placówce na II poziomie, w tym także w Zawierciu, są leczeni pacjenci z COVID-19, wymagający opieki internistycznej i lekarza chorób zakaźnych. Szpital jest przygotowany do udzielenia pomocy osobom znajdującym się w cięższym stanie, które muszą trafić na oddział intensywnej opieki medycznej lub wymagają podłączenia do aparatury wspomagającej oddech. Obecnie Szpital Powiatowy w Zawierciu dysponuje 60 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, w tym 6 respiratorowymi. Wszystkie miejsca są zajęte - przekazał nam Marcin Wojciechowski, rzecznik szpitala.

Wiele placówek, zwłaszcza przy okazji pierwszej fali pandemii, borykało się z problemem braku odpowiedniej ilości środków ochrony. Było to niebezpieczne, ponieważ bez tego, lekarze nie mogli bezpiecznie pracować, nie narażając swojego zdrowia. Pracownicy zajmujący się pacjentami chorującymi na COVID-19, muszą dbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż z pacjentami mają bezpośredni kontakt. Szpital w Zawierciu zapewnia, iż dysponuje odpowiednią ilością takich środków.

- Szpital dysponował i dysponuje odpowiednią ilością środków ochrony indywidualnej oraz pozyskał dotacje i darowizny na walkę z COVID, co pozwoliło na zakup nowego sprzętu w tym m.in. ambulansów, pierwszego w Polsce systemu endoskopii EVIS X1, respiratorów, aparatu i ekstraktorów niezbędnych do wykonywania badań w kierunku koronawirusa, kardiomonitorów, USG.
W połowie maja Medyczne Laboratorium Diagnostyczne zawierciańskiego szpitala dołączyło do ministerialnej listy laboratoriów COVID. W tej chwili każdego dnia wykonuje ok. 250-280 badań RT PCR w kierunku SARS-CoV-2 - dodaje rzecznik.

Remont oddziału ginekologiczno-położniczego

Od sierpnia bieżącego roku, funkcjonuje oddział dziecięcy w szpitalu. Natomiast, na oddziale położniczo-ginekologicznym trwają prace związane z projektem "Poprawa jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez modernizację i doposażenie Szpitala Powiatowego w Zawierciu". Szacowany czas tych prac to ok.6 miesięcy. W tym czasie, zadania określone w tym zakresie przejął Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie i Czeladzi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto