MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przy kotle

Iwona Kuźniak
Prażonki ze wspólnego, gigantycznego kotła smakowały chyba najlepiej.
Prażonki ze wspólnego, gigantycznego kotła smakowały chyba najlepiej.
Dni Poręby rozpoczęły się wręczeniem kluczy do miasta. Barwny korowód z ciekawie przebranymi dziećmi przeszedł ulicami do amfiteatru, gdzie czekała już pięknie przystrojona "wiejska chata".

Dni Poręby rozpoczęły się wręczeniem kluczy do miasta. Barwny korowód z ciekawie przebranymi dziećmi przeszedł ulicami do amfiteatru, gdzie czekała już pięknie przystrojona "wiejska chata".

Za złotówkę

- W tym roku potrawy z wiejskiej chaty sprzedajemy za symboliczną złotówkę. Chcemy zebrać pieniądze dla kolegi, Emila, który tuż przed końcem wakacji został poszkodowany w wypadku - mówi Karolina Kłak z ZS w Porębie. - Wcześniej był w śpiączce, teraz zachorował na zapalenie płuc. Leczenie jest drogie.

Karolina z koleżanką, Malwiną Kubisz, upiekły ciasta, a o swojskie dania zadbała nauczycielka historii, opiekunka Klubu Europejskiego, Krystyna Rok. Pomogli rodzice uczniów.

- Mówiąc szczerze, dania z wiejskiej chaty goszczą w moim domu na co dzień. Dzieci przywykły do swojskiego masła, smalecu, sera i maślanki. Wszystko znika ze stołów - przekonuje pani Krystyna.

Oklaski grzmiały

Najmłodsi nie mogli się doczekać swoich występów. Wszystkie szkoły zaprezentowały ciekawe programy: dzieci z SP nr 3 śpiewały piosenki ludowe, a najmłodsi do tych utworów tańczyli. Śpiewały uczennice z kl. IV i V: Iga Szalej, Ala i Ola Koronowicz i Monika Dworak. SP nr 2 prezentował zespół wokalno-taneczny Mop-Show. Gościnnie wystąpił dziecięcy zespół Laser z Myszkowa.

Festiwal prażonek

Główną atrakcją tegorocznych Dni Poręby był I Światowy Festiwal Prażonek. Wszyscy mieszkańcy zjawili się z własnymi kociołkami. Uprażono też ziemniaki w wielkim wspólnym kotle, wykonanym specjalnie na te okazję. W kociołku ważącym ok. 300 kg znalazło się 150 kg ziemniaków, 20 kg kiełbasy, 15 kg boczku, 12,5 kg cebuli i słonina.

Za najsmaczniejsze jury uznało prażonki przygotowane przez Jarosława Mizerę, OSP Poręba I i Stowarzyszenia Mieszkańców Miasta. Niestety, podczas festiwalu zginęło 29 kociołków należących do Urzędu Miejskiego. Organizatorzy proszą o zwrot, gdyż festiwal ma stać się imprezą cykliczną i kociołki będą potrzebne.

- Trzydzieste Dni Poręby przypadły w trudnych czasach. Mamy prawie 30-procentowe bezrobocie - mówi Jan Macherzyński, burmistrz Poręby. - Czekamy na decyzję o dokapitalizowanie FUM-u, staramy się, by ściągnęli tu inwestorzy. Rozmawiamy z amerykańską firmą, która jest zainteresowana zagospodarowaniem niewykorzystanego mienia zakładu i dałaby zatrudnienie ok. 200 osobom.

Sobotni wieczór upłynął porębianom na podziwianiu pokazu akrobacji samolotowych, słuchaniu znanych piosenek polskich zespołów; imprezę zakończyła zabawa taneczna.

W niedzielę od samego rana odbywały się mecze piłki nożnej: puchar przechodni burmistrza Poręby wywalczył MKS Poręba. Po południu można było podziwiać pokaz walk ju-jitsu i walki rycerzy z Chorągwi Siewiersko-Będzińskiej. Dni Poręby zakończyło widowisko "Tańczące fontanny".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto