Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ptasi piknik" w Łazach [FOTO]

PM
Za nami "Ptasi piknik" w Zespole Szkół nr 1 w Łazach. Uczniowie i ich rodzice budowali budki lęgowe dla ptaków. Pomagali im w tym osadzeni w Zakładzie Karnym w Ciągowicach. Zobaczcie zdjęcia.

W sobotę (8.04) w Zespole Szkół nr 1 w Łazach odbył się "Ptasi piknik". W ramach zajęć uczniowie mogli wybudować własne budki lęgowe dla ptaków, które później zabrali ze sobą do domów. W ramach akcji przygotowano 100 zestawów dla dzieci. Budka lęgowa to specjalna konstrukcja, która zazwyczaj jest wykonana z drewna. Jest ona przeznaczona na gniazda. Gdzie powinniśmy powiesić gotową budkę lęgową?

- Budki lęgowe najlepiej wieszać na wysokości 3-4 metrów. Powinny być skierowane otworem wlotowym na stronę południową lub południowo-wschodnią. Wszystko po to, aby taka budka była cały czas naświetlona i mogła spokojnie wysychać - mówi Janusz Kurzak z Nadleśnictwa Siewierz. - Takie budki bardzo szybko zostają zajęte. Najlepiej powiesić ją już w okresie jesiennym, aby ptaki zimujące w pobliżu mogły się do niej przyzwyczaić - dodaje Janusz Kurzak.

W budowaniu budek lęgowych wzięli nie tylko uczniowie oraz ich rodzice. Pomagali im podopieczni Zakładu Karnego w Ciągowicach. To oni przygotowali 100 zestawów, z których w sobotę były zbijane budki lęgowe.

- Akcja jest dla nas bardzo nietypowa. Wśród tych akcji, które prowadzimy przeważają akcje, w których przeważają prace społeczne na rzecz różnych podmiotów. W tym wypadku osadzeni będą bezpośrednio widzieli reakcję. Będą widzieli w jaki sposób dzieci reagują na ich przygotowane prace - mówi mjr Paweł Golanka, dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach. - W ramach prowadzonego programu przygotowaliśmy zestawy, które dzieci mają do złożenia. Osadzeni chętnie angażują się w tego typu akcje. Tym bardziej, że prace organizowane są na rzecz dzieci. Oni czują, że robią coś dobrego. Integracja ze światem zewnętrznym jest z resztą jednym z elementów resocjalizacji. Nie można zamknąć człowieka tylko i wyłącznie w więziennych murach. To źle wpływa na psychikę. Każde wyjście, każdy kontakt ze społeczeństwem daje bardzo duże efekty resocjalizacyjne - dodaje mjr Paweł Golanka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto