Radni przyjęli budżet na 2017 rok

PM
Trwa sesja rady miejskiej w Zawierciu. W środę radni przyjęli projekt budżetu na 2017 roku.

Na sesji obecnych było 21 radnych. Brakowało dwóch radnych. Na sesji nie było Edyty Grzebieluch oraz Michała Szoty. Sekretarzem sesji został Edmund Kłósek.

Na początku środowej sesji radni miejscy mieli zgłaszać interpelacje.

- Dzisiaj jest wyjątkowa świąteczna sesja. Wiem, że radni zdecydowali się na złożenie interpelacji na piśmie - powiedział Paweł Kaziród, przewodniczący rady miejskiej.

Uchwała dotycząca zmian w budżecie na 2016 rok została przyjęta jednogłośnie. Podobnie radni głosowali w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Zawiercie na lata 2016 - 2027.

Po tym punkcie obrad na sesji pojawił się Michał Szota. Następnie radni zaczęli obradować nad projektem budżetu na 2017 rok. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach.

- Komisja budżetu i rozwoju po zapoznaniu się z Wieloletnią Prognozą Finansową Miasta Zawiercie na lata 2016-2017 oraz zmianami proponowanymi przez prezydenta jednogłośnie zaopiniowała budżet - przekazał Paweł Domagała.

Głos w sprawie budżetu zabrał również prezydent.

- Nad tym projektem pracowaliśmy od września tego roku. Po raz pierwszy wydatki mogą zrobić wrażenie, ponieważ po raz pierwszy przekroczyliśmy kwotę 200 milionów złotych. Aż 23 proc. przeznaczone zostaną na inwestycje. To kwota aż 43 milionów złotych - mówi Witold Grim, prezydent miasta.

Strategicznym wydatkiem ma być budowa mieszkań komunalnych. Powstanie 60 nowych lokali.

- Nie rozwiążemy całkiem problemu braku mieszkań, ale w jakiś sposób odciąży potrzeby mieszkańców. Budynki będą oddane w maju lub czerwcu 2018 roku. Wielu mieszkańców narzeka na korki w centrum miasta. Niestety budowa obwodnicy jest bardzo odległa. Rozwiązanie problemu nie leży po stronie samorządu. My możemy jedynie prosić o przyspieszenie. Jest szansa, że uda nam się ją zrealizować w latach 2024-2026. Jako samorząd możemy poprawić naszą komunikację. Zbudowaliśmy w tym roku rondo. W przyszłym roku chcemy wybudować kolejną drogę w kierunku ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej - kontynuował Witold Grim.

Kolejną inwestycją mają być działania prozdrowotne dla dzieci i młodzieży. Miasto chce zainwestować w remont basenu przy Gimnazjum nr 1 w Zawierciu.

- Z odpłatnych lekcji pływania skorzystało 335 osób. Jeśli doliczymy do tego bezpłatne lekcje pływania, to jest to kolejne 90 dzieci. Dodatkowo na zajęcia WOPR uczęszcza około 80 osób. Uległem sugestii radnej Ewy Paluchowskiej, która uważa, że remont basenu to sprawa priorytetowa - uzasadnił Witold Grim. - Wybudowany zostanie również kompleks sportowy przy szkole w Zawierciu-Kromołowie. Przy każdej szkole w mieście będziemy mieli kompleks, gdzie dzieci będą mogły realizować swoje pasje - dodał Witold Grim.

Budowa hali do tenisa ziemnego została odłożona w czasie. Poszukiwana jest nowa lokalizacja dla takiego budynku.

Kolejną inwestycją będzie zakup autobusów dla ZKM. Miasto chce zakupić małe busy, które spalają 10 litrów benzyny na 100 kilometrów.

- Ten budżet zapewnia funkcjonowanie na dobrym poziomie wszystkich naszych podległych jednostek. O ich działanie jestem spokojny. Budżet ma charakter otwarty. W trakcie roku zawsze powstają oszczędności. Możemy reagować i wykorzystywać pieniądze na bieżące potrzeby - skończył Witold Grim.

Za przyjęciem zmiany nr 1 dotyczącej budżetu na 2017 roku głosowało 22 radnych. Radni jednogłośnie głosowali również za przyjęciem zmiany nr 2 i zmiany nr 3.

Następnie radni zgłaszali swoje uwagi dotyczące projektu budżetu. Głos zabrała Małgorzata Benc.

- Zawsze debatując nad budżetem miasta należy odpowiedzieć na ile wydatki wpływają na poprawę życia mieszkańca. Na ile ułatwiają im funkcjonowanie i pomagają znaleźć pracę. Wpływa to na warunki normalnego funkcjonowania rodzin. Przychody miasta są tak samo ważne jak dochody. Trzeba odpowiedzieć na pytania czy działaniach możemy doszukiwać się pozytywnego efektu - mówiła Małgorzata Benc. - Może zamiast wspierania kolejnych sportowych lig, należy przeznaczyć pieniądze na walkę z otyłością wśród dzieci. Zamiast budowy kolejnych boisk i kompleksów sportowych warto zainwestować pieniądze w program ograniczenia niskiej emisji. Cieszy mnie przeniesienie pieniędzy z hali do squasha na remont basenu, ponieważ squash jest sportem drogim i niedostępnym dla wszystkich - dodała Małgorzata Benc.

Radna podkreślała, że warto podjąć działania, aby płace minimalne zawiercian pozwalały im na godne życie. Skrytykowała podwyższenie o prawie 18 proc. dyrektorów miejskich spółek. Wyraziła opinię, że podwyżki powinny dotyczyć również innych pracowników.

- Budżet w niewystarczającym stopniu przewiduje wydatki prorozwojowe, czyli m.in. zwiększenie liczby miejsc pracy. Warto zastanowić się czy wydatki pokrywają rzeczywiste potrzeby mieszkańców - dodała Małgorzata Benc.

Następnie głos zabrała Ewa Mićka.

- Klub radnych PO popiera budżet. To już kolejny budżet, w którym każdy radny może zgłosić swoją propozycję. To nas cieszy. Oczywiście mogłoby być więcej inwestycji, ale rozumiem, że budżet nie jest "z gumy". Popieramy budowę "obwodnicy" miasta oraz mieszkań komunalnych. Cieszymy się również, że jest coraz większe zainteresowanie naszymi terenami inwestycyjnymi - mówiła Ewa Mićka.

Głos zabrał również Edmund Kłósek, który również poparł budżet na 2017 rok. Opinię wyraził również Grzegorz Kwiecień.

- Czy jest to dobry budżet, który odpowiada na potrzeby mieszkańców? Ciągle zgłaszane były propozycje, a prezydent wysłuchał radnych. Nie wiadomo czy budżet odpowie na potrzeby zawiercian, ponieważ dochodzi do bardzo dynamicznych zmian w państwie. Na przykład poprzez reformę oświaty. Uważamy jednak, że jest to dobry budżet - mówił Grzegorz Kwiecień.

Dochody miasta mają wynieść 191 620 997,89 złotych. Dochody bieżące wynosić mają 165 984 320,43 złotych.

Za przyjęciem uchwały dotyczącej budżetu na 2017 rok było 22 radnych.

- Nie ukrywam satysfakcji, ponieważ po raz trzeci za mojej kadencji budżet został przyjęty jednogłośnie. Uznaję to za przejaw dużego zaufania do mojej osoby - powiedział Witold Grim.

Radni jednogłośnie głosowali w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Zawiercie na lata 2017 - 2027.

Radni przyjęli również uchwałę dotyczącą zaciągnięcia pożyczek długoterminowych na termomodernizację budynków przy ulicy Marszałkowskiej 34 oraz Leśnej 22.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie