Spis treści
- Ramadan – co to jest?
- O co chodzi w ramadanie? Jak świętuje się ten niezwykły miesiąc?
- Ramadan 2023 – kiedy się zaczyna i jak długo trwa?
- W których krajach obchodzi się ramadan?
- Co ramadan oznacza dla turystów? Czy warto wtedy spędzać urlop w krajach muzułmańskich?
- Ramadan to dobry czas na urlop na Bliskim i Dalekim Wschodzie
- Ramadan a turystyka. Jakich utrudnień dla turystów można się spodziewać w czasie ramadanu?
Ramadan – co to jest?
Ramadan to dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza. Ma szczególne znaczenie religijne – według tradycji to właśnie w tym miesiącu Muhammad (Mahomet) zaczął otrzymywać od archanioła Gabriela pierwsze sury Koranu.
Ramadan uważany jest za miesiąc święty i w tym czasie życie wyznawców islamu biegnie inaczej niż w pozostałych miesiącach roku.
Czytaj też: 19 najbardziej niesamowitych atrakcji Turcji. Te miejsca musicie odwiedzić w czasie urlopu i wakacji
O co chodzi w ramadanie? Jak świętuje się ten niezwykły miesiąc?
Ramadan to miesiąc postu. W tym czasie muzułmanom nie wolno nic jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca, muszą także zachowywać wstrzemięźliwość seksualną. Jada się tylko dwa posiłki, wieczorny po zachodnie i poranny tuż przed wschodem słońca.
Ramadan to czas refleksji religijnej i pogłębienia życia duchowego. Muzułmanie są zachęcani do wzmożonej dobroczynności, dodatkowych modlitw nocnych i do czytania Koranu.
Obchodzenie ramadanu to jeden z tzw. Pięciu Filarów Islamu, a muzułmanie podchodzą do nakazanego postu bardzo poważnie. Według badań ok. 94% wyznawców tej religii deklaruje, że przestrzega zasad ramadanu.

Ramadan 2023 – kiedy się zaczyna i jak długo trwa?
Ramadan to święto ruchome. Wyznaczany jest o tej samej porze roku, ale początek święta może przypadać w różnych dniach, z przesunięciem liczącym nawet ok. 11 dni. Ramadan zaczyna się po nowiu, w pierwszą noc z widocznym na niebie półksiężycem.
W 2023 r. ramadan obchodzony jest od 23 marca do 21 kwietnia. Ramadan trwa więc 30 dni.
W których krajach obchodzi się ramadan?
Ramadan obchodzą wszyscy muzułmanie. Święty miesiąc ma szczególne znaczenie w krajach, w których wyznawców islamu jest bardzo dużo. Spośród popularnych turystycznych destynacji ramadan obchodzi się hucznie np. w:
- Egipcie
- Katarze
- Maroku
- Malediwach
- Indiach
- Indonezji (Bali)
- Tunezji
- Turcji
- Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Dubaj)
Co ramadan oznacza dla turystów? Czy warto wtedy spędzać urlop w krajach muzułmańskich?
Przypadający wiosną ramadan pokrywa się często z najlepszym czasem na zwiedzanie krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu, w których islam jest religią dominującą. To właśnie wiosną pogoda i obowiązujące w niskim sezonie przyjazne ceny sprzyjają turystom, wybierającym się np. do Egiptu, Tunezji, Maroka, Dubaju czy na rajską wyspę Beli w Indonezji.
Wielu turystów zastanawia się jednak, czy ramadan to dobry czas na odwiedzanie krajów muzułmańskich. Czy turystów także dotyczą zasady ramadanu? Czy goście z Europy mogą spodziewać się jakichś utrudnień w związku z trwającym ramadanem? Czy w ogóle warto planować urlop np. w Egipcie w czasie ramadanu?

Ramadan to dobry czas na urlop na Bliskim i Dalekim Wschodzie
Odpowiedź jest na szczęście optymistyczna dla wszystkich miłośników wiosennych wycieczek do egzotycznych krajów. Zasady ramadanu nie obowiązują turystów. Mogą oni okazać szacunek lokalnym mieszkańcom i swoim przewodnikom, powstrzymując się od zbyt ostentacyjnego jedzenia w ciągu dnia, ale poza tym nie wymaga się od turystów postu.
Atrakcje turystyczne najczęściej działają normalnie i w zwykłych godzinach, a w hotelowych restauracjach nadal serwuje się alkohol.
Dodatkowo, turyści mają okazję zobaczyć, jak muzułmanie zbierają się wieczorami na wspólny posiłek – iftar. Z kolei ostatni posiłek przed wschodem – suhur – często okraszony jest muzyką, a w większych miastach nawet całymi koncertami. Turyści mogą przypatrywać się tym obchodom i w ten sposób poznawać kulturę muzułmańską, a jeśli mają szczęście, lokalni znajomi mogą ich zaprosić do wspólnych posiłków iftar i suhur.

Ramadan a turystyka. Jakich utrudnień dla turystów można się spodziewać w czasie ramadanu?
Oczywiście, należy spodziewać się pewnych utrudnień dla turystów w okresie ramadanu. Poniżej lista najważniejszych z nich - na co turyści powinni uważać w okresie ramadanu:
- W niektórych bardziej konserwatywnych krajach, np. Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub Arabii Saudyjskiej, w okresie ramadanu część sklepów i restauracji nie sprzedaje jedzenia w ciągu dnia, ale turyści nadal mogą zaopatrzyć się w prowiant w bufetach w swoich hotelach i kurortach. Obecnie zresztą zwyczaj ten jest w odwrocie i najczęściej z kupowaniem jedzenia w ramadanie nie ma większych trudności.
- Część urzędów i banków może być otwarta krócej lub w nieco zmienionych godzinach. Podobnie rozkłady jazdy środków komunikacji publicznej mogą ulec zmianie w okresie ramadanu. Wszystko to spowodowane jest przesunięciem godzin dobowego funkcjonowania muzułmanów, którzy przed południem odsypiają po ostatnim nocnym posiłku suhur.
- Należy pamiętać, że złożona z wyznawców islamu obsługa hoteli, plaż, restauracji czy atrakcji turystycznych będzie przestrzegała postu, a głód i pragnienie mogą nieco spowolnić ich działania lub spowodować ogólne rozdrażnienie. Turyści w okresie ramadanu powinni więc uzbroić się w cierpliwość i okazywać wyrozumiałość wszystkim wyznającym islam pracownikom branży turystycznej.
- Utrudnienia mogą się nasilić przy końcu ramadanu, gdy obchodzone jest Id al-Fitr, czyli Święto Przerwania Postu. To czas, który muzułmanie lubią spędzać z całymi rodzinami. Często są więc wtedy w podróży – sklepy i biznesy są tymczasowo zamykane, a w hotelach trudno jest znaleźć miejsce. Urzędy są najczęściej nieczynne w ciągu 4 lub 5 dni obchodów Id al-Fitr.
Źródła: Muzułmański Związek Religijny RP

Modernizacja i elektryfikacja linii Giżycko - Korsze
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?