Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rathdowney nie zamierza zrezygnować z budowy kopalni na Jurze

PM
Budowa kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Jury spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców powiatu zawierciańskiego.
Budowa kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Jury spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców powiatu zawierciańskiego. ARC
W ostatnich tygodniach wokół tematu budowy kopalni rud cynku i ołowiu na Jurze zrobiło się nieco ciszej. Nie oznacza to, że inwestor zamierza rezygnować z jej budowy. Na stronie firmy Rathdowney pojawił się komunikat, że uzyskanie koncesji na wydobycie złóż jest jej priorytetem na najbliższe lata.

Firma Rathdowney od ponad 8 lat prowadzi badania złóż cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego. Jeśli otrzyma koncesję na ich wydobycie, w krajobrazie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pojawi się mało atrakcyjna kopalnia. Mimo wyraźnych protestów mieszkańców, inwestor nie zamierza rezygnować ze swoich planów. Pod koniec 2019 roku na stronie internetowej firmy pojawił się komunikat. Inwestor podkreśla w nim, że w nowym roku w pełni skupi się na zapewnieniu sobie licencji na wydobycie złóż cynku i ołowiu w ramach projektu Olza. Co ciekawe, firma w komunikacie wspomina także o wydobyciu złóż srebra.

Na razie firma Rathdowney do rozwiązania ma problem przyrzeczenia gruntów na terenie Nadleśnictwa Siewierz. Przypomnijmy, że firma wniosek w tej sprawie złożyła już w 2018 roku. Po ogromnej fali protestów mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej zapadła decyzja. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zdecydowała, że odmówi inwestorowi przyrzeczenia gruntów. Uzasadnienie na piśmie trafiło już do Rathdowney.

- Otrzymaliśmy na piśmie decyzję Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w sprawie odmowy przyrzeczenia dzierżawy gruntów. Niestety, nie mogę komentować treści uzasadnienia , gdyż jest to tajemnicą przedsiębiorstwa - przekazał Bartosz Wladimirow z firmy Rathdowney. - Obecnie prowadzimy prace w ramach koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wydaną przez Ministra Środowiska. Na dzień dzisiejszy, nie ma decyzji firmy dotyczącej wystąpienia z wnioskiem do Ministra Środowiska o koncesję na wydobycie. Aby móc wystąpić z wnioskiem o koncesję na wydobycie , musi być spełnionych szereg warunków formalnych - dodaje Bartosz Wladimirow. Podkreśla przy tym, że wiele z tych etapów poprzedzonych musi zostać konsultacjami społecznymi.

Obecnie trudno jednak mówić o dialogu. Od października zawieszone są spotkania informacyjne z mieszkańcami poszczególnych gmin. Kiedy powrócą? Trudno powiedzieć. Przedstawiciel inwestora odpowiada, że mieszkańcy mogą przecież ciągle korzystać z biura informacyjnego znajdującego się przy ulicy Sienkiewicza w Zawierciu.

- Inwestor we własnym zakresie, będzie prowadził kampanie informacyjną dotyczącą budowy kopalni - dodaje Bartosz Wladimirow.

Jakiego rodzaju będą to działania? Tutaj niestety nie ma konkretnych odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto