Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy blokują drogę w Szczekocinach! Protestują przeciwko importowi zboża z Ukrainy

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W Szczekocinach rolnicy wyszli na największy w historii województwa śląskiego protest.
W Szczekocinach rolnicy wyszli na największy w historii województwa śląskiego protest. Mariusz Miąsko
W piątek 14 kwietnia do godziny 16.00 rolnicy z powiatu zawierciańskiego protestują na DK 78 w Szczekocinach przeciw importowi z Ukrainy tzw. "zboża technicznego", mięsa oraz mleka. Na DK 78 w Szczekocinach wyjechało blisko 150 traktorów, które prowadzą tam spowolnione przejazdy. Protestujący domagają się, aby rząd wprowadził odpowiednie regulacje, które będą zabezpieczały ich płynność finansową. Jest to największy w historii protest rolników w województwie śląskim.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Protest rolników powiatu zawierciańskiego w Szczekocinach

Po wybuchu wojny na Ukrainie Polska zobowiązała się do wsparcia ukraińskiej gospodarki. Nasz kraj otworzył granice, aby te zboże mogło przedostać się przez porty europejskie do Afryki i Azji. Jednak plony nie zawsze opuszczały nasz kraj, a trafiły na nasz rynek.

Zboże ukraińskie, ze względu na specyfikę geograficzną i przemysłową Ukrainy jest dużo tańsze niż w Polsce. Efektem jest, że przetwórcy żywności kupowali zboże ukraińskie, a Polskie zostało w magazynach i silosach. Polscy rolnicy potrzebują jego sprzedaży, aby utrzymać płynność finansową i pokryć koszty związane z nadchodzącą produkcją.

Rolnicy właśnie najbardziej obawiają się utraty płynności finansowej i skazania na tzw. "pszenicę techniczną", aby zjeść cokolwiek. Ich zdaniem kosztem wsi próbuje się zbić inflacje.

W związku z tym blisko 150 traktorów z całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, oraz województwa świętokrzyskiego, wyjechała w proteście traktorami na DK 78 w okolicach miasta Szczekociny.

Zobaczcie przejazd traktorów po DK 78:

-Przede wszystkim chcemy zablokować import do Polski spleśniałego zboża oraz spleśniałych innych produktów rolniczych o nazwie takiej jak "zboże techniczne". Jeśli ktoś robi taki unik, że nazywa je zbożem technicznym, aby wjechało i dostarcza do polskich młynów, proszę sobie wyobrazić, co to musi być - komentuje Andrzej Miąsko, organizator protestu.

Zobaczcie całą relacje z protestu:

Organizatorzy wierzą w siłę protestu i podkreślają, że jest on największym w historii w województwie śląskim.

- Znaczenie tego strajku jest zbawienne, dwa lata temu protestowaliśmy przeciw "piątce dla zwierząt" i udało nam się rolnikom wymusić na rządzie reakcje. Dla powiatu zawierciańskiego ta sprawa ma ogromne znaczenie, bo jeżeli chodzi o stronę wschodnią woj. śląskiego, to powiat zawierciański jest najbardziej rolniczym regionem. Mamy tutaj ogromną produkcję mleka. Nie wierzymy w obietnice ministra rolnictwa, ale życzymy mu dobrze, tak naprawdę wspieramy go poprzez takie protesty, pokazując nacisk rządzącym - komentuje Andrzej Miąsko, organizator protestu.

Zobaczcie zdjęcia z protestu:

Organizatorzy podkreślają, że "zboże techniczne", które trafia do Polski, jakościowo nie nadaje się do konsumpcji.

- Takie zboże nie nadaje się do konsumpcji na mąkę, a później polski chleb. Obecnie nie ma zakazu ani cła na nie. To zboże może wjeżdżać, więc po co nazywa się je "zbożem technicznym"? To znaczy, że nie spełnia ono norm. Jesteśmy w Unii Europejskiej, w której są bardzo zaostrzone wymagania. Polscy rolnicy muszą ich wszystkich przestrzegać - komentuje Andrzej Miąsko, organizator protestu.

Rolnicy obawiają się, że ten problem nie skończy się szybko, z powodu, iż grupa interesów jest bardzo silna i mocna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto