Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w powiecie zawierciańskim. Wzrosła liczba osób bezrobotnych. W jakim zawodzie najłatwiej znaleźć pracę?

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Bezrobocie w powiecie zawierciańskim. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?
Bezrobocie w powiecie zawierciańskim. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? Pixabay
Już ponad rok cały kraj boryka się z pandemią i jej skutkami właściwie na każdej płaszczyźnie. Sytuacja gospodarcza nie jest pozytywna, tym bardziej w tych sektorach, które od długich miesięcy pozostają w zamknięciu. Jak wygląda sytuacja w powiecie zawierciańskim? Najchętniej do pracy przyjmowani są obecnie pracownicy fizyczni. Są jednak branże, w których także u nas sporo osób straciło pracę.

Przybyło osób bezrobotnych

Przez ostatni rok wiele mówi się o upadających biznesach, wiele z nich zamkniętych jest już od wielu miesięcy. Ciężko jest w tych czasach o pracę, co potwierdzają także dane Powiatowych Urzędach Pracy. W całym kraju odnotowuje się coraz większe ilości osób bezrobotnych. Na przestrzeni ostatniego roku, także w powiecie zawierciańskim liczba osób pozostających bez pracy, zwiększyła się o blisko 300 osób. Okazuje się jednak, że w porównaniu z innymi powiatami w województwie śląskim, ten przyrost jest niewielki.

-Niewątpliwie od początku pandemii wzrosła ilość osób bezrobotnych w powiecie. Porównując dane z marca 2020 i 2021 roku, osób bezrobotnych jest o ponad 300 więcej. Porównując wzrost stopy bezrobocia w porównaniu do innych powiatów województwa śląskiego jest on relatywnie niewysoki i można powiedzieć ze lokalny rynek pracy zachowuje się stabilnie - Piotr Niepiekło, zastępca dyrektora PUP w Zawierciu.

Które zawody mają najtrudniej, które łatwiej?

Ofert pracy jest sporo. Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu, w samym mieście jest około 160 wolnych miejsc pracy. Większość z nich dotyczy prac fizycznych, poszukiwani są operatorzy koparki, czy cnc. Wielu pracodawców poszukuje osób na stanowisko sprzedawcy w sklepach, czy na stacjach paliw. W branży motoryzacyjnej poszukuje się sporo mechaników. Jura Krakowsko-Częstochowska słynie oczywiście z turystyki. Niestety, ze względu na obostrzenia, przez ostatni rok ta właściwie nie mogła funkcjonować. W tej branży oraz w gastronomii zanotowano w powiecie trochę zwolnień. Pracę straciło wiele pracowników kuchni.

- Najwięcej ofert pracy dotyczy przede wszystkim prostych prac fizycznych. Można powiedzieć, że około połowa ofert pracy dotyczy właśnie zatrudnienia do pracy fizycznej. Jest także spore zapotrzebowanie na sprzedawców, pracowników sektora budowlanego, kierowców i operatorów CNC. W najtrudniejszej sytuacji ze względu na wprowadzone ograniczenia są branża gastronomiczna oraz turystyczna. Na szczęście od początku pandemii żaden lokalny pracodawca nie zgłosił do tut. Urzędu informacji o planowanych zwolnieniach grupowych - dodaje.

Wciąż można korzystać z tarczy

Od roku regularnie wypłacane są rozmaite świadczenia dla poszkodowanych przedsiębiorców. Uruchomione zostały rozmaite tarcze antykryzysowe, które oferują pomoc w różnej postaci. Przedsiębiorcy mogą korzystać na przykład z dotacji, czy z pożyczek. Wiele przedsiębiorców zostało także zwolnionych z rozmaitych opłat. Od roku także Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu zajmuje się wypłacaniem tych dotacji. Przez rok, wypłacono w sumie blisko 40 milionów złotych dotacji.

- W ramach Tarczy Antykryzysowej Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu wypłacił blisko 40 milinów złotych z różnych form wsparcia. Najwięcej bo ponad 22 miliony złotych wypłacono w ramach jednorazowej pożyczki do 5 tyś złotych, która trafiła do ponad 4500 firm - mówi Piotr Niepiekło.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto