Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko dla zwierząt w Zawierciu nie zostanie zlikwidowane. PUK i schronisko dogadali się i przedłużają dzierżawę

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Koty i psy czekają na swój nowy dom przebywając w schronisku dla zwierząt w Zawierciu. Poznajcie niektóre ze zwierzaków. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Koty i psy czekają na swój nowy dom przebywając w schronisku dla zwierząt w Zawierciu. Poznajcie niektóre ze zwierzaków. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Schronisko dla zwierząt w Zawierciu
Schronisko dla zwierząt w Zawierciu oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych doszli do porozumienia w sprawie dzierżawy terenów, na których leży schronisko. Zwierzęta będą mogły przebywać tutaj bezpiecznie aż do 2033 roku. Umowa nie została jednak jeszcze podpisana. W galerii możecie zobaczyć zwierzaki, które czekają na nowy dom.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt ocalone. PUK dogadał się ze schroniskiem

Mamy dobre wieści dla wszystkich, którzy przejmowali się losem zwierząt z zawierciańskiego schroniska. Udało się porozumieć i schronisko zostanie na swoim dotychczasowym miejscu.

- Nigdy nie było żadnych planów, żeby to schronisko przenosić czy likwidować. Wytworzyła się jednak taka atmosfera, że trzeba było to wyjaśnić. Prezydent pełnił rolę mediatora, bo teren należy do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, czyli spółki podległej miastu. PUK ma podpisać nową umowę ze schroniskiem - wyjaśnia Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w UM Zawiercie.

Udało się dojść do porozumienia, dzięki czemu zwierzaki przebywające w schronisku będą bezpieczne na kilkanaście kolejnych lat. Przeprowadzka do nowego miejsca wiąże się zawsze ze stresem, którego w tym przypadku, na szczęście, uda się uniknąć.

- Umowa na dzierżawę terenu, na którym obecnie znajduje się schronisko, zostanie przedłużona do 2033 roku. W dokumencie pojawi się także opcja pierwokupu. Warunek jest taki, że na tym terenie będzie prowadzona dotychczasowa działalność - poinformował Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Informacje te potwierdza także schronisko.

- Dogadaliśmy się z miastem. Dopiero, gdy będziemy mieli papier, będziemy mogli odetchnąć z ulgą i powiedzieć, że się udało. Dziś (czwartek 2 lipca - przyp. red.) nasz mecenas ma dzwonić do mecenasa pana Konarskiego z prośbą o termin, kiedy będziemy mogli przeczytać aneks do umowy. Myślę, że to już na dniach - powiedziała Marta Szulakiewicz, zastępca prezesa Fundacji Pomocy Zwierzętom "Do serca przytul psa".

Właściciele i pracownicy schroniska postawią na dalszą dzierżawę tego terenu.

- Kupno terenów schroniska na razie odrzucamy. Nie wiemy jak to się tutaj rozwinie, czy koło nas nie powstanie coś, co będzie nam przeszkadzało lub zagrażało. Gdyby tak się stało, będziemy musieli pomyśleć o przeniesieniu się w bezpieczniejsze miejsce. Jeśli kupimy tę działkę, to zainwestujemy już pieniądze, wtedy nie będzie odwrotu. Lepszym rozwiązaniem dla nas jest dzierżawa, będziemy mogli się tutaj na spokojnie rozwijać. Tak jak mówiłam, czekamy jednak najpierw na papier - mówi Marta Szulakiewicz.

Koty i psy czekają na swój nowy dom przebywając w schronisku dla zwierząt w Zawierciu. Poznajcie niektóre ze zwierzaków. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Schronisko dla zwierząt w Zawierciu nie zostanie zlikwidowan...

Schronisko nie mogło dogadać się z PUK

Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu działa przy ul. Podmiejskiej od 2015 roku. Przypominamy, że na początku 2020 roku pojawiły się problemy dotyczące dzierżawy tego miejsca, która według umowy miała obowiązywać do 2023 roku. Właściciele chcieli więc wykupić ten teren, na co nie zgodziło się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, do którego należy ta działka. PUK otrzymał ją w 2017 roku poprzez tzw. aport od gminy Zawiercie.

- Nie możemy tak po prostu sprzedać działki. Jesteśmy spółką w 100 proc. gminną. Wszystko musi być sprzedane w drodze przetargu. Schronisko nie ma gwarancji, że wygra ten przetarg. Ponadto, spółka straciłaby dochód w postaci czynszu z tej działki. Od momentu aportu nie minęło jeszcze 5 lat. Z tego powodu musielibyśmy zapłacić ok. 200 tys. złotych podatku od wzbogacenia. Do tego stracilibyśmy statut małego podatnika. Płacilibyśmy większy podatek CIT - wyjaśniała Grażyna Szlęk, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. - Jednocześnie podkreślam, że nie było nigdy mowy o wypowiedzeniu umowy dzierżawy działki, na której jest schronisko. Nie chcieliśmy żadnej likwidacji lub przenosin - dodaje Grażyna Szlęk.

W internecie pojawiła się nawet petycja w sprawie powstrzymania likwidacji schroniska. Podpisało się pod nią ponad 4 tysiące osób. Na szczęście udało się dojść do porozumienia i umowa na dzierżawę zostanie przedłużona o kolejne 10 lat, czyli do 2033 roku.

Zwierzęta do adopcji w zawierciańskim schronisku. Co możemy przywieźć do schroniska?

Obecnie w schronisku dla zwierząt w Zawierciu przebywa około 50 psów.

- Byliśmy na nieciekawej interwencji, podczas której musieliśmy zabrać 8 kotków z mieszkania. Mamy więc koty, którym przyda się nowy dom, jest ich około 20 - dodaje Marta Szulakiewicz.

Każdy z nas może wspomóc schronisko przywożąc do niego potrzebne rzeczy np. karmy dla zwierząt. Obecnie potrzebne są także koce oraz ręczniki. Schronisko ma zapas kołdry, więc nie są one obecnie potrzebne.

Na szczęście w schronisku w Zawierciu nie odnotowano wzrostu porzuceń zwierząt ze względu na okres wakacyjny. Jednak pracownicy przyznają, że w okresie urlopów i wakacji jest mniej adopcji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto