Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miejskiej w Zawierciu za nami - zobacz zdjęcia. Na ostrzu ZGK oraz regulamin nowych mieszkań

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Tematy ZGK w Zawierciu oraz regulamin przydziału nowych mieszkań w Kromołowie, budziły sporo wątpliwości.
Tematy ZGK w Zawierciu oraz regulamin przydziału nowych mieszkań w Kromołowie, budziły sporo wątpliwości. Bartosz Żołnierczyk/ Dziennik Zachodni
Za nami kolejna sesja rasy miejskiej w Zawierciu. Pod koniec października br., na sali obrad, kluczowymi tematami były: stan nowej wizji zarządzania ZGK w Zawierciu, rewitalizacja dawnego budynku synagogi pod Młodzieżowy Dom Kultury, a także kwestia regulaminu przydziału mieszkań w blokach, które zostaną wybudowane przez spółkę SIM SMS z Jędrzejowa w Zawierciu-Kromołowie. Jakie zapadły decyzję w tych kwestiach?

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Za nami sesja rady miejskiej w Zawierciu, sprawa ZGK priorytetem

Na ostrze noża, podczas sesji rady miejskiej, radni poddali stan nowej sytuacji ZGK w Zawierciu. Od niedawnego czasu spółką zarządza nowy prezes, Mariusz Grabarczyk, który zajął miejsce Jarosława Mazura. Ostatni został ostatecznie prokurentem spółki i ma wspierać nowego prezesa. Radni pytali obecnego na sali sesyjnej nowego prezesa o aktualne sprawy oraz o rozwój spółki i stan finansowy.

Bolącą sprawą jest temat kompostowni i roznoszący się nieprzyjemny zapach po okolicy. Nowy prezes zapewnia, że zostanie ona doprowadzona do porządku poprzez audyt oraz prace naprawcze, aby do końca roku funkcjonowała, jak powiedział prezes na sesji "po Bożemu". Kolejnym aspektem działalności wysypiska są budowy dwóch nowych kwater.

- Jeżeli chodzi o budowę nowej kwatery, umowa z poprzednią firmą została rozwiązana i chcemy w tym roku zlecić opracowanie nowego projektu i pozwolenie na budowę, które chcielibyśmy mieć na wiosnę. Chcemy etapować sprawę, etap pierwszy to pierwsza kwatera, która będzie zarabiać na siebie, aby były środki na drugą - mówił na sesji Mariusz Grabarczyk, prezes ZGK w Zawierciu.

Od 1 listopada br. podwyżki w wysokości 25% przesunięte z Funduszu Nagród, zostały przyznane w spółce dla pracowników fizycznych. Z początkiem nowego roku środki te zostaną skompensowane do wzrostu nowej płacy minimalnej.

- Pracownicy ZGK wykonują ciężką pracę, ich potocznie nazywa się "śmieciarzami", a tak naprawdę oni sprzątają po nas, to my śmiecimy, a im się naprawdę należy szacunek. To jest bardzo ciężka praca i należy im się doskonałe wynagrodzenie za doskonałą pracę - mówił na sesji Mariusz Grabarczyk, prezes ZGK w Zawierciu.

Młodzieżowy Dom Kultury w Zawierciu

W głosowaniu nie zgodzono się na przesunięcie zabezpieczonych już środków w budżecie, na rok 2025, na realizację inwestycji budowy Młodzieżowego Centrum Kultury, na miejscu dawnej synagogi przy ul. Marszałkowskiej. Miasto ma zabezpieczone w budżecie blisko 2,5 mln złotych oraz promesę 4,5 mln złotych z Polskiego Ładu.

-Wstępna promesa nie utraciła ważności, ona jeszcze obowiązuje w mojej ocenie, dopóki gmina nie zrezygnuje z realizacji tej inwestycji - mówił Jarosław Felczuk, naczelnik Wydziału Inwestycji w Zawierciu.

Radni argumentowali, że środki zabezpieczone oraz promesę, można by było przesunąć na całościowy remont MOK-u, który otrzymał już 6 mln zł z Polskiego Ładu, gdyż na jego całościowy remont potrzebne są dużo większe środki.

Przydział nowych mieszkań w nowych blokach w Kromołowie

Na sesji miał być przegłosowany przygotowany regulamin przydziału nowych mieszkań, które zostaną wybudowane przez spółkę SIM SMS z Jędrzejowa w Kromołowie. Wkrótce ma być wydane pozwolenie na budowę.

Radni zdjęli z głosowania do następnej sesji głosowanie nad przygotowanym regulaminem, wskazując na różne zdania, opinie oraz niepewności. Dodatkowy czas, jak wskazywali, ma umożliwić rozjaśnienie niepewności.

Zaakceptowany regulamin finalnie jest niezbędny, ale jego obecny brak nie zahamuje inwestycji. Regulamin ma także pokazać, w jakim stopniu mieszkańcy będą chcieli partycypować w kosztach, czy będą chcieli ubiegać się o wykup mieszkania, czy je wynajmować, co będzie miało ostateczny wpływ na wysokość czynszu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto