Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmierć wirusom

[email protected]
Tomasz Zamarlik z firmy G DATA.
Tomasz Zamarlik z firmy G DATA.
Okres przedświąteczny charakteryzuje się nie tylko wzmożonym ruchem w sklepach, ale i w Internecie. W Internecie nie tylko robimy coraz więcej zakupów, ale i dokonujemy wielu operacji w bankach, wysyłamy mnóstwo ...

Okres przedświąteczny charakteryzuje się nie tylko wzmożonym ruchem w sklepach, ale i w Internecie. W Internecie nie tylko robimy coraz więcej zakupów, ale i dokonujemy wielu operacji w bankach, wysyłamy mnóstwo elektronicznych listów z życzeniami. Niestety, ten wzmożony ruch wykorzystują również ci, którzy podsyłają nam wirusy oraz spam do komputera. Wirusy mogą doszczętnie zniszczyć nasz komputer, a spam potrafi sparaliżować całą sieć komputerową.

Haker czyści konto

Czym grozi „wpuszczenie” groźnego wirusa do komputera wiedzą ci, którzy musieli zapłacić za odzyskiwanie danych z twardego dysku. To często jedyny ratunek, by uchronić swe bogate archiwa czy nawet efekty wieloletnich badań przed całkowitym zniszczeniem. Takie skutki działania wirusów są szczególnie niebezpieczne dla firm, które przez „robala” mogą nie tylko stracić całą bazę klientów, archiwum finansowe czy logistyczne, ale i narazić się przy tym na poważne kłopoty finansowe. Wirusy mogą bowiem w najlepszym przypadku znacząco spowolnić pracę naszego komputera – i to jest pierwszy sygnał, żeby dokładnie przejrzeć się temu, co dociera do nas z sieci. W najgorszym przypadku tracimy wszystko: dane, programy, a nawet pieniądze. Hakerzy są bowiem bardzo podstępni. Mogą wykorzystać nie tylko nasze dane, by założyć „sklep” internetowy, który kasuje pieniądze, ale nie wysyła towarów. Mogą też posłużyć się zdobytymi w podstępny sposób kodami dostępu do naszego konta bankowego i całkowicie je „wyczyścić”.

Podstępne obrazki

W ciągu ubiegłych dwóch tygodni specjaliści z G DATA Security Labs i Commtouch zaobserwowali przyrost bardzo dobrze zorganizowanej światowej wysyłki spamu. Rekord padł w weekend 18-19 listopada br. – w ciągu tylko jednej godziny występowanie spamu podwoiło się. Oprócz typowych wiadomości spam bazujących na kodzie ASCII zauważono znaczny wzrost spamu zawierającego obrazy (Image-Spam). Spam zawierający różnego rodzaju obrazy nie jest rozpoznawany przez tradycyjne moduły antyspamowe programów antywirusowych, ponieważ analiza zawartości w przypadku plików zawierających zdjęcia lub obrazy napotyka na trudności. Są jednak sposoby, by zabezpieczyć swój komputer przed obrazkowym spamem. Najbardziej efektywną ochronę przed tego typu spamem oferuje wynaleziona przez firmę G DATA i Commtouch technologia OutbreakShield.

Jak to działa?

Masowe wysyłki spamu i phishingu pozostawiają w Internecie ślady. Ślady te są zbierane, klasyfikowane, analizowane i zapisywane przez G DATA oraz jej partnera technologicznego Commtouch. Klasyfikacja odbywa się niezależnie od języka czy zawartości elektronicznej wiadomości. Moduł OutbreakShield w czasie rzeczywistym porównuje wiadomości e-mail ze wzorcem zapisanym w bazie na serwerze OutbreakShield i klasyfikuje przychodzące wiadomości e-mail jako dopuszczalne lub blokuje je uznając za spam lub malware. Technologia OutbreakShield oferowana przez G DATA jest jedyną, która oferuje bezpieczną ochronę przez spamem zarówno tekstowym jak i obrazowym.

Groźne ataki DDoS

Wielki przedświąteczny ruch w sieci ułatwia też działalność tych, którzy atakują nasze komputery za pomocą metody DDoS (Distributed Denial Of Service). Jest to działanie polegające na masowej wysyłce zapytań do danego serwera z wielu komputerów jednocześnie. Zsynchronizowana akcja prowadzi do blokowania dużych portali lub całych sieci internetowych. Powoduje to nie tylko straty materialne, bardzo często cierpi na tym również wizerunek firmy. Również dla standardowego użytkownika, którego komputer poprzez jedno nieprzemyślane kliknięcie stał się zdalnie sterowanym zombie, taki atak może mieć negatywne skutki. U wielu prywatnych internautów przepustowość sieci jest ograniczona – a dodatkowe pasmo przesyłu wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku regulowania płatności za korzystanie z łącza w zależności od ilości przesłanych danych może to drastycznie podnieść koszt podłączenia do Internetu, gdyż ataki DDoS generują transfery sięgające setek gigabajtów. Jedynym sposobem obrony przed takimi atakami jest zainstalowanie skutecznych programów chroniących nasz komputer przed wirusami i spamem. Niewiele osób wie, że jeden z najlepszych programów służących temu celowi opracowano w Polsce. Na arenie międzynarodowej rozwiązania zabezpieczeń komputerowych stworzone przez G DATA juz od dłuższego czasu cieszą się wyśmienitą opinią. Potwierdzają to aktualne testy porównawcze przeprowadzone przez renomowane europejskie czasopisma komputerowe. Żaden inny producent pakietów InternetSecurity lub samych programów antywirusowych nie zdobył w bieżącym sezonie testowym więcej zwycięstw i nagród niż produkty firmy G DATA. Niemieckie czasopismo PC WELT w najnowszym wydaniu 12/06 oceniło program G DATA InternetSecurity 2007 jako najlepszy pakiet bezpieczeństwa. Podobne opinie wydały PC Magazin oraz francuski magazyn komputerowy Micro Hebdo. Żaden inny program we wspomnianych trzech testach nie uzyskał lepszych wyników w zakresie bezpieczeństwa niż program G DATA InternetSecurity 2007. Dzięki połączeniu metody podwójnego skanowania z technologią OutbreakShield pakiet G DATA InternetSecurity 2007 zapewnia dokładniejsze i szybsze wykrywanie złośliwych programów, powodując minimalne obciążenie komputera.
Natomiast program G DATA AntiVirus 2007 usuwa złośliwe oprogramowanie typu spyware, adware, riskware, a także wirusy, trojany, robaki. Dzięki zastosowaniu dwóch silników skanujących oraz trzech skanerów dane w komputerze są w 100 proc. bezpieczne.

od 7 lat
Wideo

Triki WhatsApp

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto