Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smutne wieści z Teatru Śląskiego. Nie żyje popularny aktor Jan Bógdoł. Trzy lata temu świętował 60 lat na scenie

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Zmarł popularny aktor Teatru Śląskiego, Jan Bógdoł
Zmarł popularny aktor Teatru Śląskiego, Jan Bógdoł Teatr Śląski
Nie żyje Jan Bógdoł. „Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego aktora, mistrza i przyjaciela" - napisali jego współpracownicy z Teatru Śląskiego. W swojej trwającej 63 lata karierze zagrał 150 ról.

Zmarł popularny aktor Teatru Śląskiego. Trzy lata temu świętował 60 lat na scenie


Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego aktora Jana Bógdoła,
mistrza i przyjaciela – napisali jego przyjaciele z Teatru Śląskiego. W swojej trwającej 63 lata karierze zagrał 150 ról.

Od ponad 20 lat oklaskiwali go widzowie Teatru Śląskiego. Grał także na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Nowego w Zabrzu.

Zmarł Jan Bógdoł: na koncie 150 ról teatralnych

Urodził się w Katowicach w 1930 roku.W 1957 r. ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski.
- Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Dorobek ten obejmuje w większości znaczące role, które przyniosły mu uznanie publiczności i krytyki - komplementują jego przyjaciele z Teatru Śląskiego, wyliczając najważniejsze role.

Od 20 lat w Teatrze Śląskim

Widzieliśmy go na szklanym ekranie w “Soli ziemi czarnej”, “Perle w koronie”, w “Paciorkach jednego różańca”, “Angelusie”. Popis dawał na deskach teatralnych, gdzie odtwarzał niezliczone role. Oto niektóre z nich: Jim – „Szklana menażeria” T. Williamsa, Orsino, Antonio, Kapitan w różnych inscenizacjach „Wieczoru Trzech Króli” Szekspira, Przełęcki – „Uciekła mi przepióreczka”, Jajecznica – „Ożenek” Gogola, Sołtys – „Klątwa” Wyspiańskiego, Szela, Nos, Czepiec, Żyd w różnych inscenizacjach „Wesela” Wyspiańskiego, hr. Almaviva – „Wesele Figara”, Beaumarhaisa, Major – „Fantazy” Słowackiego, Rejent – „Zemsta” Fredry, Woland, Kajfasz – „Czarna Magia” Bułhakow,

Jan Bógdoł: to nasz autorytet

Jan Bógdoł grał z powodzeniem również w wielu spektaklach telewizyjnych różnych ośrodków: TVP Poznań, TVP Warszawa, TVP Łódź, TVP Katowice („Uciekła mi przepióreczka”, „Jak wam się podoba”, „Droga do Czarnolasu”, „Pigmalion”, „Pole niczyje”, „Bracia polscy”, „Władca czasu”, „Wygnańcy”, „Noc świętojańska”, „Król i aktor”.

- W ostatnim czasie na deskach Teatru Śląskiego można było go oglądać w spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada” oraz „Drach” w reżyserii Roberta Talarczyka. Jan Bógdoł w środowisku był niekwestionowanym autorytetem artystycznym, moralnym i etycznym – mówią aktorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto