18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w sprawie kopalni w Łazach: Plusy i minusy inwestycji

DRAPA
Spotkanie w sprawie kopalni w Łazach.
Spotkanie w sprawie kopalni w Łazach.
Spotkanie w sprawie kopalni w Łazach: Ponad 100 osób wzięło udział w spotkaniu dotyczącym kopalni. Eksperci wskazali zarówno plusy, jak i minusy takiej inwestycji. Czytaj więcej.

Spotkanie w sprawie kopalni w Łazach: Plusy i minusy inwestycji

W gminie Łazy wciąż trwa wymiana zdań dotycząca ewentualnej budowy kopalni rud cynku i ołowiu. W ubiegłym tygodniu naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Jerzy Cabała oraz dr Jarosław Badera przedstawili w MOK-u wyniki ekspertyzy, którą przygotowali na zlecenie gminy. Jako niezależni eksperci mieli wskazać zarówno pozytywy, jak i negatywy związane z powstaniem kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy. Jak wygląda ostateczny dokument?

Autorzy opracowania przyjęli, że górniczo zagospodarowane mogłoby zostać ewentualnie złoże Zawiercie I-II, którego południowy fragment pokrywa się z północno-wschodnim "narożnikiem" gminy Łazy, na wschód od linii kolejowej nr 1 Katowice - Warszawa oraz na północ od Rokitna Szlacheckiego. Dlaczego tam? Z tego względu, że o tej pory wszystkie wiercenia wykonane na terenie gminy Łazy przez firmę Rathdowney koncentrowały się właśnie na tym obszarze.

To przede wszystkim tereny leśne, a częściowo również grunty rolne i nieużytki oraz tereny z zabudową mieszkaniową (Rokitno Szlacheckie z fragmentami ulic Kościuszki, Szkolnej i Nowe Życie, Chałupki oraz część Kazimierówki).

Zdaniem autorów dokumentu, nie wydaje się jednak, by część złoża, która przynależy do terenu gminy Łazy mogła być eksploatowana w oderwaniu od pozostałej części, która znajduje się na terenie Zawiercia. Obiekty powierzchniowe zakładu górniczego mogą się znajdować nad złożem lub poza złożem, ale w jego bezpośrednim sąsiedztwie. To oznacza, że - bardzo wybiegając w przyszłość - szyby wentylacyjne mogłyby być zlokalizowane zarówno na terenie gminy Łazy, jak i Zawiercie czy też Ogrodzieniec. Na obecnym etapie nie da się jednak określić dokładnej lokalizacji takich obiektów.

Ekspertyzę w sprawie kopalni można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta w Łazach, a ma być również dostępna w bibliotece

Spotkanie w sprawie kopalni w Łazach: Wnioski ekspertów
Jakie są wnioski autorów? Ich zdaniem, zachowując odpowiednie zasady, nie należy się spodziewać znaczących oddziaływań kopalni na środowisko, a tym bardziej klęski ekologicznej w skali całej gminy czy też najbliżej położonych miejscowości. Dotyczy to przede wszystkim wpływu na zdrowie, warunków ochrony przyrody, walorów turystyczno-rekreacyjnych oraz wartości nieruchomości. Niewielkie wpływy mogą być związane z terenami bezpośrednio przy obiektach powierzchniowych. Mowa tutaj o oddziaływaniach wizualnych i akustycznych oraz emisjach do powietrza. Zdaniem autorów, kluczowe znaczenie ma kwestia oddziaływania eksploatacji złóż na środowisko wód powierzchniowych oraz podziemnych i to właśnie degradacja wód jest głównym oddziaływaniem, które może w sposób pośredni wpływać na zdrowie, walory przyrodnicze i turystyczno-rekreacyjne czy też wartość nieruchomości.

Zawiercie.NaszeMiasto.pl: Polub nas na Facebooku

Jeśli chodzi o składowiska odpadów poflotacyjnych (stawy osadowe), to wielkość oddziaływania jest w tym przypadku dyskusyjna. Zajmują one znaczną powierzchnię i negatywnie wpływają na naturalny krajobraz. Mają również negatywny wpływ na wody, powietrze i gleby w bezpośrednim sąsiedztwie. Plusy powstania kopalni to - zdaniem autorów - dochody budżetowe gminy oraz nowe miejsca pracy.

Spotkanie w sprawie kopalni w Łazach: Będzie referendum?
Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński podkreślał, że podtrzymuje swoje zdanie dotyczące tego, że jeśli pojawi się możliwość utworzenia kopalni na terenie gminy, to mieszkańcy zdecydują o takiej inwestycji w gminnym referendum. Uczestnicy spotkania, a w szczególności przedstawiciele grupy mieszkańców Rokitna Szlacheckiego (która protestuje przeciwko powstaniu kopalni), wskazywali na to, że obawiają się wpływu ołowiu na organizm.

Burmistrz Maciej Kaczyński stwierdził, że w tej sytuacji konieczne jest kolejne spotkanie w sprawie kopalni. Tym razem jednak pojawiliby się na nim eksperci ds. zdrowia.

Spotkanie w sprawie kopalni w Łazach: Czytaj więcej

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto