Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stało się! Dawne budynki Huty Szkła w Zawierciu rozbierane. 1400 nowych mieszkań na terenach po hucie

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
FB Ciekawa Przeszłość
INWESTYCJE. Na terenach po byłej hucie szkła w Zawierciu trwają prace rozbiórkowe. Nowy właściciel terenu, którym jest firma Hydro-Mar Mariusz Prokop z Zawiercia, chce zbudować tam nowoczesne osiedle na 1400 mieszkań wraz z centrum usługowym. Obecnie nowy inwestor burzy część muzealną, budynek główny. Przedstawiamy szczegóły, które udało nam się ustalić.

Czemu rozbierają dawne budynki Huty Szkła Zawiercie?

Od kilku tygodni obserwujemy, jak palnikami i maszynami, rozbierana jest część wielkiej historii przemysłu szklarskiego Zawiercia. Nowy właściciel terenu, którym jest firma Hydro-Mar Mariusz Prokop z Zawiercia, chce zbudować tam nowoczesne osiedle na 1400 mieszkań wraz z centrum usługowym. Na jednej z Komisji Budżetu i Gospodarki w UM w Zawierciu, pełnomocnik firmy Krzysztof Wanecki wraz z architektem Aleksandrem Czorą z Pracowni Architektonicznej Czora&Czora z Katowic, przedstawili koncepcje i wizje nowego osiedla. Reprezentanci projektu podkreślali, że budynek po Hucie Szkła w Zawierciu, będzie zachowany w obecnej formie i dostanie nową funkcję usługową, by przywrócić go do dawnej świetności. Czemu teraz obecnie rozbierany jest główny budynek po części muzealnej? Na rozmowę z właścicielem, jesteśmy umówieni po świętach i wtedy przedstawimy informacje.

Jak miałoby wyglądać nowe nowoczesne osiedle po byłych terenach Huty Szkła

Z prezentacją koncepcji na z Komisji Budżetu i Gospodarki w UM w Zawierciu pierwszy wyszedł Krzysztof Wanecki, pełnomocnik firmy Hydro-Mar Mariusz Prokop, właściciela terenów po Hucie Szkła w Zawierciu, który podkreśla newralgiczność tego miejsca w Zawierciu i potrzebę jego rewitalizacji.

- W związku z modernizacją linii kolejowej Zawiercie-Pyrzowice ten teren stanie się naszym zdaniem newralgicznym punktem Miasta. Chcieliśmy go właśnie zrewitalizować w postaci budownictwa mieszkaniowego wraz z zapleczem usługowym i przedszkolem zlokalizowanym na tym terenie. Budynek po Hucie Szkła w Zawierciu będzie zachowany w tej obecnej formie i dostanie nową funkcję usługową. Tak naprawdę wszystko się rozwinie w trakcie realizacji. Od momentu rozpoczęcia w ciągu 5 lat chcielibyśmy zakończyć całą inwestycję.

Architekt Aleksander Czora z Pracowni Architektonicznej Czora&Czora w Katowicach przedstawił wizję zagospodarowania terenu Huty Szkła w Zawierciu, zapewniając, że obiekt zabytkowy stojący na samym środku zostanie zrewitalizowany. Cały teren ma 6 ha.

- Mówimy o terenie leżącym pomiędzy ulicą Towarową i Żabią o powierzchni około 6 ha, obecnie zagospodarowanym budynkami Huty. Z bardzo ważnym obiektem zabytkowym stojącym na samym środku, który zamierzamy rewitalizować i przywrócić do dawnej świetności. Głównym celem naszych zabiegów jest znalezienie optymalnego rozwiązania dla zlokalizowania funkcji mieszkaniowej i towarzyszących im funkcji usługowych na tym terenie. Jako że jesteśmy w centrum Zawiercia, zdecydowanie uważamy, że zabudowa powinna mieć charakter kwartałów mieszkalnych z usługami w parterach, z ruchem pieszo-samochodowym, ale zdecydowaną dominacją ruchu pieszego.

Każde mieszkanie miałoby posiadać własny ogródek, a większość miejsc parkingowych miałaby być usytuowana w garażach podziemnych.

- Część miejsc parkingowych byłaby na terenie, większość pod budynkami mieszkalnymi. Wszystkie budynki będą wyposażone w garaże podziemne. Byłyby tam umiejscowione ogródki przydomowe przy wszystkich mieszkaniach, uważamy, że własność prywatna przy mieszkaniach powoduje, że tereny są bardziej zadbane, są lepiej zorganizowane. Jesteśmy w stanie uzyskać przy średniej powierzchni mieszkania 50 m ponad 1400 mieszkań.

Mieszkania miałyby być głównie na zasadzie sprzedaży tych, rozpatrywana jest również możliwość wynajmu długoterminowego mieszkań.

Na profilu FB Ciekawa Przeszłość, zajmującym się między innymi ciekawostkami i nieznanymi faktami historycznymi Zawiercia, odnośnie do prac rozbiórkowych na terenie Huty Szkła w Zawierciu, pojawiają się negatywne komentarze:

- Huta Szkła to historia mojej mamy śp. Jako dziecko miałem okazję być kilka razy na jej terenie. Jako nastolatek podglądałem przez okna z ulicy Towarowej ciężką ale bardzo interesującą pracę hutników, którzy dmuchali szkło i wychodziły z tego piękne kształty. Z Huty Szkła jeździłem wielokrotnie na kolonie letnie. Jest mi bardzo przykro, że ten zakład będzie tylko historią w pamięci i na papierze - komentuje Wiesław Krecik na kanale FB Ciekawa Przeszłość.

- Jedni całe życie poświęcili, aby taki zakład powstał, a drudzy dostaną kawałek władzy i wszystko rozp*******... - komentuje Tomek Kozyra ma kanale FB Ciekawa Przeszłość.

Eksport wyrobów z zawierciańskiego zakładu odbywał się praktycznie do wszystkich krajów świata. Jak na czasy wytworzenia, wyroby z Zawiercia, odznaczały się pionierskim oraz nowoczesnym stylem, docenianym na rynkach zagranicznych. W 1998 r. zakład został przekształcony w spółkę akcyjną, a 11 lat później przeszedł w ręce prywatnych inwestorów. Postępujące problemy doprowadziły do upadłości spółki w 2016 r. i definitywnego zakończenia jej działalności dwa lata później. Od 2004 r. Huta Szkła w Zawierciu znajdowała się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto