Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2022 w Zawierciu. Tak wyglądały uroczystości w mieście - zobaczcie ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W Zawierciu odbyły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
W Zawierciu odbyły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Bartosz Żołnierczyk
Miasto Zawiercie, wraz z władzami powiatu i mieszkańcami, uczciło obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w parafii pw. NMP Królowej Polski w Zawierciu o godzinie 10.30, po czym nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie odbyły się kolejne części programu.

Zawiercie dla Niepodległej

Miasto Zawiercie, obchody uroczystości 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, rozpoczęło od mszy świętej w kościele NMP Królowej Polski w Zawierciu o godz. 10.30, której przewodniczył bp. Andrzej Przybylski, były proboszcz zawierciańskiej bazyliki. Wygłosił on także homilię, nawiązując do nieodłącznej wartości związanej z niepodległością, jaką jest wolność.

- Wolność i niepodległość są nam dane i zadane. Wolności nie można użyć tylko dla siebie, korzystać z niej dla własnej wygody, ona nie lubi prywaty i egoizmu, bo tam gdzie jest egoistyczna, tam jest zdrada ojczyzny. To bycie wolnym, należy poddać ojczyźnie, matce Polsce. Bo przecież dostaliśmy tę wolność i ją mamy wywalczoną przez tych, którzy poszli w niewolę dla wolności, którzy życie swoje oddali dla ojczyzny - głosił w homilii bp. Andrzej Przybylski.

Po zakończonej eucharystii, uczestnicy obchodów przeszli w marszu na cmentarz parafialny, aby oddać pokłon niepodległej przy pomniku niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiła prezentacja rysu historycznego, związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Kolejno nastąpił apel poległych.

- W dniu 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska. Pamiętamy o naszych rodakach, którzy poszli w bój o niepodległą Polskę, wolne Zawiercie i ziemie zawierciańską - odczytano w apelu.

Po odczytaniu apelu, nastąpiła część artystyczna, podczas której zaprezentowano utwory patriotyczne w wykonaniu uczniów ze szkoły LOGOARTIS w Zawierciu. Na zakończenie odbyła się modlitwa w intencji ojczyzny oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem niepodległości.

Spektakl słowno-muzyczny "Ku wolności" przed Pałacykiem Szymańskiego

Miejska i Powiatowa Biblioteka w Zawierciu, we współpracy z Chórem Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Jurajskie Echo" i Bractwem Ziemi Ogrodzienieckiej, zorganizowała wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny: "Ku wolności", dla uczczenia Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Spektaklowi towarzyszyła wystawa: „Józef Piłsudski – życie i działalność” – plansze historyczne oraz stroje z okresów niepodległościowych".

Podczas trwania uroczystości w mieście, oddano także hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, przy jego pomniku na ulicy Leśnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto