Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Zawierciu na razie bez remontu. Radni nie zgodzili się na zabezpieczenie wkładu własnego

PM
Za nami nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Zawierciu. Tematem obrad było przyjęcie uchwały dotyczącej zabezpieczenia w budżecie 3,3 mln złotych. Pieniądze pozwoliłyby pozyskać dofinansowanie na remont synagogi w Zawierciu. Radni odrzucili projekt uchwały.

Zawiercie w lutym pozyskało bezpłatnie budynek dawnej synagogi oraz teren, na którym budynek stoi. Prezydent miasta chciał wyremontować obiekt i przekształcić go w centrum kulturalne, z którego mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy Zawiercia. Przygotowano projekt z wizualizacjami oraz wniosek, który pozwoliłby pozyskanie środków z funduszy norweskich i EOG.

- Stan techniczny zabytku jest bardzo zły i konieczna jest natychmiastowa interwencja. Pojawiła się szansa na zrealizowanie inwestycji. - Taka możliwość, taka szansa jak pozyskanie środków z funduszy norweskich może się już nie powtórzyć. To są ogromne pieniądze dla miasta - mówił Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Kolejnym krokiem było zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Zawierciu. Tematem obrad było zabezpieczenie środków na wkład własny, który pozwoliłby na pozyskanie dofinansowania. Wkład własny wyniósłby 3,3 milionów złotych, a limit wydatków rozłożony zostałby na kilka lat. Koszt całego remontu wyniósłby 12 milionów złotych, ale większa część pokryta byłaby przez dofinansowanie.

Zabezpieczenie środków wywołało dużą dyskusję wśród radnych. Zgodnie podkreślali, że miasto potrzebuje ważniejszych inwestycji. Jako jeden z przykładów podawano konieczność remontu istniejącego już Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Ponadto, poruszono temat Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki, która do niedawna była kulturalnym centrum w mieście. Odbywały się tam m.in. koncerty w ramach Wieczorów Młodych Talentów. Galeria znajdowała się w zabytkowej Willi Erbego, której właścicielem jest Odlewnia Żeliwa w Zawierciu. Obecne władze miasta zrezygnowały z wynajmu budynku, a nowe muzeum miało przenieść się do wyremontowanej łaźni miejskiej na osiedlu TAZ.

- W 2016 roku Odlewnia była skłonna sprzedać nam ten budynek za 2 miliony 400 tysięcy zł - przypominał Witold Grim, radny miejski.

Podczas sesji zaznaczano także, projekt kosztował około 230 tys. złotych. Pieniądze na ten cel wydano z tzw. rezerwy prezydenta. W budżecie na rezerwę przewidziano kwotę ok. 420 tys. złotych. Wydawana jest na nieprzewidziane okazje, takie jak klęski żywiołowe lub sytuacje kryzysowe.

Ostatecznie radni zdecydowali się odrzucić projekt uchwały. Przeciwko zabezpieczeniu 3,3 mln złotych było aż 15 radnych. „Za” głosowało 3 radnych. Jeden radny wstrzymał się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto