Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Zawierciu rozbudował oddział opieki paliatywnej

PM
W poniedziałek, 27 stycznia, otwarta została nowa część oddziału opieki paliatywnej w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Projekt został sfinansowany z rezerwy budżetu państwa. Rozbudowa kosztowała prawie 1,5 miliona złotych. Inwestycja wpisuje się w założenia projektu S.O.S. Rak.

Szpital Powiatowy w Zawierciu dysponuje większym oddziałem opieki paliatywnej. W poniedziałek, 27 stycznia, odbyło się oficjalne otwarcie nowej części oddziału. W tym celu zaadaptowana została przybudówka znajdująca się w budynku "D". Dzięki temu oddział opieki paliatywnej powiększył się o pięć sal.

- Ideą przewodnią całego programu SOS Rak jest polepszenie dostępności onkologicznej dla wszystkich mieszkańców powiatu zawierciańskiego i okolicznych powiatów. Dzięki temu realizujemy tę inwestycję, która wpisuje się w program i jest naturalną kontynuacją polepszenia dostępności onkologicznej oraz opieki paliatywnej - mówił Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Porozumienie w ramach programu S.O.S. Rak zostało podpisane we wrześniu 2019 roku. W skład porozumienia weszły szpitale powiatowe z Zawiercia, Myszkowa, Czeladzi i Będzina. Dołączyło do nich Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Pomysłodawcą i osobą koordynującą program jest Dariusz Jorg ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

- Można powiedzieć służbie zdrowia zazwyczaj najważniejsze są pieniądze. Starosta powiedział nam jednak, że nie są najważniejsze. Ważniejsze jest zdrowie mieszkańców. Tak mamy kreować rzeczywistość szpitala, aby panel usług jak najbardziej rozszerzyć, aby jak najbardziej zbliżyć służbę zdrowia do mieszkańców powiatu - mówił Dariusz Jorg. - Część onkologiczna nie była realizowana u nas. Pacjenci odbijali się od szpitala i musieli zgłaszać się do innych jednostek. Uznaliśmy, że to jest to miejsce, w którym trzeba wyjść na przeciw pacjentom w najtrudniejszej chorobie. Stworzyć miejsce, w którym spotkają się ze wszystkimi specjalistami. Stąd zamysł S.O.S. Rak. Pacjent nie zostanie już sam. To nasze zadanie, aby zabezpieczyć całą drogę pacjenta w tej chorobie. Naszym celem jest tak przygotować szpital, aby rozszerzyć ten wachlarz. Stąd zmiany w szpitalu - dodał.

Każda została wyposażona w nowy sprzęt oraz łóżka. Rozbudowa została sfinansowana z środków rezerwy ogólnej budżetu państwa. Koszt inwestycji to 1 444 549 złotych.

- To państwo robili wszystko, aby ten oddział opieki paliatywnej powstał. Ja byłem tylko pośrednikiem. Telefonami chcieli mnie zamęczyć starosta i wicestarosta - żartował poseł Waldemar Andzel. - To kosztowało kilkanaście wizyt u ministra Michała Dworczyka. Decyzję ostatecznie podjął premier Mateusz Morawiecki. Nie jest to łatwe, aby pozyskać środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Bardzo rzadko się to zdarza i jest bardzo trudne. W minionej kadencji udało nam się to pozyskać do Szpitala Powiatowego w Zawierciu oraz będzińskiego szpitala. Najważniejsze, że ten oddział opieki paliatywnej został wyremontowany. Służyć będzie ludziom w dużej potrzebie - dodał.

Dyrektor szpitala skorzystał z okazji, aby podziękować za pomoc w pozyskaniu akredytacji na miejsca rezydenckie. Oznacza to, że Szpital Powiatowy w Zawierciu będzie mógł pozyskiwać młodych lekarzy.

- Będą mogli szkolić w naszym szpitalu. Udało nam się akredytować rezydentów na wiele oddziałów. W tym na chirurgię ogólną, okulistykę, ginekologię oraz medycynę rodzinną. Dzięki temu szpital będzie mógł się dalej rozwijać - mówił Piotr Zachariasiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto