Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Zawierciu się zmienia dla pacjentów. Więcej możliwości, mniejsze kolejki do zabiegów

Agata Pustułka
W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu 2019 rok upłynął pod znakiem ważnych inwestycji i poprawy dostępu do świadczeń medycznych. pacjenci maja dostęp do większej liczby zabiegów i operacji i mniejsze kolejki.

Nowatorskie operacje, profilaktyczne programy

- Szpital Powiatowy w Zawierciu konsekwentnie poszerza zakres dostępnych świadczeń, tak, by pacjenci nie musieli szukać pomocy w bardziej odległych ośrodkach. Mieszkańcy powiatu uzyskali dostęp m.in. do zabiegów z zakresu chirurgii kręgosłupa oraz chirurgii małoinwazyjnej - w tym laparoskopowego leczenia układu pokarmowego. Przed każdym zabiegiem pacjenci mają wykonywane testy na koronawirusa– podsumowuje dyrektor szpitala Piotr Zachariasiewicz.

Chirurgia małoinwazyjna lepsza dla pacjenta

Dzięki zatrudnieniu specjalistów z zakresu chirurgii małoinwazyjnej w Zawierciu są obecnie wykonywane nawet bardzo zaawansowane zabiegi małoinwazyjne. Obok standardowych, takich jak operacja laparoskopowa pęcherzyka żółciowego czy wyrostka robaczkowego, operuje się także m.in. guzy wątroby, trzustki nerek, prostaty, nowotwory jelita grubego czy leczy refluks żołądkowo-przełykowy. Operacje odbywają się przez "dziurkę od klucza" jak mówi się o zabiegach laparoskopowych. Obraz z wnętrza ciała pacjenta transmitowany jest do monitora, dzięki czemu lekarz dokładnie widzi pole operacyjne. Metoda ta ma tę przewagę nad tradycyjną, że pacjent odczuwa mniej bólu po zabiegu, szybciej może wstać z łóżka i wrócić do codziennych czynności. Nie bez znaczenia jest też efekt kosmetyczny – blizny po laparoskopii są minimalne.

Profesor czuwa na poziomem leczenia

Zmiany były możliwe przede wszystkim dzięki zatrudnieniu światowej sławy eksperta w chirurgii małoinwazyjnej prof. Stanisława Czudka, który jest jednym ze stu chirurgów wyznaczonych przez NASA do operacji astronautów na odległość. .
Profesor podkreśla, że na pierwszym miejscu zawsze stawia pacjenta. Wszystkie zmiany, jakie wprowadza na oddziale, mają polepszyć obsługę chorych i sprawić, że otrzymają oni pomoc na najwyższym poziomie. Profesor nie kryje, że jego głównym celem jest stworzenie liczącego się ośrodka na mapie Polski.

- Nie lubię rozróżnienia na szpitale powiatowe, wojewódzkie czy kliniczne. W każdym z nich można uprawiać medycynę na światowym poziomie. Chcę, żeby Zawiercie stało się wiodącym ośrodkiem w Polsce, jeżeli chodzi o operacje laparoskopowe - mówi Czudek.

W 2019 r. w szpitalu przeprowadzono też zabiegi prostatektomii, czyli wycięcia gruczołu krokowego u pacjentów z rakiem stercza oraz tumorektomii, którą wykonuje się u osób z guzem nerki. Jest to operacja, w trakcie której usuwany jest jedynie guz nerki wraz z fragmentem tkanki tłuszczowej z jego okolicy, oszczędzając zdrową część narządu.

Program S.O.S. Rak w Zawierciu

Szpital w Zawierciu znajduje się w sieci S.O.S Rak wspólnie z placówkami z Myszkowa, Będzina, Czeladzi i Dąbrowy Górniczej. To pierwszy w kraju tak zorganizowany program opieki nad pacjentami onkologicznymi. Nad procesem terapii pacjenta czuwa koordynator, który przez cały okres leczenia jest dla niego łącznikiem pomiędzy placówkami medycznymi oraz przeprowadza przez etap wstępnej i pogłębionej diagnostyki. W szpitalach biorących udział w programie S.O.S. RAK pacjenci mają do dyspozycji pełny zakres badań - od laboratoryjnych po obrazowe, takie jak badania USG, endoskopowe, rentgenowskie, tomografię komputerową, mammografię, rezonans magnetyczny.

Diagnostyka najważniejsza

Nowością są konsylia medyczne, które odbywają się na miejscu w szpitalu z udziałem onkologów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, podczas których zespół specjalistów opracuje dalsze etapy leczenia.
-Dużą wagę przykładamy także do diagnostyki – uczestniczymy w programach przesiewowych raka jelita grubego i raka piersi. Im wcześniej wykryty rak, tym szansa na wyleczenie większa – podkreśla dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz
Wszechstronną opiekę pacjentom w terminalnym okresie choroby nowotworowej zapewnia oddział opieki paliatywnej, który właśnie przeszedł gruntowny remont.

Nie trzeba jeździć na operacje na Śląsk

Jak podkreśla pomysłodawca projektu Dariusz Jorg, doradca w szpitalach powiatowych, które przystąpiły do porozumienia, do tej pory pacjent z diagnozą często na własną rękę szukał placówki, w której otrzyma odpowiednie leczenie. Teraz przez całą terapię zostanie przeprowadzony krok po kroku przez koordynatora projektu.
Pacjenci z Zawiercia i okolic nie muszą już na operacje kręgosłupa jeździć do innych ośrodków. Do zespołu oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Zawierciu dołączył dr n. med. Adam Pala, specjalizujący się w leczeniu schorzeń i urazów kręgosłupa.

Wróciła rehabilitacja

Powrót rehabilitacji do placówki był możliwy dzięki uzyskaniu nowego kontraktu na fizjoterapię ambulatoryjną. Dodatkowo szpital realizuje także świadczenia z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej przewidzianej dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zabiegi te są nielimitowane, a pacjenci przyjmowani poza kolejnością przyjęć - muszą jedynie okazać dokument potwierdzający przysługujące uprawnienie, tj. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zabiegi wykonywane są kompleksowo w budynku przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, na parterze, przy ul. Piłsudskiego 80, gdzie zlokalizowany jest Zakład Rehabilitacji.
W 2019 r. Szpitalny Oddział Ratunkowy zyskał sprzęt do ratowania życia dzieci, w tym m.in. respirator, kapnograf, analizator parametrów krytycznych, kardiomonitor, pulsoksymetr, pompę infuzyjną, elektryczne urządzenie do ssania. Zakupiono także nowy, cyfrowy mammograf, dzięki czemu szpital wykonuje program wczesnego wykrywania raka piersi.
Nowy sprzęt trafił także na blok operacyjny i oddziały szpitala. To m.in. lampa operacyjna, cieplarka do płynów infuzyjnych, aparat USG, echokardiograf UKG, trzy inkubatory i oksymetry.

Rok 2020 - modernizacja szpitala

Rok 2020 będzie rokiem intensywnej modernizacji szpitala. W ramach projektu Poprawa jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez modernizację i doposażenie Szpitala Powiatowego w Zawierciu”, gruntowny remont przejdą m.in. Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologicznym, Oddział Położniczo-Ginekologiczny wraz z Oddziałem Noworodkowym oraz Zakład RTG. Utworzone zostanie także pomieszczenie na rezonans magnetyczny. Aparat, który trafi do placówki jeszcze w tym roku, zwiększy możliwości diagnostyczne i pozwoli na zaspokojenie potrzeb pacjentów z powiatu w zakresie badań MRI bez konieczności wyjazdu do innych ośrodków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto