Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taaaaka ryba! Połowy na morzu. Ile kosztują? Jak w praktyce wygląda rejs wędkarski?

Justyna Szymanek
Taaaaka ryba! Połowy na morzu. Ile kosztują? Jak w praktyce wygląda rejs wędkarski?
Taaaaka ryba! Połowy na morzu. Ile kosztują? Jak w praktyce wygląda rejs wędkarski? 123rf
W ostatnich latach coraz popularniejszą formą aktywnego spędzania czasu podczas urlopu są połowy ryb na morzu. Jak w praktyce wygląda rejs wędkarski oraz ile kosztuje przygoda na morzu?

Wędkarstwo morskie w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W nadmorskich miejscowościach przybywa kutrów i łodzi motorowych oferujących rejsy zarówno dla wędkarzy solo, jak i całych rodzin. Chętnych nie brakuje. Łowienie na pełnym morzu dostarcza o wiele więcej satysfakcji niż wędkarstwo śródlądowe. Taka przygoda jest niezapomnianą atrakcją dla całych rodzin.

Firmy, które specjalizują się w morskiej turystyce wędkarskiej, organizują specjalne rejsy po Morzu Bałtyckim. Są one organizowane w wersji tylko dla dorosłych lub dla rodzin z dziećmi.

To także polecana atrakcja dla pracowników firm podczas eventów integracyjnych czy spotkań firmowych. Obfite łowiska gwarantują udane połowy niemal wszystkich występujących w Bałtyku gatunków ryb. Często taki rejs jest jedyną okazją na złowienie morskich okazów. Każda wyprawa to prawdziwa przygoda, podczas której można poznać tajniki żeglarstwa i wędkarstwa morskiego, które jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu nie tylko latem, ale przez cały rok. Ochotników nie brakuje także w zimowe miesiące. Kalendarium wypraw jest zgodne z sezonem polowania na dany gatunek ryby.

Jak wygląda rejs wędkarski?

Jak w praktyce wygląda taki komercyjny rejs wędkarski? W zależności od rodzaju łodzi lub kutra na pokład może wejść od kilku do nawet kilkunastu osób. Firmy organizują także rejsy indywidualne. Wędkować można bez ograniczeń wiekowych czy posiadanego doświadczenia.

Taka wyprawa trwa od sześciu do nawet piętnastu godzin. Istnieją także opcje kilkudniowych rejsów z nocowaniem w kojach i wyżywieniem. Każdy rejs poprzedzony jest odpowiednim przeszkoleniem dla uczestników. Również w trakcie połowu można liczyć na wsparcie załogi.

Firmy zapewniają pełne ubezpieczenie morskie, a także odpowiednie licencje na połowy konkretnych gatunków ryb. Właściciele łodzi zapewniają również specjalistyczny sprzęt do połowu - kamizelki ratunkowe, wędki, przynęty i potrzebne akcesoria do profesjonalnego łowienia. W tej kwestii warto się wcześniej upewnić, gdyż nie wszystkie firmy oferują wynajem takiego sprzętu.

Uczestnicy wyprawy muszą jedynie pamiętać o zabraniu nieprzemakalnej odzieży oraz obuwia, ubrań zapasowych na wypadek przemoknięcia, czapki i rękawiczek, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ale nawet latem na morzu może być chłodno. Należy też mieć dokument tożsamości na wypadek ewentualnej kontroli granicznej. Na profesjonalnych łodziach wędkarskich znajduje się ogrzewana mesa, gdzie można schronić się w czasie niepogody, toaleta z dostępem do ciepłej i zimnej wody, kuchnia z lodówką, zlewem, kuchenką gazową, a także telewizor, radio i instalacja 230 V.

Ile kosztuje przygoda na morzu?

Łeba, Kołobrzeg, Rewal, Darłowo, Władysławowo, Ustka, Jastarnia, Hel czy Gdańsk - w tych miastach wędkarstwo morskie jest ważną gałęzią gospodarki i źródłem dochodów lokalnej społeczności.

Ile zatem kosztuje taka przygoda na polskim morzu? Za kilkugodzinny rejs trzeba zapłacić minimum 100 złotych. Cennik jest zmienny w zależności od jednostki, terminu, sezonowości czy liczby uczestników. Często w cenę biletu wliczony jest poczęstunek - kawa, herbata, woda, przekąski i ciepły posiłek. Dodatkowa opłata to wypożyczenie sprzętu - wędki, kamizelki ratunkowej i przynęt (około 20 zł). Z kolei koszt rejsu jednodniowego to wydatek kilkuset złotych.

W wielu przypadkach cena za rejs obejmuje licencję wędkarską na połów ryb, patroszenie i przechowywanie w chłodni, pomoc merytoryczną, a w przypadku rejsu kilkudniowego - noclegi i pełne wyżywienie. Niemal w każdym przypadku istnieje możliwość przedłużenia rejsu. Koszt każdej dodatkowej godziny wynosi kilkanaście złotych. Poza sezonem firmy oferują zniżki w określone dni tygodnia i dla wypraw grupowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taaaaka ryba! Połowy na morzu. Ile kosztują? Jak w praktyce wygląda rejs wędkarski? - Strona Podróży

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto