Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica upamiętniająca Zawiercian została odsłonięta - było wiele atrakcji

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Uroczystość odsłonięcia tablicy, upamiętniającej pokolenia Zawiercian, walczących o niepodległość Polski
Uroczystość odsłonięcia tablicy, upamiętniającej pokolenia Zawiercian, walczących o niepodległość Polski Powiat Zawierciański
W niedzielę o godzinie 15, przy budynku Urzędu Skarbowego w Zawierciu rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej pokolenia zawiercian walczących o niepodległość. Tablica pojawiła się w miejscu starej, usuniętej zgodnie z ustawą. Podczas uroczystości były także koncerty, wystawa, a nawet zlot zabytkowych aut.

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się w niedzielę, 4 października. Tablica ma upamiętnić zawiercian, którzy walczyli o Polskę Niepodległą, związani z ruchem robotniczym, wywodzącym się z PPS, Legionów i Solidarności. Uroczystość wzbogacił również występ orkiestry dętej działającej przy CMC Zawiercie, a także odczytanie listu od samego Andrzeja Gwiazdy – legendy Solidarności.

- Proszę o przekazanie Obywatelom Powiatu Zawierciańskiego gratulacji za powierzenie władzy w swym powiecie w ręce ludzi, którzy wbrew panującej modzie, zdecydowali się bronić historycznej prawdy i tradycji.
Począwszy od „okrągłego stołu”, czyli dogadania się tzw. „elity” z okupantem, nader często słyszymy chór wrzeszczący, że robotnicy walczyli „o michę” i mieli wyłącznie „programy kiełbasiane”.
W 1905 roku 1,3 miliona robotników strajkowało z żądaniem niepodległości i 8-mio godzinnego dnia pracy, gdy ówczesne „elity” dogadywały się z zaborcami.
W 1918 roku, pierwszym dekretem władz niepodległej Rzeczpospolitej był dekret o 8-io godzinnym dniu pracy.
W międzyczasie Józef Piłsudski wydawał organ PPS, pismo „Robotnik”. Przed 80 r. wydawaliśmy pisma „Robotnik” i „Robotnik Wybrzeża”, by podkreślić kontynuację walki PPS i Marszałka o Niepodległość i Sprawiedliwość.
W 1980 roku zastosowaliśmy metodę strajku okupacyjnego stosowaną 100 lat temu również w Zawierciu, zwaną w międzynarodowym języku związków zawodowych „strajkiem polskim”.
Historia świadczy, że metody te były skuteczne w walce z komunizmem, jak były skuteczne w walce z carem – przekazał w liście Andrzej Gwiazda.

Dlaczego pojawiła się nowa tablica?

Poprzednia tablica, która znajdowała się w tym samym miejscu, musiała zostać usunięta. Stało się to za decyzją Wojewody Śląskiego, na podstawie Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Jednak, aby nie zapomniano o pokoleniach zawiercian, którzy walczyli o niepodległość kraju, stworzona i umieszczona została nowa tablica.

Wystawa, klasyki i muzyka

Cała uroczystość zapewniła także inne atrakcje, w ramach tzw. Pikniku Solidarnościowego. Można było podziwiać zabytkowe auta, które prezentowane były przez ‘’Zawierciańskie Klasyki Nocą’’. Wystąpiła orkiestra dęta CMC oraz zespół Trio Retro. Ponadto, można było podziwiać edukacyjną wystawę pod tytułem „Przemilczane historie na znaczkach Poczty Podziemnej” – kto ją przegapił, może jeszcze przez kilka dni obejrzeć na placu przy MOK Zawiercie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto