Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tauron wymienia oświetlenie w jurajskich miejscowościach - trwają prace w Ogrodzieńcu

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
TAURON Polska Energia SA
Tauron dokonuje modernizacji oświetlenia na terenie jurajskich gmin - Ogrodzieniec oraz Olsztyn. Poprawi to komfort i bezpieczeństwo turystów odwiedzających te miasta, a także sytuację samorządów. Opłaty za oświetlenie mają być niższe dzięki nowoczesnej technologii.

Tauron wymieni oświetlenie w Ogrodzieńcu

Trwają prace nad wymianą i modernizacją oświetlenia na terenie Ogrodzieńca. Stare lampy zostaną zastąpione nowoczesnymi, ledowymi lampami. Takie oświetlenie jest bardziej wydajne i przy tym pozwala na spore oszczędności.

- W gminie Ogrodzieniec do końca czerwca br. oświetleniowcy z TAURONA wymienią 1336 sztuk opraw oświetleniowych, montując ledy o mocach od 13 W do 130 W. Ponad połowę z nich stanowić będą jednak urządzenia o mocy 20 W. Pozwoli to na redukcję zapotrzebowania na energię do oświetlania ulic o 50% i oszczędności roczne na poziomie blisko 200 tys. zł - informuje Tauron Polska Energia SA.

Jak podaje Tauron, koszt oświetlenia to aż 60% wszystkich wydatków ponoszonych przez samorządy z tytułu zużycia energii elektrycznej. Są to ogromne kwoty, które są znacznie wyższe, jeśli gmina używa starszych technologii, na przykład lamp sodowych. Wymiana na lampy ledowe może pozwolić na spore oszczędności. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, takiej wymiany doczekał się także Olsztyn.

- 1106 opraw LED do końca czerwca pojawi się z kolei w jurajskiej gminie Olsztyn. Prawie 300 z nich to punkty, które powstaną w wyniku zagęszczenia sieci. Także tutaj szacowane oszczędności zużycia prądu wyniosą ponad 50%. Po modernizacji oświetlenie olsztyńskich ulic zużyje w skali roku niemal 330 tys. kWh energii mniej niż dotychczas. Dzięki redukcji mocy gmina Olsztyn ograniczy dodatkowo roczny ślad węglowy aż o 250 ton CO2 - informują.

Nowoczesne oświetlenie jest także w stanie dopasować się do potrzeb, na przykład do pory dnia. Jest to bardzo ważne, bo to kolejny czynnik redukujący koszty oświetlenia.

- Warto podkreślić, że technologia LED daje również spore możliwości w zakresie sterowania oświetleniem. Jesteśmy w stanie zamontować urządzenia, które nie tylko włączą i wyłączą lampy o zadanej porze, ale także automatycznie wyregulują natężenie w zależności od potrzeb. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygenerować dalsze spadki zapotrzebowania na energię elektryczną – mówi Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto