Trwa wystawa "Bliżej natury" w Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu. Na czym i co chcą przekazać artystki?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu trwa niecodzienna wystawa "Bliżej natury".
W Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu trwa niecodzienna wystawa "Bliżej natury". Bartosz Żołnierczyk/ Dziennik Zachodni
W Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu trwa niecodzienna wystawa "Bliżej natury", autorstwa Elżbiety Zrobek i Magdaleny Szyszkowskiej. Artystki na papierze wytworzonym z zebranych przez siebie roślin, prezentują świat swoich treści, przemyśleń i emocji. Poprzez taki rodzaj twórczości pragną pozostawić ślad po sobie w tak nietrwałym materiale, co ma jednocześnie przypominać o kruchości i przemijalności życia.

Bliżej natury w Zawierciu

Wystawa "Bliżej natury" jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. Same zbierają rośliny, preparują i przetwarzają w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. Wykorzystują do tego włókna trzciny, tataraku, kukurydzy, agawy, palmy, łodygi bambusa czy liście bananowca.

- Pomimo, że posługujemy się starą technologią przetwarzania roślin, to w swej sztuce przekraczamy dosłowność i fizyczność tej materii. Nadajemy jej własny, przestrzenny kształt i wymiar. Jest to dla nas medium poprzez które wyrażamy własne treści, przemyślenia i emocje - komentuje Elżbieta Zrobek.

Galeria Stara Łaźnia prezentuje z początkiem nowego roku lekki powiew świeżości i zapowiada oczekiwaną przez wszystkich wiosnę.

- Obecna wystawa mocno czerpie z Natury. Widać ją w kompozycji, użytym kolorze, formie, materiale czy technice. Obie artystki są jej bardzo wierne. Papierowe kompozycje o wielobarwnych formach z rozbudowaną strukturą imitującą roślinność, nawiązującą do kolorystycznych zestawień tworzonych przez przyrodę, zaskakują swoją delikatnością i kruchością. Znajdziemy tam delikatność wiosennego poranka, lekkość wschodu słońca, powiew morskiej bryzy, świeżość kwietnej łąki czy subtelność mroźnych nocy. Wystawa przenosi w miejsce kontemplacji, odpoczynku od zwykłej codzienności - komentuje wystawę Karolina Kindler-Skowronek, kurator wystawy.

Zobaczcie zdjęcia z wystawy:

Wystawa jest dostępna bezpłatnie do 24 lutego 2023 roku w godzinach pracy Galerii Stara Łaźnia:

  • poniedziałek
    09:00 - 15:00
  • wtorek
    09:00 - 15:00
  • środa
    09:00 - 15:00
  • czwartek
    09:00 - 16:00
  • Piątek
    09:00 - 16:00

Elżbieta Zrobek - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Jagody Adamus i dr Adama Molendy. W 2011 ukończyła studia podyplomowe w zakresie malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz unikatowego papieru czerpanego pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręg katowicki. Zrealizowała 30 indywidualnych wystaw malarstwa oraz obiektów z unikatowego papieru czerpanego z materii organicznej. Uczestniczyła w około 80 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. USA, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tworzy autorski, unikatowy papier ręcznie czerpany.

Magdalena Szyszkowska - urodzona w 1972 r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego Lublinie. Dyplom z grafiki warsztatowej w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks do dyplomu - artystyczny papier unikatowy, pod kierunkiem adj. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Obecnie pracuje jako asystent w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Eksperymentalnej Wydzialu Artystycznego UMCS w Lublinie, w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dln. nad Wisłą. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z papierem ręcznie czerpanym (papier unikatowy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie