Bliżej natury w Zawierciu
Wystawa "Bliżej natury" jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. Same zbierają rośliny, preparują i przetwarzają w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. Wykorzystują do tego włókna trzciny, tataraku, kukurydzy, agawy, palmy, łodygi bambusa czy liście bananowca.
- Pomimo, że posługujemy się starą technologią przetwarzania roślin, to w swej sztuce przekraczamy dosłowność i fizyczność tej materii. Nadajemy jej własny, przestrzenny kształt i wymiar. Jest to dla nas medium poprzez które wyrażamy własne treści, przemyślenia i emocje - komentuje Elżbieta Zrobek.
Galeria Stara Łaźnia prezentuje z początkiem nowego roku lekki powiew świeżości i zapowiada oczekiwaną przez wszystkich wiosnę.
- Obecna wystawa mocno czerpie z Natury. Widać ją w kompozycji, użytym kolorze, formie, materiale czy technice. Obie artystki są jej bardzo wierne. Papierowe kompozycje o wielobarwnych formach z rozbudowaną strukturą imitującą roślinność, nawiązującą do kolorystycznych zestawień tworzonych przez przyrodę, zaskakują swoją delikatnością i kruchością. Znajdziemy tam delikatność wiosennego poranka, lekkość wschodu słońca, powiew morskiej bryzy, świeżość kwietnej łąki czy subtelność mroźnych nocy. Wystawa przenosi w miejsce kontemplacji, odpoczynku od zwykłej codzienności - komentuje wystawę Karolina Kindler-Skowronek, kurator wystawy.
Zobaczcie zdjęcia z wystawy:
Wystawa jest dostępna bezpłatnie do 24 lutego 2023 roku w godzinach pracy Galerii Stara Łaźnia:
- poniedziałek
09:00 - 15:00 - wtorek
09:00 - 15:00 - środa
09:00 - 15:00 - czwartek
09:00 - 16:00 - Piątek
09:00 - 16:00
Elżbieta Zrobek - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Jagody Adamus i dr Adama Molendy. W 2011 ukończyła studia podyplomowe w zakresie malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz unikatowego papieru czerpanego pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręg katowicki. Zrealizowała 30 indywidualnych wystaw malarstwa oraz obiektów z unikatowego papieru czerpanego z materii organicznej. Uczestniczyła w około 80 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. USA, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tworzy autorski, unikatowy papier ręcznie czerpany.
Magdalena Szyszkowska - urodzona w 1972 r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego Lublinie. Dyplom z grafiki warsztatowej w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks do dyplomu - artystyczny papier unikatowy, pod kierunkiem adj. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Obecnie pracuje jako asystent w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Eksperymentalnej Wydzialu Artystycznego UMCS w Lublinie, w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dln. nad Wisłą. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z papierem ręcznie czerpanym (papier unikatowy).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Dz PMM