Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy osoby zostały zabrane do szpitala w związku z zatruciem tlenkiem węgla w Łazach

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Zatrucie tlenkiem węgla w Łazach. Trzy osoby w tym dwoje dzieci zostały zabrane do szpitala.
Zatrucie tlenkiem węgla w Łazach. Trzy osoby w tym dwoje dzieci zostały zabrane do szpitala. Komenda Państwowej Straży Pożarnej
Do zatrucia trzech osób tlenkiem węgla, doszło 18 grudnia w godzinach nocnych w domu jednorodzinnym w Łazach. Osoby te zostały zabrane do szpitala.

Zatrucie trzech osób tlenkiem węgla w Łazach

Do zgłoszenia o prawdopodobnym zatruciu tlenkiem węgla, w miejscowości Łazy, w domu przy ulicy Tadeusza Kościuszki, doszło 18 grudnia około godz. 21.30. Karetka pogotowia, która przybyła pierwsza na miejsce, przeprowadziła ewakuacje trzech osób, w tym dwójki dzieci, po czym zabrała je do szpitala. Na miejsce zdarzenia dotarli następnie strażacy.

- Mieszkanie było częściowo przewietrzone, jednak nasze urządzenia pomiarowe wykazały bardzo wysokie stężenie tlenku węgla. Strażacy bardzo dokładnie przewietrzyli wszystkie pomieszczenia, wyłączyli kocioł gazowy i na paliwo stałe. Kolejne pomiary dały już wynik zerowy - informuje asp. Grzegorz Nowak z KP PSP w Zawierciu.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

  • ich nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym, zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto