Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowy na projekty obwodnic Kroczyc, Pradeł i Szczekocin podpisane

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W godzinach szczytu na DK 78, która biegnie przez centrum Zawiercia, Kroczyc, Pradeł i Szczekocin, w godzinach szczytu tworzą się korki. Przejeżdża tędy bardzo wiele ciężarówek jadących w kierunku województwa świętokrzyskiego. Dlatego też zaprojektowano obwodnice tych miejscowości.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W godzinach szczytu na DK 78, która biegnie przez centrum Zawiercia, Kroczyc, Pradeł i Szczekocin, w godzinach szczytu tworzą się korki. Przejeżdża tędy bardzo wiele ciężarówek jadących w kierunku województwa świętokrzyskiego. Dlatego też zaprojektowano obwodnice tych miejscowości. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DZ
Wszystkie trzy obwodnice planowane do budowy w powiecie zawierciańskim mają już wykonawców dokumentacji projektowej. GDDKiA właśnie podpisała z nimi umowy. Chodzi o obwodnicę Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów. Najważniejsza – obwodnica Zawiercia, wciąż czeka na pozwolenie na budowę.

Umowy na projekty obwodnic podpisane

Trzy nowe obwodnice, które mają powstać w przyszłości na terenie powiatu zawierciańskiego mają już wybranych w przetargu wykonawców dokumentacji projektowej. Umowy z nimi już zostały podpisane.
Projekt obwodnicy Kroczyc wykona za prawie dwa miliony złotych (1,9 mln zł) wykona spółka Gramar z Lublińca. Projekt ma powstać w 23 miesiące. Firma będzie też odpowiedzialna za uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych. Kolejne 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, a 79 miesięcy przewidziane jest na pełnienie nadzoru autorskiego nad wykonaniem robót. Długość obwodnicy wyniesie ok. 9,2 km.

Projekt obwodnicy Pradeł wykona spółka Gramar z Lublińca. Zrobi to za 1, 18 mln złotych. Projekt powstanie w 21 miesięcy, ale podobnie jak w przypadku obwodnicy Kroczyc spółka będzie także odpowiedzialna za uzyskanie pozwoleń, pomoc w przetargu i nadzór autorski nad inwestycją. Długość obwodnicy Pradeł to 2,2 km.

Projekt ostatniej z „zawierciańskich” obwodnic – Szczekocin i Goleniowa - wykona spółka Mosty Katowice. To będzie najdroższy projekt, bo jego wartość wyniesie 3, 47 mln złotych. Jest to też najdłuższa z tych dróg. Długość obwodnicy Szczekocin i Goleniów wynosi 13,1 km. Projekt powstanie w 24 miesiące, a jego wykonawca również będzie uczestniczył w przetargu na wykonawcę drogi, zabiegał o pozwolenie na budowę i sprawował nadzór autorski nad inwestycją.

Do budowy obwodnic Kroczyc, Pradeł i Szczekocin jeszcze daleka droga

Przypomnijmy tylko, że budowa tych obwodnic to jednak melodia przyszłości. Choć są wpisane do rządowego programu 100 obwodnic to jednak ich budowa nie rozpocznie się. Wcześniej niż w 2023 roku.
Będą to drogi asfaltowe, jednojezdniowe, czyli po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. dwupasmówką będzie za to obwodnica Zawiercia i Poręby. Dwa pasy ruchu w każdym kierunku, skończą się jednak na rondzie w Żerkowicach, gdzie rozpocznie się obwodnica Kroczyc.

Obwodnica Zawiercia czeka na pozwolenie na budowę

Tymczasem już wiosna przyszłego roku mają się rozpocząć prace na budowie pierwszej, dłuższej części obwodnicy Zawiercia.

- Obecnie wykonawca czeka na wydanie tzw. ZRIDU (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - przyp. red.). Wojewoda ma na wydanie tej decyzji 90 dni. Jednak w przypadku konsultowania tej inwestycji w innych instytucjach ten termin może ulec wydłużeniu – mówi Marek Prusak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Szacuje się, że pierwsze prace mogą się rozpocząć wiosną przyszłego roku.
Ponad 16 km obwodnicy Zawiercia wybuduje konsorcjum firm Kobylarnia oraz Mirbud. Budowa będzie kosztowała 414,7 mln zł.
Na tej części obwodnicy znajdzie się jeden węzeł – Kromołów. Droga ma być gotowa w 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto