Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W KP PSP w Zawierciu 25 listopada br. wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe oraz ślubowanie złożył także jeden strażak

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe. Jeden strażak złożył także ślubowanie.  Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe. Jeden strażak złożył także ślubowanie. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Straż Pożarna Zawiercie
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu w dniu 25 listopada 2022 roku miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której wręczono 10 strażakom awans na wyższy stopień służbowy. Dokonało się także uroczyste ślubowanie strażaka w związku z przyjęciem do służby.

Awanse i ślubowanie w Komendzie Powiatowej PSP w Zawierciu

10 strażaków z KP PSP w Zawierciu w dniu 25 listopada br. uzyskało awans na wyższy stopień służbowy.

Awans na stopień aspiranta sztabowego, który jest najwyższym stopniem w korpusie aspirantów Państwowej Straży Pożarnej otrzymał st. asp. Tomasz Mucha. Awans na stopień starszego ogniomistrza otrzymał ogn. Sylwester Kornobis. Awans na stopień starszego sekcyjnego otrzymali: sekc. Maciej Bednarz, sekc. Robert Gryl, sekc. Marcin Kazior, sekc. Dawid Mikoda, sekc. Kamil Szymusik, sekc. Paweł Tkacz. Awans na stopień sekcyjnego otrzymała st. str. Marta Skipirzepa. Awans na stopień starszego strażaka otrzymał str. Damian Bryła.

Ślubowanie w związku z przyjęciem do służby to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego strażaka, które wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej i stanowi symbol włączenia w szeregi naszej formacji. W zawierciańskiej jednostce ślubował na sztandar str. Mateusz Okuliński.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu st. bryg. Artur Łągiewka pogratulował strażakom oraz życzył dalszych awansów i sukcesów w służbie.

Krótko o awansach w Państwowej Straży Pożarnej

Kiedy przyjrzymy się strukturze pracy straży pożarnej, zauważymy, że w jej kierownictwie panuje hierarchia stopni podobna do tej choćby w policji, czy też wojsku.

W Państwowej Straży Pożarnej występuje 19 stopni służbowych podzielonych na cztery korpusy. Kolejno wyróżniamy korpus szeregowych, podoficerów, aspirantów oraz oficerów. Sprawę przyznawania poszczególnych stopni reguluję Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.

Zgodnie z tym rozporządzeniem stopień strażaka nadaje się z dniem mianowania na pierwsze stanowisko, a nadania dokonują przełożeni uprawnieni do mianowania na stanowiska służbowe. Nadanie stopnia następuje z okazji Dnia Strażaka. Absolwentowi szkoły Państwowej Straży Pożarnej, który uzyskał kwalifikacje do wykonywania zawodu, stopień starszego strażaka może nadać komendant szkoły Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejny wyższy stopień może być nadany stosowanie do posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz w zależności od zajmowanego stanowiska i opinii służbowej. Nadanie tego stopnia nie może jednak nastąpić wcześniej niż po określonym czasie służby.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto