Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W miejscowości Goleniowy żądają chodnika. Zginęło tam już 19 osób

Patryk Drabek
Patryk Drabek
Droga krajowa nr 78 przecina miejscowość Goleniowy na pół. Mieszkańcy muszą przechodzić przez ruchliwy odcinek po to, by dostać się do sklepu czy kościoła, a małe dzieci przechodzą tamtędy do szkoły. Nie mają jednak po czym chodzić, ponieważ nie ma tam... chodnika. Chodzi o odcinek o długości 270 metrów.

Cały czas słyszymy, że nie ma na to środków - denerwuje się burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz. - A ja pytam się czy w Zawierciu-Kromołowie albo Pradłach, gdzie chodniki utworzono, mieszkają jacyś inni ludzie. Nie. Tacy sami, przy tej samej trasie - dodaje burmistrz, a wtórują mu mieszkańcy. - Sąsiadujemy z województwem świętokrzyskim i tam jest zupełnie inna Polska. Tylko u nas jest takie zacofanie - podkreślają zgodnie Zygmunt Kwiecień, Sławomir Haja, Wiesław Napora i Dawid Napora, a o chodnik walczą też obecny oraz były sołtys, a więc Rafał Chabierski i Wiesław Górski.

Niebezpiecznie jest spacerując przy ruchliwej drodze, ale tak naprawdę życie lub zdrowie można stracić, przebywając we własnym domu, o czym przekonał się Mieczysław Bilnicki, którego posesja sąsiaduje z „krajówką”. - Akurat w momencie wypadku nie było mnie w domu, ale rzeczywiście strach mieszkać w tym miejscu. Czas wolę spędzać gdzie indziej, a śpię w mieszkaniu, które nie przylega do rogu, w który kiedyś wjechało auto - zaznacza Mieczysław Bilnicki.

Policjanci popierają pomysł utworzenia chodnika w tej miejsscowości, ponieważ rzeczywiście dochodzi tam do wielu wypadków. - Chodnik jest tam nieodzowny, jeśli chodzi o bezpieczny ruch pieszych. Mieszkańcy nie musieliby korzystać z pobocza, a niejednokrotnie z jezdni, natomiast w tym momencie zagrożenie jest tam bardzo duże - nie ma wątpliwości Robert Mikoda, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

Po reformie administracyjnej w 1999 roku, gdy gmina Szczekociny znalazła się w powiecie zawierciańskim w miejscowości Goleniowy wszystkie działania były prowadzone przede wszystkim pod kątem wyeliminowania kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość oraz zasiadających za kierownicą po procentach. - W tym czasie nacisk był położony na kierujących, a zapomniano o ruchu pieszych. Od 1999 roku odnotowano tam przynajmniej 8 wypadków śmiertelnych. Czy było ich 19 w ciągu 20 lat, jak mówią mieszkańcy? Mogło tak być - zaznacza Robert Mikoda.

Zarządcą drogi krajowej nr 78 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, ale odpowiedź, która napłynęła do nas ze stolicy województwa, jest dla mieszkańców Goleniów druzgocąca. - Na wskazanym odcinku drogi w chwili obecnej nie ma technicznych możliwości wykonania samego chodnika. Konieczna jest kompleksowa modernizacja drogi, z regulacją pasa drogowego włącznie, na co oddział w Katowicach nie posiada funduszy - zaznacza Dorota Marzyńska-Kotas, rzeczniczka GDDKiA w Katowicach. - Sytuacja pieszych na tym odcinku DK 78 ulegnie radykalnej zmianie w chwili wybudowania obwodnicy Szczekocin. Zadanie to niestety nie zostało ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 - dodaje Dorota Marzyńska-Kotas.
Mieszkańcy po takich deklaracjach nie wiedzą czy śmiać się czy płakać, a burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz zapowiada: - Nie składamy broni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto