Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie będzińskim stanął nowy fotoradar! Gdzie trzeba uważać? ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowy fotoradar stanął na DK86
Nowy fotoradar stanął na DK86 ZAL, DN
Na drodze krajowej 86 w powiecie będzińskim pojawił się nowy fotoradar. Czeka na kierowców na trasie z Siewierza do Sarnowa - w kierunku na Katowice – nieco powyżej stacji benzynowej, a przed sygnalizacją świetlną i skrzyżowaniem z ulicą Wiejską.

Dlaczego nowe urządzenie, mające studzić zapał kierowców do mocniejszego naciskania na pedał gazu, zostało zamontowane właśnie tutaj?

- O instalację urządzenia w tym miejscu wnioskował wójt Gminy Psary, jak również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach – wyjaśnia Wojciech Król z Biura Komunikacji i Promocji Wydziału Komunikacji Głównego Inspektorat Transportu Drogowego. - Po analizie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym dużej liczby zdarzeń drogowych, również wypadków ze skutkiem śmiertelnym, montaż fotoradaru w tej lokalizacji uznano za zasadny. Obecnie w trwają prace związane z zapewnieniem przyłącza energetycznego do urządzenia – dodaje.

Termin uruchomienia fotoradaru na razie nie jest jeszcze znany. W miejscu pomiaru obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. Jak podkreśla Wojciech Król w ostatnim okresie nie uruchomiono żadnego innego urządzenia rejestrującego na terenie województwa śląskiego, ale ma się to wkrótce zmienić.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego realizuje właśnie nowy projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach którego planowana jest instalacja nowych urządzeń rejestrujących.

Lokalizacje urządzeń instalowanych w ramach nowego projektu zostaną wytypowane po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, którą wykona na zlecenie CANARD Instytut Transportu Samochodowego.

W 2018 roku na polskich drogach doszło do blisko 32 tys. wypadków, w których zginęło 2 tys. 862 osób, a 37 tys. 359 zostało rannych. Jedną z głównych przyczyn tragicznych zdarzeń wciąż jest nadmierna prędkość. Aby na drogach było bezpiecznej, ITD realizuje projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, który aktualnie wchodzi w kolejny etap.

Rozbudowa CANARD o nowe urządzenia rejestrujące wraz z rozbudową zaplecza funkcjonalnego GITD jest konieczna, aby Inspekcja mogła zapewniać pożądany poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zwiększenie liczby urządzeń rejestrujących ma doprowadzić do wzrostu liczby kontroli prędkości pojazdów, poruszających się po polskich drogach, co w konsekwencji ma wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu.
Jak informuje GITD takie efekty osiągnięto po wprowadzeniu automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym. W ciągu ostatnich 10 lat roczna liczba wypadków zmalała o 12 tys. 522, ofiar śmiertelnych o 1710, a rannych o 18 tys. 687. Znaczący spadek liczby wypadków pomiędzy 2009 a 2018 rokiem spowodowany był m.in. powstaniem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) i rozpoczęciem kontroli prędkości z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

Również w ocenie opinii społecznej urządzenia rejestrujące mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Potwierdziły to badania zrealizowane przez Instytut Badawczy Millward Brown dla GITD, z których wynika, że dla 66 proc. respondentów fotoradary mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Na zasadność instalacji fotoradarów w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków drogowych, wskazało aż 93 proc. ankietowanych.

Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest rozwinięciem i kontynuacją projektu: „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Na podstawie zawartej umowy na wykonanie Analizy BRD Instytut Transportu Samochodowego – Instytut Badawczy, będący Liderem konsorcjum, składającego się z Lidera konsorcjum i członka konsorcjum – Heller Consult sp. z o.o., opracuje analizę stanu bezpieczeństwa na drogach, na potrzeby rozbudowy CANARD, w tym instalacji nowych urządzeń rejestrujących. Umowa została zawarta po przeprowadzeniu postępowania o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego.

Przedmiot umowy zawierać będzie w szczególności wykonanie metodologii oraz przygotowanie w okresie 6 miesięcy listy (rankingu) wytypowanych i przeanalizowanych lokalizacji dla stacjonarnych urządzeń rejestrujących do punktowego pomiaru prędkości, urządzeń służących do kontroli wjazdu na czerwonym świetle (oddzielnie skrzyżowania oraz przejazdy kolejowe) oraz urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, dokonując również oceny warunków technicznych planowanego miejsca instalacji stacjonarnego urządzenia rejestrującego
Łączny koszt tej inwestycji to ponad 160 milionów złotych, ale projekt ma być finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Dokładnie w około 85 procentach całej kwoty. Nowych fotoradarów ma być ponad 100, a do tego około 350 innych urządzeń kontrolujących kierowców i ich zachowanie na jezdni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto